Najlepsze przepisy na dania z dyni

Botwinka do słoików. Idealna na zimę, do barszczu ukraińskiego i nie tylko

Botwina, czyli młody burak, pojawia się w sklepach na wiosnę. Wielu Polaków z niecierpliwością jej wyczekuje, żeby przygotować pyszną, wiosenną zupę lub sałatkę. Wśród kucharzy są też miłośnicy kiszonej botwinki. Dzisiaj podpowiemy, jakie ma właściwości, jak schować ją do słoików i jak kisić botwinkę, żeby wyszła idealnie.

Fot.123RF/Picsel

Z tego artykułu dowiesz się:

Choć młody burak to botwina, to równie często nazywany jest botwinką. Określa się tak też pyszną zupę, przygotowaną właśnie z botwiny. Sezon na nowalijkę rozpoczyna się w Polsce w drugiej połowie kwietnia, ale jego szczyt przypada na maj i czerwiec.

Z botwiny możesz przygotować naprawdę wiele pyszności, które dostarczą organizmowi niezbędne witaminy. Warto więc zamknąć młodego buraka w słoiku, aby jego cennymi właściwościami cieszyć się nie tylko na wiosnę, ale również zimą. Przekonaj się, jak kisić botwinkę, by smakowała wyśmienicie i zachowała wszystkie wartościowe mikroelementy.

Jakie wartości odżywcze ma botwinka?

Botwinka to bordowo-zielona nowalijka, którą cieszyć się można głównie wiosną. W kuchni wykorzystasz zarówno jej korzeń, jak i młode, zielone liście. Dobrze smakuje, gdy podasz ją na surowo lub ugotowaną. Korzeń możesz też podpiec. Jest lekkostrawna i przyjemnie orzeźwia.

Jakie wartości odżywcze ma botwinka? Botwina zawiera mało kalorii, co uznaje się za dużą zaletę. Jest bogata w błonnik, dlatego poprawia pracę układu trawiennego i przyspiesza metabolizm oraz zapewnia uczucie sytości. Uzupełnia też niedobory witamin (w tym A, D, C, K i tych z grupy B) oraz mikroelementów (w tym kwasu foliowego, żelaza, magnezu, wapnia i miedzi). Zajadając się liśćmi botwiny, możemy liczyć na ich kojący efekt oraz poprawę kondycji cery. 

To również ważne źródło przeciwutleniaczy i antyoksydantów, dlatego pozytywnie wpływa na układ krążenia. Co więcej, wykazuje silne właściwości krwiotwórcze. Witaminy z grupy B i kwas foliowy, zawarte w botwinie, dodatkowo usprawniają funkcjonowanie układu nerwowego, pomagają łagodzić stres oraz wspomagają przy depresji i nerwicy. 

Zobacz: Jak zrobić szakszukę z botwiną?

Jak przygotować botwinkę do słoików?

Choć może się wydawać, że przygotowanie botwinki do słoików jest skomplikowane, mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Z tym procesem poradzi sobie nawet niedoświadczony kucharz. Warto spróbować, bo botwinka na zimę to naprawdę bogactwo witamin i słoik pełen pysznych smaków.

Na początku odkrój korzenie od łodyg z liśćmi. Teraz wystarczy dokładnie przepłukać liście botwinki, a następnie dobrze je osuszyć. Liście pokrój na większe paski, a łodygi na drobne kawałki. Korzenie obierz, przepłucz, osusz i zetrzyj na tarce na dużych oczkach. Młode buraki są już gotowe. Najwyższy czas, byś dowiedział się, jak kisić botwinkę. Przeczytaj poniżej.

Sprawdź także: Lekkie zupy z nowalijek. 5 propozycji na wiosenne dania ze świeżych warzyw

Jak kisić botwinkę?

Liście i łodygi już poszatkowane, a młody burak utarty? Co dalej zrobić? Wystarczy ułożyć składniki w odpowiedniej kolejności, począwszy od korzenia, przez łodygę, aż po listki i dodatkowe produkty (które świetnie podkreślą jej smak), a potem zalać je specjalną zalewą. Podsuwamy ci sprawdzony przepis na to, jak kisić botwinkę w słoiku. Postępuj krok po kroku według tej receptury, a na pewno wszystko się powiedzie:

Składniki

Składniki kiszonki:

  • 4 duże pęczki botwiny (korzeń, łodygi i liście),
  • duży pęczek koperku,
  • główka czosnku.

Składniki na zalewę:

  • 2,5 litra wody,
  • 6 łyżek octu,
  • 2,5 łyżki cukru,
  • 2,5 łyżki soli (płaskie).

Jak kisić botwinkę? To nic trudnego. Zacznij od przygotowania zalewy do kiszonej botwiny, która musi nieco ostygnąć przed wlaniem jej do słoików. Wodę zagotuj i dodaj do niej ocet, cukier i sól. Wymieszaj wszystko i odstaw do przestygnięcia. 

W międzyczasie buraki przygotuj według wcześniejszych wskazówek. Posiekaj koperek. Obierz czosnek i przekrój ząbki na pół. Wyparz dokładnie słoiki i na ich dnie ułóż dwie lub trzy łyżki utartych młodych buraków. Następnie upchnij pokrojone łodygi i liście, zostawiając nieco miejsca na samej górze szklanego naczynia. Na wierzch wsyp łyżkę koperku i ułóż dwie lub trzy połówki czosnku. 

Jeśli zalewa nie jest już wrząca, wlej ją do słoików. Zakręć dobrze naczynie i poddaj pasteryzacji przez 20 minut. Zamknięte słoiki możesz trzymać w chłodnym pomieszczeniu aż do zimy.

Najlepsze przepisy na kiszoną botwinkę

Jeśli dopiero dowiedziałeś się, jak kisić botwinę - wypróbuj nasz tradycyjny przepis. Jeśli jednak botwinka kiszona nie jest ci obca i chciałbyś przetestować różne receptury, koniecznie sięgnij po jedną z poniższych. Nasi użytkownicy to specjaliści od kiszonek - na pewno nie będziesz żałował!

1. Kiszona botwinka z imbirem, czosnkiem i kozieradką

 Kiszona botwinka z imbirem, czosnkiem i kozieradką Zobacz przepis

Kiszona botwinka z imbirem, czosnkiem i kozieradką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Botwinka w słoikach

 Botwinka w słoikach Zobacz przepis

Botwinka w słoikach / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Botwinka na zimę

 Botwinka na zimę Zobacz przepis

Botwinka na zimę / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Kiszenie botwiny

 Kiszenie botwiny Zobacz przepis

Jak kisić botwinę? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Kiszona botwinka

 Kiszona botwinka Zobacz przepis

Kiszona botwinka - przepis krok po kroku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Kiszona botwinka

 Kiszona botwinka Zobacz przepis

Kiszona botwinka przepis / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Botwinka do barszczu na zimę

 Botwinka do barszczu na zimę Zobacz przepis

Botwinka do barszczu na zimę / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Katarzyna Bosacka bije na alarm. Wypatrzyli to, w co drugim produkcie »

Szparagi na grilla: Banalna przekąska w kilka chwil »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

60 min
13

Przepis dnia

Ciasta Puszysty sernik z ciastkami OREO

Prosty w przygotowaniu, o kremowej konsystencji , puszysty i smaczny sernicze...

Odsłon: 1399

30 min
23
Pieczywo Płaski chleb Turecki

Chleb przygotowany z przepisu thermomixa. Jest to chlebek płaski, bardzo smac...

Odsłon: 182

30 min
9
Sałatki Surówka z kapusty białej

Surówka przygotowana do obiadu, prosta, szybka i smaczna z kapusty białej.

Odsłon: 61

15 min
8
Ciasta Ciasteczka szarlotki

Jesień pachnie jabłkami z cynamonem. Polecam do kawy ciasteczka z jabłkiem.

Odsłon: 96

30 min
3

Polecane artykuły

Informacje Rozgrzewające zupy na jesienne dni. Witaminowa bomba, wybitny smak

Zupa najlepiej smakuje w chłodne dni, gdy za oknem hula jesienna pogoda. Stanowi ona wspaniały dodatek do zdrowej diety, zwłaszcza gdy bazuje na ro...

0
Informacje Dobra kawa ziarnista – jak ją odróżnić?

Jeśli jest jedna rzecz, która łączy ze sobą większość ludzi na całym świecie, to jest to zamiłowanie do dobrej kawy. Jednak czarny napar ma to do s...

0
Informacje Rolady z mięsa mielonego. Sekretem smaku jest nadzienie i przyprawy

Rolady z mięsa mielonego to idealna opcja na obiad, zwłaszcza jeśli szukasz alternatywy dla kotletów lub innych mięsnych przekąsek. Są one proste w...

14
Informacje Cukinia na trzy sposoby. Te pyszności mogą jeść nawet cukrzycy

Cukinia jest zdrowym i lekkostrawnym warzywem, w dodatku, co ważne dla cukrzyków, ma niski indeks glikemiczny, co czyni ją idealnym składnikiem dla...

6