Ewa_Gotuje

Niezwykła fasolka adzuki – właściwości i zastosowania, które zaskakują

Fasolka adzuki, zwana również czerwoną soją, to roślina strączkowa, z której można wyczarować wiele smacznych potraw. Okazuje się, że poza walorami smakowymi na uwagę zasługuje jej wszechstronne działanie i zastosowanie. Z czego dokładnie słynie fasolka adzuki? Właściwości tego strączka są wręcz zaskakujące!

Fasola adzuki – właściwości | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Fasolka adzuki nie cieszy się zbyt dużą popularnością w polskiej kuchni, a szkoda, bo ma naprawdę wiele do zaoferowania. Nie dość, że doskonale komponuje się z rozmaitymi składnikami, to jeszcze świetnie smakuje i wyróżnia się ogromną uniwersalnością. Warto wspomnieć również o jej prozdrowotnym działaniu - regularne spożywanie tej rośliny korzystnie wpływa na kondycję organizmu i wspomaga wiele zachodzących w nim procesów. Czym dokładnie jest fasolka adzuki? Skąd pochodzi i jak można wykorzystać ją w kuchni? Poznaj sprawdzone receptury i wprowadź ten niezwykły składnik do swojego jadłospisu! 

Fasolka adzuki - skąd pochodzi?

Pochodzenie fasolki adzuki nie jest do końca znane - niektóre źródła podają, że uprawiana jest od kilku tysięcy lat w krajach Azji Wschodniej i pierwszy raz pojawiła się w Chinach. Ok. 1 000 lat temu została sprowadzona do Japonii i od tamtej pory cieszy się w tych stronach ogromną popularnością. Obecnie znajduje zastosowanie w kuchniach ponad 30 krajów, a za jej głównych producentów - poza Chinami i Japonią - uważa się Tajwan i Koreę Południową. Bazujących na niej dań można skosztować również w Tajlandii, Nepalu, Bhutanie, Nowej Zelandii oraz na Filipinach.  

Sprawdź także: Co jest zdrowsze, słodkie, czy słone śniadania?

Kto powinien jeść fasolkę adzuki 

Zastanawiasz się, kto powinien jeść fasolkę adzuki? Jako że jest ona niezwykle sycąca i stanowi obfite źródło białka, powinna znaleźć się w jadłospisie odchudzających się osób. Jej niewątpliwym atutem jest niska wartość energetyczna - 100 g ugotowanej fasolki to ok. 135 kcal. W przeciwieństwie do innych roślin strączkowych fasolka adzuki jest lekkostrawna - to właśnie dlatego chętnie sięgają po nią osoby zmagające się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, zwłaszcza uporczywymi wzdęciami.  

Fasolka adzuki doskonale sprawdza się w diecie wegan i wegetarian - poza dużą ilością białka zawiera mnóstwo witamin i minerałów, na których niedobór narażone są osoby rezygnujące z mięsa i/lub produktów odzwierzęcych.

Szukasz składnika do zdrowych słodyczy? Fasolka adzuki to idealna opcja dla ciebie! Posiada ona łagodny, słodkawy i lekko orzechowy posmak, dzięki czemu można dodawać ją do deserów, w tym rozmaitych wypieków. Kto jeszcze może, a nawet powinien spożywać fasolkę adzuki? Roślina ta może znaleźć się w menu sportowców, kobiet w ciąży i karmiących piersią, dzieci i nastolatków oraz osób borykających się z osłabieniem lub przewlekłym zmęczeniem 

Sprawdź także: Jak zrobić pyszną fasolkę po bretońsku?

Fasolka adzuki - właściwości prozdrowotne  

Z czego dokładnie słynie fasolka adzuki? Właściwości prozdrowotne tego strączka są naprawdę liczne! Na szczególną uwagę zasługuje bogactwo witamin i minerałów, które usprawniają szereg procesów zachodzących w organizmie. Co konkretnie się w niej kryje?  

Fasolka adzuki to skarbnica witamin z grupy B, które poprawiają funkcjonowanie układu nerwowego. Można znaleźć w niej również potas i magnez, które korzystnie wpływają na pracę układu sercowo-naczyniowego. 

Spożywając fasolkę adzuki, dostarczysz swojemu organizmowi wapń, miedź, selen, cynk oraz żelazo, które wspomaga leczenie niedokrwistości wynikającej z jego niedoboru. Roślina ta uchodzi również za obfite źródło błonnika, który reguluje perystaltykę jelit.  

Fasolka adzuki zawiera solidną dawkę antyoksydantów, które chronią przed stresem oksydacyjnym i hamują namnażanie się wolnych rodników. Warto wspomnieć również o jej właściwościach przeciwnowotworowych i niskim indeksie glikemicznym, który czyni ją bezpiecznym produktem dla diabetyków.  

Fasolka adzuki - przepisy  

W jakich potrawach najlepiej sprawdza się fasolka adzuki? Przepisy są tak różnorodne, że z pewnością znajdziesz coś dla siebie! Można przyrządzić z niej pastę do pieczywa czy wegetariański smalec, a także wzbogacać nią sałatki, zapiekanki i makarony. Równie dobrze smakuje w formie deserów. Poznaj receptury na dania z jej zastosowaniem w wersji słodkiej i wytrawnej! 

Pasta anko 

Pasta anko to tradycyjna azjatycka potrawa, która występuje w dwóch wariantach - z kawałkami fasoli (tsubuan) i o gładkiej konsystencji (koshian). Najczęściej dodaje się ją do słodkich bułeczek, gofrów oraz ciastek. Jej przygotowanie jest niezwykle proste - potrzebujesz do tego zaledwie czterech składników, tj. fasolki adzuki, wody oraz soli i cukru.  

Realizację przepisu rozpocznij od opłukania i namoczenia fasoli w wodzie - optymalny czas moczenia to co najmniej sześć godzin. Wypłucz fasolę na sitku, wrzuć do garnka i zalej wodą – duś ją pod przykryciem przez ok. 60 minut.  

Gdy fasolka nabierze miękkości, dosyp do niej cukier, zblenduj i kontynuuj gotowanie do momentu, aż pasta zgęstnieje. Gdy ta ostygnie, dopraw ją solą i dokładnie wymieszaj. Możesz przechowywać ją w lodówce przez trzy-cztery dni.  

Warzywne leczo

Co jeszcze powinno znaleźć się wśród receptur na najlepsze potrawy z fasolką adzuki? Przepis na warzywne leczo! Jest to bardzo pożywne i aromatyczne danie, które zachwyci swoim smakiem nawet największego niejadka.

Aby przygotować leczo w tym wydaniu, musisz zaopatrzyć się w fasolkę adzuki, cebulę, paprykę, pomidory, czosnek, olej, siekany koperek, sos sojowy oraz pieprz, sól i cukier. Świetnym dodatkiem będzie również dynia i kabaczek.

Pokrój dynię i kabaczka w kostkę - zanim to zrobisz, obierz je ze skóry i usuń miąższ. Opłucz fasolkę pod bieżącą wodą, a następnie umieść w garnku i ugotuj - obróbka termiczna powinna trwać ok. pół godziny. W tym czasie możesz zabrać się za siekanie/krojenie warzyw.

Rozgrzej na patelni olej i wrzuć pokrojone warzywa - po lekkim podsmażeniu dodaj pomidory i duś całość pod przykryciem przez ok. 10 minut. Gdy potrawa zmięknie, oprósz ją koperkiem i dodaj fasolę oraz przyprawy. Gotowe leczo przełóż do miseczek – możesz podawać je z pieczywem lub spożywać solo. Smacznego! 

Wegetariański smalec 

Wegetariański smalec to znakomity dodatek do świeżego pieczywa. Jest tak smaczny i aromatyczny, że posmakuje nawet osobom niestroniącym od mięsa. Jak wyczarować go krok po kroku? Nie jest to ani trudne, ani czasochłonne! 

Smalec w tej wersji powstaje z takich składników jak fasolka adzuki, jabłko, cebula, olej rzepakowy, majeranek, sos sojowy oraz sól i pieprz. Aby osiągnąć odpowiednią konsystencję, namocz fasolkę w wodzie, najlepiej przez całą noc. Po tym czasie wrzuć ją do garnka i gotuj do momentu, aż zmięknie. 

Pokrój obrane jabłko oraz cebulę w drobną kostkę i podsmaż na dobrze rozgrzanym oleju. Po obróbce termicznej odstaw je do ostygnięcia, a następnie umieść w jednym naczyniu z fasolą, dopraw i zblenduj. Smalec nadaje się do spożycia od razu po przyrządzeniu. Palce lizać! 

Fasola adzuki w paprykowo-pomidorowym sosie

 Fasola adzuki w paprykowo-pomidorowym sosie Zobacz przepis

Fasola adzuki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Zielony koktajl od Ewy Wachowicz. Pomoże „wymieść” toksyny z organizmu i wspomoże odchudzanie »

Przejadły ci się lody? Spróbuj tego chłodnego deseru, który je zastąpi »

Nie obieraj, a jeśli obierzesz, nie wyrzucaj. Zaskakujące właściwości skórek z ziemniaków »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
7
30 min
1
Sałatki Sałatka pieczarkowa

Przygotuj sałatkę pieczarkową na kolację lub spotkanie z przyjaciółmi. W tym...

Odsłon: 133305

15 min
144
15 min
14
Dania główne Placki z kalarepy

Kalarepa, to bardzo dobre warzywo, z którego można zrobić również pyszne placki.

Odsłon: 3905

60 min
4

Polecane artykuły

Informacje Pierożki i kurczak po chińsku. Zrobisz raz i przepadniesz

To prawda, że podróże kształcą. Dotyczy to nie tylko poznawania zwyczajów czy zabytków, ale też kuchni. Niektóre z nich są tak odmienne od naszej,...

1
Ewa gotuje Znakomite dania i dodatki na grilla

Maj to miesiąc, kiedy rozpoczynamy sezon grillowy, to właśnie teraz poszukujemy nowych i sprawdzonych przepisów na dania i przekąski z rusztu, któr...

1
Informacje Odkryj zapomniane przepisy z kajetu babci. Rumianek - właściwości i zastosowanie w kuchni

Rumianek to jedno z najpopularniejszych ziół goszczących w polskich domach. Uchodzi on nie tylko za skuteczny lek na rozmaite dolegliwości, ale rów...

5
Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

3