Sprawdzone przepisy na karnawał

Wegetarianizm to dieta zakładająca wykluczenie mięsa z codziennego menu, dozwolone jest za to spożywanie innych produktów odzwierzęcych, jak np. nabiału czy jaj. Niektórzy decydują się na nią ze względów etycznych, dla innych nie mniej ważne są efekty po odstawieniu mięsa i wpływ diety jarskiej na zdrowie. Dlaczego warto się na nią zdecydować?

Fot. Zgodnie z założeniami diety wegetariańskiej pomimo rezygnacji z mięsa można spożywać produkty mleczne / materiały promocjne

W Polsce niejedzenie mięsa deklaruje 3 miliony osób. Co trzeci mieszkaniec naszego kraju chciałby spróbować roślinnych zamienników mięsa, 2/3 wybiera dania bez mięsa stołując się poza domem, zaś 1/3 Polaków często przyrządza tego typu potrawy w domu. Większość wegetarian w Polsce to kobiety i osoby młode, pomiędzy 18. a 25. rokiem życia. Powody rezygnacji z mięsa w posiłkach są różne. Wpływ na taką decyzję mają względy etyczne, ekologiczne, ale też zdrowotne i wynikające z dbałości o zgrabną sylwetkę.

Jakie korzyści niesie dieta bezmięsna?

Osoby planujące przejście na dietę bez mięsa często biorą pod uwagę korzyści dla zdrowia, a tych jest całkiem sporo. Menu bazujące na produktach roślinnych ogranicza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Korzystne dla naszego zdrowia efekty po odstawieniu mięsa to również obniżenie ciśnienia krwi i poziomu złego cholesterolu w organizmie oraz mniejsze ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej czy śmierci w wyniku chorób układu krążenia. Badania prowadzone w Wielkiej Brytanii przez Oxford University wykazały ponadto, że w porównaniu do osób jedzących mięso wegetarianie rzadziej chorowali na nowotwory, a zwłaszcza na nowotwory układu trawienia.

Niejedzenie mięsa sprzyja ponadto zachowaniu prawidłowej wagi ciała. Oparte na produktach roślinnych menu jest sycące ze względu na wysoką zawartość błonnika i większą objętość, a jednocześnie dostarcza mniej kalorii. Dzięki temu dieta wegetariańska przynosi lepsze efekty odchudzania, a dania jarskie to świetna propozycja dla osób, które chcą uzyskać ujemny bilans energetyczny. Rezygnacja z mięsa pozwala zrzucić zbędne kilogramy nawet tym osobom, które borykają się z zaburzonym metabolizmem.

Czy istnieją negatywne skutki niejedzenia mięsa?

Wykluczenie mięsa ze swojej diety ma wiele korzyści dla zdrowia, o ile zadbamy o wartościowe menu. W przeciwnym razie możemy mieć kłopoty z dostarczeniem organizmowi odpowiednich ilości składników niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania, a zwłaszcza białka. Co jeść zamiast mięsa? Dobrym wyborem będzie soja, rośliny strączkowe, nasiona zbóż, orzechy, pestki i nasiona oleiste oraz suszone algi. Zgodnie z założeniami diety wegetariańskiej pomimo rezygnacji z mięsa można spożywać produkty mleczne. Mleko, jogurt, kefir czy twaróg również dostarczą białka.

Osoby przyzwyczajone do smaku mięsa mogą mieć obawy, że dieta wegetariańska jest monotonna i mało smaczna. Nic bardziej mylnego - obecnie w specjalistycznych sklepach można znaleźć wiele roślinnych zamienników mięsa i wędlin. Na początek warto też poszukać inspiracji na wegetariańskie smaczne dania w internecie, koniecznie ze sprawdzonych źródeł jak np. przepisy na obiad bez mięsa od Dietly.

Przeciwwskazania do wegetarianizmu

Wegetarianizm może przybierać różne postaci. Weganie jedzą wyłącznie produkty pochodzenia roślinnego, witarianie - tylko surowe owoce i warzywa, zaś frutarianie spożywają wyłącznie owoce. Niektórzy rezygnują z mięsa i jaj, ale jadają mleko i jego przetwory (laktowegetarianizm); inni nie jedzą mięsa, ale w ich diecie znajdują się ryby (peskowegetarianizm), a jeszcze inni rezygnują z mięsa ssaków, ale spożywają drób, ryby i nabiał (semiwegetarianie). Jak widać, możliwości dostosowania diety wegetariańskiej do swoich potrzeb i preferencji jest całkiem sporo.

 

Niezależnie jednak od wybranej opcji trzeba pamiętać, że aby dieta była zdrowa, musi być zbilansowana i dostarczać odpowiednich ilości białka, żelaza czy witamin. Bezmięsne menu może być dobrym wyborem dla osób w każdym wieku, ale nie jest ono zalecane w przypadku dzieci i młodzieży potrzebujących dużych ilości pełnowartościowego białka oraz osób w podeszłym wieku gorzej przyswajających witaminy i minerały. Kobiety w ciąży powinny zaś pamiętać o tym, by dostarczać organizmowi kwasy DHA, witaminy D i witaminę B12, które trudno znaleźć w produktach roślinnych. Paniom spodziewającym się dziecka zalecane jest więc przyjmowanie suplementów zawierających te substancje. Oczywiście wszyscy dorośli decydujący się na dietę bez mięsa muszą zadbać o właściwie skomponowane posiłki, aby uniknąć niedoboru ważnych składników odżywczych. Osoby nie mające czasu na planowanie wartościowych potraw mogą skorzystać z wegetariańskiej diety pudełkowej, którą można dopasować do własnych potrzeb na https://dietly.pl/dieta-pudelkowa/wegetarianska.

materiały promocyjne

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

30 min
6
Sałatki Sałatka z tuńczyka

Dzisiaj proponuję coś na odpoczynek od mięsa, ale danie bardzo smaczne, szybk...

Odsłon: 5970

30 min
10

Polecane artykuły

Informacje Sałatki odchudzające. Są lekkie, ale sycą i pomagają zrzucić zbędne kilogramy

To idealna propozycja dla każdego, kto chce poprawić swoją kondycję i pozbyć się zbędnych kilogramów. Sałatki odchudzające można przygotować na wie...

0
Informacje Kasza jaglana - przepisy na słodko i słono

Kasza jaglana to uniwersalny składnik, który z powodzeniem można wykorzystać zarówno w daniach słodkich, jak i wytrawnych. Dzięki neutralnemu smako...

8
Informacje Dieta planetarna. Zasady, zalety i wady, przykładowy jadłospis

Interesuje cię zrównoważony styl życia? Chcesz chronić planetę także poprzez zdrowe nawyki żywieniowe? Dieta planetarna to coś, co z pewnością cię...

1
Informacje Koktajle oczyszczające. Na dobre samopoczucie i zrzucenie zbędnych kilogramów

Koktajle oczyszczające coraz bardziej zyskują na popularności. Nie tylko wspomagają one detoksykację organizmu, ale również dostarczają witamin i m...

5