Grill - temat specjalny

Czy tilapia jest niezdrowa? Lepiej na nią uważać

Ryby uchodzą za źródło wartościowych makro oraz mikroelementów i są polecane w zbilansowanej diecie. Niestety nie każda z nich jest zdrowa, w szczególności, jeśli pochodzi z hodowli. Tilapia jest jednym z przykładów ryb, po które nie powinniśmy sięgać często. Co to za ryba i dlaczego należy jej unikać?

Fot.123RF/Picsel

Z tego artykułu dowiesz się:

Ryby to bez wątpienia jedne z najbardziej wartościowych produktów, jakie możesz włączyć do swojej diety. Są wspaniałym zamiennikiem mięsa, dlatego wielu dietetyków poleca spożywać je co najmniej raz w tygodniu.

Obfitują one w kwasy omega-3, które zapobiegają chorobom układu sercowo-naczyniowego, w tym zawałom serca i miażdżycy, poprawiają pamięć i koncentrację, a także obniżają ryzyko niektórych nowotworów. Czy wszystkie ryby są zdrowe?

Niestety musimy cię zmartwić, ponieważ nie wszystkie okazy są tak zdrowe, jak mogłoby się wydawać. Oczywiście, jeżeli postawisz na rybę pochodzącą ze środowiska naturalnego, możesz być pewny, że masz do czynienia z produktem wysokiej jakości. Spożywając takie gatunki, w pełni korzystasz z ich dobrodziejstw. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku ryb hodowlanych, do których zalicza się tilapia. Co to za ryba, jakie ma właściwości i dlaczego przez wielu postrzegana jest jako niezdrowa? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w niniejszym artykule.

Zobacz: Kotlety rybne z sałatką z ogórka małosolnego

Tilapia: pochodzenie i właściwości odżywcze

Tilapia to królowa wśród ryb hodowlanych. Wiele osób chętnie po nią sięga, ponieważ jest dostępna w większości sklepów i to często w bardzo atrakcyjnych cenach. Te dwa elementy sprawiają, że konsumenci dają się zwieść, nie zwracając uwagi na jej pochodzenie ani warunki hodowlane, w jakich dojrzewa.

Tilapia charakteryzuje się obłym kształtem, a także srebrzystoniebieskimi łuskami. Jej mięso ma delikatną teksturę i łatwo poddaje się obróbce termicznej. W warunkach naturalnych ryba ta żyje w Afryce, jednak jej największe hodowle znajdują się w Hondurasie, Indonezji, Tajlandii oraz na Filipinach.

Do niedawna tilapia doceniana była za chude mięso, które jest źródłem cennego białka. W 100 g ryby znajduje się jedynie 96 kcal, dlatego sięgają po nią osoby będące na dietach odchudzających, a także peskatarianie.

Spożywając tilapię, możesz dostarczyć swojemu organizmowi aminokwasów egzogennych (czyli takich, których ludzkie ciało nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie), w tym lizyny, leucyny, waliny oraz izoleucyny. Wśród mikroelementów obecnych w rybie znaleźć można selen, potas oraz fosfor.

Dlaczego tilapia jest niezdrowa mimo zawartości wielu zbawiennych dla zdrowia minerałów? Czynnikiem, który powoduje, że tilapia nie jest dobrym wyborem dietetycznym, są jej warunki hodowlane. Hodowle w wielu miejscach na świecie nie tylko zagrażają środowisku ze względu na użycie niedozwolonych substancji, ale również nie przestrzegają żadnych norm i przepisów prawnych, które regulowałyby ich działalność.

 

Sprawdź także: Ryby na piątkowy obiad

Dlaczego tilapia jest niezdrowa?

Jeśli ty również należysz do grupy osób, które zastanawiają się, dlaczego tilapia jest niezdrowa, śpieszymy z odpowiedzią. Hodowle przemysłowe nie zapewniają zwierzętom odpowiednich warunków rozwoju, a dodatkowo często stosują niedozwolone substancje, aby zmaksymalizować dochody ze sprzedaży.

Właśnie dlatego w wielu słodkowodnych rybach, w tym tilapii, jest o wiele mniej wartości odżywczych niż w rybach pochodzących ze środowiska naturalnego. Dlaczego jeszcze nie powinieneś sięgać po tilapię? Mięso przedstawicieli tego gatunku cechuje niekorzystny stosunek kwasów omega-3 do kwasów omega-6, który powoduje wzrost ryzyka schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Co więcej, taki stosunek substancji może być czynnikiem wywołującym choroby autoimmunologiczne, a nawet alergie.

Komponując zdrowy jadłospis, najlepiej wyeliminować z niego tilapię. Nie powinna ona również stanowić podstawy diety dzieci i młodzieży. W rybie mogą znajdować się też inne związki, które szkodzą organizmowi. Dowiedz się, jakie.

Tilapia: antybiotyki i inne substancje, które są groźne dla zdrowia

Chodzi ci po głowie posiłek, którego głównym składnikiem będzie tilapia? Antybiotyki, które niekiedy można znaleźć w jej mięsie, powinny dać ci do myślenia. Ponadto ryba jest gatunkiem wszystkożernym, dlatego w hodowlach karmi się ją mączką z genetycznie modyfikowanej kukurydzy oraz soi.

Antybiotyki w diecie tilapii potrzebne są głównie w celu uodpornienia hodowanych osobników na złe warunki środowiskowe. Nieodpowiednie żywienie mogłoby w krótki czasie doprowadzić do śmierci wielu z nich i zmniejszyć potencjalne zyski sprzedażowe.

Innym zadaniem antybiotyków w hodowlach jest zapewnienie szybkiego wzrostu ryb. W efekcie produkt końcowy waży o wiele więcej niż ten pochodzący ze środowiska naturalnego, dzięki czemu jest droższy, co niewątpliwie cieszy hodowców.

Tilapia: pestycydy obecne w rybach

Chcesz zaserwować swoim gościom danie rybne i po głowie chodzi ci tilapia? Pestycydy to kolejne niezdrowe substancje, jakie często obecne są w tym gatunku. Jak to możliwe? Złe warunki hodowli i brak zabezpieczenia miejsc połowu sprawiają, że do wód, w których żyje ryba, dostaje się szereg niepożądanych związków chemicznych, a wśród nich wspomniane pestycydy.

Spożywanie produktów, które miały długotrwałą styczność z pestycydami, może zwiększać ryzyko zachorowania na szereg niebezpiecznych chorób. Wśród nich wymienia się nowotwory, a nawet przewlekłe dolegliwości neurologiczne. Ponadto substancje chemiczne tego typu grożą zatruciami i alergiami pokarmowymi, a także wykazują silne działanie toksyczne.

 

Sprawdź także: Sprawdzony przepis na pieczonego dorsza

Tilapia: hodowla w Polsce

Zastanawiasz się, jak w twoim kraju hodowana jest tilapia? Hodowla w Polsce znajduje się w miejscowości Bońki, która skupia się głównie na hodowli tilapii czerwonej. Ma ona cztery hektary wielkości i produkuje ok. 1 300 ton ryb rocznie. Dorosłe osobniki osiągają do pół kilograma i mają aż 20 cm długości.

Dojrzałe ryby usypianie są za pomocą lodowatej wody i w ten sposób transportowane do sklepów. Dzięki temu producenci mają pewność, że potencjalni klienci mogą cieszyć się świeżą rybą. Z powodu eliminacji etapu mrożenia, tilapia z polskiej hodowli powinna zostać spożyta w ciągu ośmiu dni.

O ile produkty rodzime cieszą się dużą popularnością i są bezpieczne do spożycia, tilapie eksportowane z krajów azjatyckich nie mogą pochwalić się taką renomą. Są one bardzo często skażone nie tylko antybiotykami i pestycydami, ale również metalami ciężkimi.

Tilapia: hodowla w Chinach

Zastanawiasz się, jak bardzo niezdrowa jest eksportowana tilapia? Hodowla w Chinach przyniosła złą sławę tej rybie w naszym kraju. Naukowcy badający próbki azjatyckiego produktu stwierdzili w nim obecność dioksyn, pestycydów, a także metali toksycznych. Okazuje się, że gatunek ten zawiera wyższe stężenie ołowiu, rtęci i kadmu niż pozostałe badane ryby.

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

 

Zobacz także:

Twarożek z rzodkiewką i szczypiorkiem: Idealny pomysł na śniadanie »

Jadasz pieczywo na śniadanie? Spróbuj japońskiego chleba »

Domowe sposoby na wykorzystanie piwa. Używaj go do podlewania kwiatów »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Ciasto cytrynowe bez pieczenia

Ciasto przygotowane z przepisu Moje domowe jedzenie. oto link do przepisu; h...

Odsłon: 5808

60 min
62
Desery Muffinkowe babeczki z dżemem

Babeczki upiekłam na majówkę, przepis bardzo prosty i szybki , a babeczki sma...

Odsłon: 274

30 min
8
15 min
5

Polecane artykuły

Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

1
Ewa gotuje Ewa gotuje: Chleb na zakwasie żytnim, biała kiełbasa i kalafior z grilla, ciasteczka ryżowe

Zastanawiacie się jakie pyszności zaserwować z grilla bliskim i znajomym? Ewa Wachowicz w autorskim programie "Ewa gotuje" podzieli się z widzami z...

1
Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

3
Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

17