Ewa_Gotuje

Najciekawsze pomysły na domowe przetwory z pomidorów

Lato to najlepszy czas na zajadanie pomidorów – w sałatkach, zupach, daniach głównych czy po prostu samych lub z cebulką. Jednak możliwości pomidorów są dużo większe. Warto je zatem wykorzystać. Jak? Przygotowując pyszne, domowe przetwory z pomidorów.

Fot. 123RF/Picsel

Gdy myślimy o domowych przetworach, na myśl przychodzi raczej papryka czy ogórki. Jednak również pomidory można przygotować na naprawdę różne sposoby. Dzisiaj mamy dla ciebie kilka ciekawych pomysłów na przetwory, które warto wykorzystać w domu.

Przetwory z pomidorów - dlaczego warto je przygotować?

Przetwory z pomidorów to bogactwo smaków, ale przede wszystkim kontrola nad tym, co znajduje się w słoiku. Ile razy zrezygnowałeś z zakupu ketchupu, który zawierał masę cukru albo przecieru, który miał jakieś tajemnicze dodatkowe substancje w swoim składzie? Przygotowując przetwory z pomidorów w swoim domu, masz pewność, że są one w pełni bezpieczne dla ciebie i twojej rodziny. Tym bardziej, jeśli korzystasz z owoców z upraw ekologicznych. Dlaczego jeszcze warto sięgać po domowe przetwory z pomidorów? Ponieważ są one zdrowsze niż świeże owoce. Tak, obróbka termiczna czy nawet rozdrabnianie sprawia, że biodostępność likopenu znacznie się poprawia. Jeśli dodajesz do przetworów odrobinę tłuszczu, przyswajalność będzie jeszcze lepsza. Warto o tym pamiętać.

Weź udział w konkursie i wygraj 250, 500 lub 1000 zł! Kliknij!

Jak zrobić przecier pomidorowy?

Przecier pomidorowy to niezastąpiony dodatek do sosów czy zup. Z łatwością znajdziesz go w sklepie, jeśli jednak lubisz eksperymentować w kuchni, a dodatkowo cenisz sobie produkty wykonane samodzielnie, koniecznie sprawdź ten przepis. Jak zrobić przecier pomidorowy? Bajecznie prosto. Potrzebujesz do tego około czterech kilogramów pomidorów. Spytaj swojego sprzedawcę o pomidory, które są najbardziej mięsiste i posiadają niewiele nasion. Idealnym wyborem będą pomidory rzymskie lub śliwkowe. Przelej je wrzątkiem i obierz ze skórki. Następnie pokrój w ćwiartki, by móc jak najłatwiej pozbyć się gniazd nasiennych. Jeśli nie przepadasz za marnowaniem, gniazda możesz dodać do zupy pomidorowej lub po prostu je zjeść. Miąższ włóż do garnka i gotuj pod przykryciem przez piętnaście minut. Mieszaj od czasu do czasu, by zminimalizować ryzyko przywierania pulpy do dna. Tak przygotowane pomidory musisz teraz przetrzeć przez sitko do kolejnego garnka, a następnie znów je zagotować. Dodaj łyżkę soli i dwie łyżki cukru. Tak, ta niewielka ilość wystarczy, by dodać słodyczy pomidorom i jednocześnie zakonserwować je. Po kolejnych piętnastu minutach pomidory powinny odparować. Możesz już przelać je do słoików i dobrze zakręcić. Tak przygotowany przecier nie musi być pasteryzowany.

Sprawdź jak schudnąć jedząc pomidory >>

Domowy ketchup - jak go przygotować?

Czy wyobrażasz sobie frytki bez ketchupu? My też nie! Jednak sklepowe ketchupy nie zachwycają swoim składem, choć firmy bardzo starają się, by ich produkty nie zawierały konserwantów i innych ulepszaczy. Najlepszą alternatywą staje się zatem domowy ketchup, który wcale nie jest tak trudny do przygotowania. Aby zrobić półlitrową butelkę lub słoik ketchupu, potrzebujesz około dwóch kilogramów pomidorów. W tym przypadku również najlepszym wyborem będą pomidory podłużne, które posiadają sporo miąższu. Na pomidorach jednak przepis się nie kończy. Przyda ci się także niewielka cebula i trzy ząbki czosnku, sól i pieprz do doprawienia ketchupu oraz ocet jabłkowy (około stu mililitrów), by zakonserwować produkt. Sparz pomidory, zdejmij skórę i pokrój je w ćwiartki, by wyjąć gniazda nasienne. Pokrój także cebulę i czosnek w drobną kostkę. W garnku o grubym dnie przysmaż na odrobinie oleju cebulę i czosnek, a następnie wrzuć pomidory. Po doprowadzeniu ich do wrzenia gotuj wszystko przez 20 minut, bez przykrycia. Uważaj, by nie przywierały do dna. Następnie wlej ocet i znów gotuj - tym razem przez około 30 minut. Po tym czasie dorzuć do garnka sól, pieprz i odrobinę cukru lub innego produktu słodzącego, na przykład ksylitolu. Aby uzyskać gęstą konsystencję, ketchup powinien gotować się jeszcze przez czterdzieści minut.

Pomidory suszone w oleju - idealne do sałatek

Pomidory suszone w oleju to świetny dodatek do kanapek, sałatek i sosów. Są proste do przygotowania, dlatego możesz zrobić je samodzielnie. Przygotuj trzy kilogramy małych pomidorów (na przykład rzymskich), trzy ząbki czosnku, ulubione zioła i półtora litra oleju rzepakowego lub oliwy oraz trzy łyżki octu. Umyj pomidory i przekrój je na pół, by usunąć pestki i szypułki. Jeśli nie posiadasz suszarki do owoców, możesz suszyć je w piekarniku. Zajmuje to około ośmiu godzin. Susz pomidory w 80. stopniach, włączając termoobieg. Jeśli po tym czasie pomidory nadal nie będą wysuszone, wydłuż ten czas. Pamiętaj jednak, że nie mogą one być całkowicie suche - muszą mieć odrobinę miąższu. Suszarka będzie z kolei potrzebowała około szesnastu godzin, by wysuszyć pomidory. Tak przygotowane owoce włóż do miski i dodaj ulubione zioła. Może to być bazylia, tymianek czy rozmaryn. Zalej je także octem, by zakonserwować owoce. Następnie włóż je do słoiczków i zalej lekko podgrzanym olejem tak, by wypełniał on cały słoik.

Grzyby w pomidorach w sam raz na zimę

Jeśli zastanawiasz się, do czego użyć wcześniej przygotowany przecier pomidorowy, podpowiadamy. Idealnie sprawdzi się w przepisie na grzyby w pomidorach. Są przepyszne, aromatyczne i mogą być wykorzystane zarówno jako przekąska, jak i element dania głównego. W jaki sposób je zrobić? By przygotować grzyby w pomidorach, konieczne są oczywiście grzyby - takie, które akurat masz w domu - kilogram cebuli, słoik koncentratu, szklanka oleju oraz pięć łyżek octu. Cztery kilogramy grzybów dokładnie umyj i pokrój w kostkę. Grzyby należy gotować przez 20 minut. Następnie pokrój cebulę i zeszklij ją na oleju. Dodaj do grzybów i duś razem przez kilka minut. Dodaj pozostałe składniki i również duś pod przykryciem, tym razem przez dwadzieścia minut. Tak przygotowane grzybki można już zamknąć w słoiki. Jeśli chcesz, by przetrwały jak najdłużej, zaprawy koniecznie poddaj pasteryzacji.

Poznaj historię zupy pomidorowej >>

Co zrobić z zielonych pomidorów?

Zielone pomidory raczej nie zachęcają swoim wyglądem - są po prostu niedojrzałe, dlatego nie uwzględniamy ich w planach obiadowych. Zupełnie błędnie. Co zrobić z zielonych pomidorów? Smażone zielone pomidory to nie tylko tytuł popularnej książki i filmu, ale także przepis na przepyszną konfiturę, którą można zajadać na kanapkach. Jak ją przygotować? Wystarczą trzy kilogramy zielonych pomidorów, sok z cytryny i kilogram cukru. Pomidory umyj i usuń szypułki, a następnie pokrój w ćwiartki. Po pozbyciu się gniazd nasiennych wrzuć je do garnka i dodaj cukier oraz sok z cytryny. Po półtorej godziny owoce powinny puścić sok. Teraz musisz tylko gotować pomidory przez około trzy godziny. Pychota!

 

Jeśli myślałeś, że pomidory nadają się tylko do sosu czy zupy, myliłeś się. Teraz wiesz już, jak wiele możliwości kryje się w tych owocach.

Najlepsze przepisy na przetwory z pomidorów znajdziesz poniżej:

1. Domowy przecier pomidorowy na zimę

Domowy przecier pomidorowy na zimę

Fot. Pelen_brzuszek na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

2. Pindżur

Pindżur

Fot. Izaa_a na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

3. Grzyby w marynacie pomidorowej

Grzyby w marynacie pomidorowej

Fot. Basiliana na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

4. Kiszone pomidory - prosto z Ukrainy

Kiszone pomidory

Fot. Hajduczek-naturalnie na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


5. Sałatka z zielonych pomidorów

Sałatka z zielonych pomidorów

Fot. aromatycznepodroze na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Pogoda na Interii sprawdza się! Teraz także w aplikacji. Zainstaluj na Androidzie i nie daj się zaskoczyć pogodzie »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Śniadania Parówki z wody

Zagotuj wodę włóż do niej parówki , gotujemy 5 minut i gotowe

Odsłon: 60

15 min
1
Dania główne Racuchy cebulowe

Klasyczne obiady nieco Ci się znudziły? Nie martw się! Mamy na to sposób! Nas...

Odsłon: 705

30 min
3
30 min
20

Polecane artykuły

Informacje Kiedy obierać szparagi? Oszczędź sobie pracy, bo nie zawsze jest to potrzebne

Sezon na szparagi trwa dosyć krótko, dlatego warto w pełni go wykorzystać. W sklepach znajdziemy różne rodzaje, zielone, białe, a czasem nawet fiol...

1
Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

1
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0