Ewa_Gotuje

Proziaki - przysmak Podkarpacia

Wyjątkowe bułeczki przygotowywane na bazie sody, znane w naszym kraju od ponad 150 lat. Jaka wiąże się z nimi historia oraz w jaki sposób możemy je przygotować samodzielnie?

Fot. 123RF/Picsel

Proziaki zwane również proziokami, prołziokami, sodziakami czy łosuchami to słynny przysmak Podkarpacia wpisany w 2006 roku na listę produktów tradycyjnych, który można spotkać również w Beskidzie Niskim oraz Roztoczu.

Do dzisiaj jest niezwykle cenionym produktem, a to za sprawą prostoty użytych składników i sposobu ich przygotowania. Są bardzo smaczne, dlatego bez trudu mogą zastąpić pieczywo w naszym codziennym życiu.

Jak zabrać się za ich przygotowanie?

Pierwszy przepis na sodziaki składał się mąki, wody, sody oraz szczypty soli. Wystarczyło połączyć wszystkie produkty razem, zagnieść z nich ciasto, podzielić na mniejsze części, a następnie rozwałkować i upiec. Dawniej do tego celu wykorzystywano kuchnie kaflowe. Przygotowane proziaki układano na rozgrzanej płycie i pieczono po równo z każdej ze stron. Po kilku minutach pieczywo było gotowe do jedzenia.

Obecnie do wypiekania tego rodzaju pieczywa wykorzystuje się najczęściej patelnie. Można je upiec również w piekarniku, piecu chlebowym oraz na blachach lub specjalnych podkładkach, które można bez trudu nabyć w sklepach ze sprzętem kuchennym.

Weź udział w konkursie i wygraj 1000 zł

Tradycja proziaków

Dawniej placki sodowe wypiekano w momencie, kiedy w domu brakowało pieczywa. W bardziej zamożnych gospodarstwach tradycyjny chleb wyrabiano najczęściej raz w tygodniu przed niedzielą. Biedniejsze gospodarstwa mogły pozwolić sobie na ten rarytas znacznie rzadziej. Chcąc zastąpić lukę w spiżarni po tym cennym produkcie, gospodynie przygotowywały smaczne proziaki. W przeciwieństwie do tradycyjnego pieczywa można je było zrobić w zaledwie 15 minut z łatwo dostępnych produktów.

Jak wyglądają?

Łosuchy przyjmują najczęściej okrągły kształt. Osiągają około 10 cm średnicy i 2 cm wysokości. Można się jednak spotkać również z kwadratowymi lub prostokątnymi wersjami tego przysmaku. Charakteryzują się delikatnie zarumienioną skórką i puszystym, jasnym wnętrzem. Najlepiej smakują od razu po upieczeniu. Posmarowane masłem ze szklanką mleka powinny każdemu przypaść do gustu. Oprócz tradycyjnej wersji serwowano je również na słodko z cukrem lub miodem. Sprawdzają się także jako idealny dodatek do past kanapkowych, zup i mięsnych sosów.

Sprawdzone przepisy

Obecnie zamiast wody do przygotowania proziaków możemy wykorzystać maślankę lub kwaśne mleko. Na liście składników coraz częściej możemy spotkać także jajka. Współczesne receptury zawierają również ciekawe dodatki tj. ser czy zioła. Jeśli szukacie ciekawego przepisu na ich przyrządzenie, skorzystajcie z propozycji naszych użytkowników.

 

1. Tradycyjne proziaki

Fot. Paninadeser na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

2. Proziaki według Ewy Wachowicz

Fot. Ewa_Gotuje na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

3. Proziaki z koperkiem o nucie chili

Fot. undefined-35 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

4. Proziaki z serem

Fot. antena28 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

5. Proziaki z masłem czosnkowym

Fot. Antena27 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

 

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
10
15 min
14
Napoje Kawa z adwokatem

Wiele z osób zaczyna dzień od kubka kawy. Ja zaliczam się do tego grona, nie...

Odsłon: 58

60 min
2
Desery Tort czekoladowo kawowy

Pyszny i wbrew pozorom bardzo prosty do przygotowania tort. Kakaowy biszkopt...

Odsłon: 1653

60 min
4

Polecane artykuły

Ewa gotuje Lekkie przepisy na wiosenne dania w kuchni Ewy Wachowicz

Jeżeli brakuje ci pomysłu na wiosenne dania, koniecznie zerknij do przepisów, które pojawiły się w 513. odcinku programu "Ewa gotuje". Nie mogło za...

3
Informacje 15 najlepszych ciast z rabarbarem. Tylko proste przepisy

Najlepsze desery to takie, które szybko i łatwo się przygotowuje. Oczywiście muszą świetnie smakować i zawierać składniki dobrej jakości. Takie są...

68
Informacje Kuchnia gruzińska bez niej jest niekompletna. Chroni serce i wspiera pracę mózgu

Kolendra to cytrusowo-pikantna przyprawa, która regularnie gości w wielu polskich kuchniach. Nic w tym dziwnego - nie dość, że idealnie podkreśla s...

9
Informacje Co na obiad w piątek bez mięsa? Proste i szybkie w przygotowaniu przepisy

Piątek to dzień, w którym wiele osób rezygnuje ze spożywania mięsa. Jedni robią to z pobudek religijnych, inni natomiast z przyzwyczajenia i nawyku...

10