Ewa_Gotuje

Czerwona bomba witaminowa - zalecana przy osteoporozie i reumatyzmie. Kto powinien jeść owoce dzikiej róży?

Dzika róża to roślina znajdująca szerokie zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce czy medycynie alternatywnej. Trudno się temu dziwić - nie dość, że doskonale smakuje, to jeszcze stanowi prawdziwą skarbnicę witamin i minerałów. Kto powinien jeść owoce dzikiej róży i jak wykorzystać je w kuchni?

Jakie wartości odżywcze mają owoce dzikiej róży? To skarbnica witamin i minerałów | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Dzika róża to roślina, która w ostatnim czasie zyskała na popularności. Nie jest to niczym zaskakującym, ponieważ kryje ona w sobie zróżnicowaną gamę substancji odżywczych, które wykazują wszechstronny wpływ na organizm - zarówno od zewnątrz, jak i od środka. Do jej atutów zaliczyć można również łatwą dostępność oraz szerokie zastosowanie w kuchni - jej atrakcyjny smak sprawia, że stanowi ona doskonały dodatek do wielu dań i napojów. Kto powinien jeść owoce dzikiej róży i w jakich przepisach warto je uwzględnić? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w artykule.  

Sprawdź także: Kiedy pić sok z selera naciowego - rano czy wieczorem? Najlepszy spalacz tłuszczu, pogromca wysokiego ciśnienia i cholesterolu

Dzika róża - charakterystyka  

Z czego dokładnie znana jest dzika róża? Charakterystyka tej rośliny byłaby niekompletna bez opisu jej wyglądu zewnętrznego. Rozpoznasz ją po białych lub różowych kwiatach, składających się z pięciu płatków i wydzielających przyjemny zapach. Jej liście są zwykle gładkie i błyszczące, a gałęzie wygięte ku ziemi. Jeśli chodzi o owoce, wyróżniają się one dość intensywnym czerwonym kolorem i nieco wydłużonym kształtem - i to właśnie one są najchętniej wykorzystywane w kuchni, kosmetyce i ziołolecznictwie. Warto podkreślić, że dzika róża kwitnie w okresie wiosennym, a dokładnie od maja do czerwca.  

Jakie wartości odżywcze mają owoce dzikiej róży?

Duża zawartość substancji odżywczych zachęca do regularnego spożywania naturalnego produktu. Jakie wartości odżywcze mają owoce dzikiej róży? W ilości odpowiadającej jednej szklance (około 127 g) wartości kształtują się następująco:  

  • Wartość energetyczna: 206 kcal;  
  • Białko: 2 g; 
  • Tłuszcz: 0,4 g; 
  • Węglowodany: 48,5 g; 
  • Błonnik: 30,5 g; 
  • Witamina E: 7,42 mg; 
  • Witamina A: 276 µg; 
  • Witamina C: 541 mg; 
  • Witamina K: 32,9 µg; 
  • Witamina B2: 0,211 mg; 
  • Witamina B3: 1,65 mg; 
  • Witamina B5: 1,02 mg; 
  • Potas: 545 mg; 
  • Magnez: 87,6 mg; 
  • Mangan: 1,3 mg; 
  • Wapń: 215 mg; 
  • Żelazo: 1,35 mg; 
  • Fosfor: 77,5 mg; 
  • Miedź: 0,144 mg. 

Jakie właściwości zdrowotne mają owoce dzikiej róży?

Wbrew pozorom jest ich bardzo dużo. Znane są one przede wszystkim ze swoich własności przeciwwirusowych i wzmacniających odporność, dlatego chętnie wykorzystywane są w przypadku przeziębienia. Na ich spożywaniu wiele zyska również twój układ sercowo-naczyniowy - według doniesień naukowych obecne w nich związki regulują ciśnienie krwi oraz poprawiają profil lipidowy

Jakie właściwości zdrowotne mają owoce dzikiej róży? Okazuje się, że doskonale wpływają na kondycję skóry, zwiększając jej elastyczność i nawilżenie, a także - dzięki działaniu przeciwzapalnemu i przeciwutleniającemu - przynoszą ukojenie osobom zmagającym się z bólem stawów. Warto podkreślić, że są one uznawane również za sprzymierzeńców odchudzania, ponieważ ułatwiają spalanie tłuszczu trzewnego.

Wśród ich prozdrowotnych właściwości wymienić można dodatkowo wspomaganie pracy wątroby i układu pokarmowego. Owoce dzikiej róży polecane są osobom borykającym się z niedokrwistością, ponieważ - dzięki wysokiej zawartości witaminy C - zwiększają przyswajalność żelaza niehemowego, czyli tego kryjącego się w produktach roślinnych.  

Jak wykorzystać owoce dzikiej róży w kuchni?

Poza szerokim spektrum działania na organizm owoce dzikiej róży mogą poszczycić się dużą uniwersalnością w świecie kulinariów. Możesz wyczarować z nich pyszne soki, nalewki i desery, a nawet dodatek do wytrawnych dań. Jak wykorzystać owoce dzikiej róży w kuchni? Poniżej znajdziesz kilka propozycji, dzięki którym w pełni skorzystasz z ich wyjątkowego smaku i prozdrowotnych właściwości.  

Syrop  

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją kulinarną przygodę z owocami dzikiej róży, dobrym pomysłem będzie przygotowanie aromatycznego syropu. Poza głównym surowcem potrzebujesz do tego zaledwie dwóch składników, tj. cukru oraz wody. Realizację przepisu rozpocznij od usunięcia z owoców czarnych końcówek i opłukania ich pod bieżącą wodą. Po wykonaniu tych czynności zalej je gorącą wodą, a gdy lekko przestygną, zmiksuj je za pomocą blendera. Jeśli w trakcie miksowania pojawi się piana, zaczekaj chwilę, aż opadnie. Przecedź całość przez sitko, dodaj cukier i podgrzewaj przez około 20 minut. Gotowy syrop przelej do szklanych butelek i przechowuj w lodówce.  

Dzika róża w syropie

 Dzika róża w syropie Zobacz przepis

Syrop z dzikiej róży / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Konfitura  

Kolejnym przysmakiem, który warto przyrządzić z owoców dzikiej róży, jest konfitura. Poza głównym komponentem w jej skład wchodzi cukier, woda oraz sok z cytryny. Pierwszym krokiem jest oczyszczenie owoców - usuń z nich końcówki, po czym przekrój je na pół i pozbądź się z nich włosków oraz nasion. Następnie podsmaż je wraz z cukrem i sokiem z cytryny, co jakiś czas podlewając je wodą. Po obróbce termicznej odstaw je na około 24 godziny. Po upływie tego czasu dosyp do nich kolejną porcję cukru oraz soku z cytryny i gotuj do momentu, aż nabiorą gęstości. Gotową masę przełóż do szklanych słoików. Konfiturę możesz też przygotować z płatków dzikiej róży:

Konfitura z dzikiej róży

 Konfitura z dzikiej róży Zobacz przepis

Konfitura z dzikiej róży / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Herbata lub nalewka

Jak wykorzystać owoce dzikiej róży w kuchni, jeśli nie do przygotowania syropu lub konfitury? Doskonałym pomysłem będzie wyczarowanie z nich pysznej herbatki. Jej przyrządzenie jest banalnie proste - jedyne, co musisz zrobić, to wysuszyć owoce, np. w piekarniku, a następnie wrzucić kilka sztuk do filiżanki, zalać wrzątkiem i parzyć przez kilka minut pod przykryciem. Możesz również postawić na nalewkę z owoców dzikiej róży, która uśmierza dolegliwości żołądkowe:

Nalewka z owoców dzikiej róży

 Nalewka z owoców dzikiej róży Zobacz przepis

Nalewka z owoców dzikiej róży / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Przecier 

Jeśli jesteś fanem owoców z dzikiej róży, w twojej spiżarni nie może zabraknąć pysznego przecieru na ich bazie. Aby go zrobić, poza kluczowym składnikiem przyda ci się cukier (opcjonalnie). Oczyść owoce, usuwając z nich główki i nasiona, po czym dokładnie je opłucz i ugotuj w niewielkiej ilości wody, cały czas mieszając. W razie potrzeby możesz dodać do nich cukier. Po obróbce termicznej przetrzyj owoce przez sitko i przełóż do szklanych słoików.

Dżem z dzikiej róży

 Dżem z dzikiej róży Zobacz przepis

Przecier z dzikiej róży / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Sok 

Sok z owoców dzikiej róży to przysmak, który świetnie smakuje solo oraz jako dodatek do wody czy herbaty. Powstaje on z takich komponentów jak wspomniane owoce, cukier, woda oraz kwasek cytrynowy. Zalej owoce wrzącą wodą, gotuj przez 15 minut, a następnie odcedź. Dodaj do nich kolejną porcję wrzątku oraz kwasek cytrynowy i podgrzewaj przez kolejne 10 minut. Po obróbce termicznej ponownie je odcedź i dosyp cukier. Gotowy sok przelej do szklanych butelek. Pasteryzuj je przez około 15 minut w temperaturze 90 stopni. Pamiętaj, że taki sok możesz przechowywać w swojej spiżarni nawet przez kilka miesięcy.  

Sok z owoców dzikiej róży

 Sok z owoców dzikiej róży Zobacz przepis

Sok z owoców dzikiej róży / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Źródła: vitapedia.pl, poradnikzdrowie.pl, republika.io 

Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Zmieszaj z wodą i wlej do czajnika. Gruba warstwa kamienia rozpuści się w mig »

Wiadomo, dlaczego osobom otyłym trudniej schudnąć. Wyniki badań są jasne »

Mają więcej kwasów omega-3 niż łosoś norweski. Przed zjedzeniem - rozgnieć »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Placki z kalarepy

Kalarepa, to bardzo dobre warzywo, z którego można zrobić również pyszne placki.

Odsłon: 3902

60 min
4
15 min
7
>60 min
5

Polecane artykuły

Informacje Pierożki i kurczak po chińsku. Zrobisz raz i przepadniesz

To prawda, że podróże kształcą. Dotyczy to nie tylko poznawania zwyczajów czy zabytków, ale też kuchni. Niektóre z nich są tak odmienne od naszej,...

1
Ewa gotuje Znakomite dania i dodatki na grilla

Maj to miesiąc, kiedy rozpoczynamy sezon grillowy, to właśnie teraz poszukujemy nowych i sprawdzonych przepisów na dania i przekąski z rusztu, któr...

1
Informacje Odkryj zapomniane przepisy z kajetu babci. Rumianek - właściwości i zastosowanie w kuchni

Rumianek to jedno z najpopularniejszych ziół goszczących w polskich domach. Uchodzi on nie tylko za skuteczny lek na rozmaite dolegliwości, ale rów...

5
Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

3