Boczniaki: przepisy na każdą okazję

Boczniaki to nie tylko wyśmienity zamiennik produktów zwierzęcych w daniach wegetariańskich i wegańskich. To również bogate źródło białka, witamin i przeciwutleniaczy, które warto na stałe wprowadzić do codziennego menu. Nie wiesz, jak je zaserwować? Chętnie ci podpowiemy!

Fot. 123RF/Picsel

Boczniaki to sporej wielkości, popielate grzyby, które swoim kształtem przypominają egzotyczne ostrygi. Występują w lasach wszystkich kontynentów, porastając pnie drzew liściastych. Te, które lądują na polskich półkach sklepowych, pochodzą z rodzimych hodowli.

Z pewnością wiele razy słyszałeś stwierdzenie, że grzyby nie posiadają w sobie zbyt wielu właściwości odżywczych. Jeśli właśnie dlatego unikałeś ich w codziennym menu, to musimy cię zmartwić, ponieważ uwierzyłeś w jeden z największych mitów kulinarnych.

Boczniaki, jako przedstawiciele tej grupy produktów, to doskonałe źródło nie tylko pełnowartościowego białka i błonnika, ale również szeregu przeciwutleniaczy, witamin i minerałów. Ponadto zawierają niewiele kalorii, co szczególnie cenią sobie osoby stosujące dietę redukcyjną.

Co ciekawe, boczniaki zaliczane są do grzybów leczniczych ze względu na obecność ergotioneiny i pleunaru. Substancje te charakteryzują się działaniem przeciwutleniającym i wzmacniającym odporność. Ten ostatni związek uznawany jest za pomocny w walce z guzami nowotworowymi.

Jak przyrządzać boczniaki? Przepisy podsuwają różnorodne rozwiązania. Grzyby te są na tyle uniwersalnie, że świetnie sprawdzą się nie tylko jako alternatywa dla mięsa, ale również jako dodatek do omletów, pierogów, krokietów, a nawet sałatek. Dzięki temu wyczarujesz z nich pyszne dania na każdą okazję.

Aromatyczna opcja: flaki z boczniaków

Szukasz receptury na aromatyczny obiad? Chętnie zrobiłbyś gęstą, mięsną zupę, ale na popołudniowe spotkanie zaprosiłeś paczkę przyjaciół-wegetarian? Nic prostszego! Zmień plany i wyczaruj przepyszne flaki z boczniaków. Jak się za nie zabrać?

W przepisie na to danie znajdziesz takie składniki, jak włoszczyzna, cebula, koncentrat pomidorowy, czosnek, korzeń imbiru, olej, woda i wybrane przyprawy. My do flaków wykorzystujemy majeranek, sól i pieprz, słodką i ostrą paprykę oraz gałkę muszkatołową. Gotowe danie posypujemy pietruszką.

Przed przygotowaniem wywaru umyj boczniaki, ale pamiętaj, aby zrobić to delikatne. Ich łykowate kapelusze bardzo często się łamią. Brzydkie końcówki odrzuć i zostaw tylko w pełni zdrowe elementy. Na patelni podsmaż starte warzywa korzenne razem z cebulą, listkami laurowymi i przyprawami. Następnie wrzuć boczniaki i przez chwilkę smaż. W końcowym etapie zalej wszystko wodą i dodaj koncentrat pomidorowy do smaku. Wywar powinien gotować się ok. 20 minut. Po tym czasie zdecyduj, czy wymaga ponownego doprawienia.

Weź udział w konkursie i wygraj 250, 500 lub 1000 zł! Kliknij!

Jeśli nie flaki z boczniaków, to może zupa z boczniaków?

Smak grzybowych flaków nadal przywodzi ci na myśl tradycyjną wersję potrawy? Chcesz spróbować czegoś całkowicie świeżego w swojej kuchni, aby naprawdę zaskoczyć członków rodziny? Postaw na aromatyczną zupę!

Zupa z boczniaków idealnie nada się jako uzupełnienie twojego jesienno-zimowego menu. Do jej przyrządzenia potrzebujesz boczniaków, ziemniaków, włoszczyzny, czosnku, masła, słodkiej śmietany, pietruszki, a także soli i pieprzu do smaku.

Podsmaż cebulę i czosnek na maśle, a następnie wrzuć poszatkowane lub starte warzywa korzenne, boczniaki i pokrojone w kostkę ziemniaki. Po chwili zalej jarzyny wodą i gotuj aż do miękkości.

Gdy wywar się zagotuje, dodaj śmietankę. Zupa powinna być gęsta. Jeżeli jednak wyjdzie zbyt treściwa, możesz śmiało dolać do niej nieco wody. Na sam koniec dopraw ją solą i pieprzem i zaserwuj swoim gościom posypaną posiekaną pietruszką.

Mączna opcja: makaron z boczniakami

Uwielbiasz wszelkiego rodzaju pasty i codziennie mógłbyś wcinać makaron na obiad? Spróbuj nieco poeksperymentować i następnym razem zaserwuj sobie i innym domownikom makaron z boczniakami! Jakie składniki będą potrzebne, aby go przygotować? W zasadzie wszystkie chwyty dozwolone!

Wyśmienitym wyborem na pierwszy makaron z boczniakami jest wersja śmietanowa, do której potrzebujesz kremówki, nieco pora, czosnku, mąki pszennej, sosu sojowego, boczniaków, oleju i ulubionego makaronu. Podsmaż grzyby, a następnie wsyp na patelnię drobno posiekany por i wlej sos sojowy. Całość można zagęścić szczyptą mąki. Dodaj śmietankę, a potem dopraw sos i połącz go z ugotowanym makaronem.

Co zrobić w przypadku, gdy sos wyjdzie zbyt gęsty? Bardzo prostym i praktycznym trikiem jest rozcieńczenie go małą ilością bulionu lub ciepłej wody, która pozostała w garnku po gotowaniu makaronu. Zwieńczeniem dania może stać się świeża pietruszka, szczypiorek lub kolendra. Smacznego!

Grzyby na chrupiąco: boczniaki w panierce

Boczniaki w panierce to ciekawa alternatywa dla kotletów schabowych lub klasycznych mielonych. Utworzą spójną kompozycję zarówno z purée ziemniaczanym, jak i sosem pieczarkowym czy zasmażanymi buraczkami. Grzyby w tej formie nadadzą się nie tylko na danie główne podczas niedzielnego obiadu, ale również jako przystawka czy przekąska do pracy lub szkoły.

Aby przyrządzić boczniaki w panierce, umyj grzyby pod bieżącą wodą i oczyść je z resztek ziemi i niedoskonałości. Do ich osuszenia użyj papierowego ręcznika. Obtaczanie boczniaków należy zacząć od mąki, a dopiero później zanurzyć je w roztrzepanym jajku i bułce tartej.

Na patelni rozgrzej olej i smaż grzyby z obu stron do osiągnięcia złocistego koloru. Ręczniki papierowe przydadzą się również w tym kroku, ponieważ odsączysz nimi nadmiar oleju. Ciepłe boczniaki w panierce będą świetnie prezentować się posypane koperkiem lub szczypiorkiem. Jeśli twoi goście lubią czosnek, przygotuj na jego bazie sos jogurtowy lub sos tzatziki, który dopełni delikatnego smaku grzybów.

Zobacz: Krokiety z kapustą i kurkami

Domowe przetwory: sos z boczniaków

Sos z boczniaków to uniwersalny przepis, który będzie nie tylko doskonałym dodatkiem do szeregu potraw, ale również praktycznym domowym przetworem. Możesz zawekować go w słoikach i wyjąć je, gdy nie będziesz mieć pomysłu na danie obiadowe. Sos z boczniaków wyśmienicie smakuje nie tylko w tradycyjnym wydaniu z ziemniakami, ale również z makaronem, kaszą lub ryżem.

Sos na bazie grzybów możesz przygotować w wersji śmietanowej lub pomidorowej. Jeśli wybierzesz tę pierwszą, kulinarną kropką nad i będzie sos sojowy. Co jeszcze umieścić na liście zakupów, aby wyczarować pyszny sos grzybowy z boczniaków? Pamiętaj o cebuli, oleju, maśle, śmietanie, mielonej papryce, soli i pieprzu. Jeśli lubisz gęstsze sosy, możesz użyć triku z mąką, aby go nieco zagęścić. Ze śmietanową odsłoną sosu z boczniaków świetnie współgra drobno posiekana, świeża pietruszka. Palce lizać!

 

1. Marynowane boczniaki

Marynowane boczniaki

Marynowane boczniaki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

2. Zapiekane boczniaki

Zapiekane boczniaki

Zapiekane boczniaki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

3. Sałatka z boczniakami

Sałatka z boczniakami

Przepis na sałatkę z boczniakami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

4. Makaron z boczniakami i porem

Makaron z boczniakami i porem

Makaron z boczniakami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

5. Makaron w sosie serowym z boczniakami

Makaron w sosie serowym z boczniakami

Makaron z boczniakami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

6. Wegetariańskie flaki z boczniaków

Flaki z boczniaków

Jak zrobić flaki z boczniaków? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Proste ciasto cytrynowe

Szybkie, smaczne i proste ciasto cytrynowe. Polecam

Odsłon: 15024

30 min
44
60 min
3
Dodatki Masełko bazyliowe

Masło cudownie smakuje z pieczoną rybą lub kurczakiem

Odsłon: 154

15 min
9

Polecane artykuły

Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0
Informacje 5 grillowanych potraw mięsnych, którym trudno się oprzeć

W tym sezonie grillowym warto poeksperymentować ze smakami. Karkówka i kiełbaski? Jak najbardziej, ale może w kanapce i w towarzystwie warzyw? Podp...

0