Grill - temat specjalny

Jak wykorzystać kanie?

Kanie to jedne z popularniejszych polskich grzybów. Są wyjątkowo smaczne, dlatego nikogo nie powinno dziwić, iż każdego roku poszukują ich setki grzybiarzy.

Fot. 123RF/Picsel

Kanie, nazywane też czubajkami, dosyć powszechnie występują w polskich lasach. Charakteryzuje je intensywny aromat, dzięki któremu wzbogacają smak każdego dania. Nic więc dziwnego, iż każdego roku tak wiele osób wypatruje ich na polach i w lasach.

W jakich miejscach znajdziemy kanie?

Jeśli chcesz wrócić do domu z koszykiem pełnym kanii, szukaj ich na brzegach lasów - zarówno tych liściastych, jak i iglastych. Czasem można znaleźć je także na łąkach oraz w niedużych zagłębieniach terenu. Grzyby te upodobały sobie glebę gliniastą i bogatą w wapń. Raczej nie znajdziemy ich tam, gdzie podłoże jest kwaśne.

Na poszukiwania kanii najlepiej jest wybrać się w ciepłe dni, poprzedzone lekkimi opadami. Na pierwsze okazy możemy natrafić już w lipcu, a sezon na nie trwa aż do ostatnich dni października.

Co ciekawe, kanie możesz uprawiać nawet we własnym ogródku - w tym celu należy zaszczepić w ziemi grzybnię pobraną z kapeluszy dojrzałych kań.

Reklama

Nie pomyl z muchomorem sromotnikowym

Kanie należą do bardzo smacznych grzybów, które rosną w wielu regionach naszego kraju. Podczas ich zbierania należy jednak pamiętać, że mają one bardzo niebezpiecznego sobowtóra - muchomora sromotnikowego. Jest to jeden z najbardziej niebezpiecznych grzybów w polskich lasach. Wystarczy zjeść zaledwie 5 gramów, abyśmy znaleźli się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Co gorsza, pierwsze objawy zatrucia występują dopiero po 8 godzinach, kiedy trucizna, wraz z krwią, dotarła już do wszystkich komórek naszego organizmu.

Jak je rozróżnić? Muchomor sromotnikowy ma trzon mocno zrośnięty z kapeluszem. U jego podstawy znajdziemy również wyraźną pochwę, która nie występuje u podobnych, jadalnych grzybów. Muchomora sromotnikowego łatwo odróżnimy od kani, przyglądając się ich kapeluszom. U tych pierwszych jest on płaski i równy, natomiast w kanie posiadają na kapeluszu charakterystyczny garb.

Co można zrobić z kanii?

Kanie mają wyjątkowo silny, grzybowy aromat, dzięki czemu mogą wzbogacać smak zup, sosów i sałatek. Jeśli sproszkujemy ususzone kapelusze, możemy używać ich tak jak soli lub innych przypraw. Kanie będą również ciekawą alternatywą dla mięsa, dlatego tak wiele osób przygotowuje z nich doskonałe kotlety.

Jak jeszcze można wykorzystać te grzyby? Odpowiedź na to pytanie doskonale znają nasi użytkownicy. Oto niektóre z ich propozycji.

 

1. Kania a'la schabowy

Fot. Dagita na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.


2. Puder z kanii

Fot. Gregorhspeed na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.


3. Kanie a'la pizza

Fot. Gregorhspeed na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

 

4. Flaczki z kanii

Fot. Obserwator na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

 

5. Kotlety grzybowe

Fot. Fafiatko na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

 

6. Kanie w zalewie octowej

Fot. Hajduczek-natutralnie na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

 

7. Kanie w zalewie ketchupowej

Fot. Gregorhspeed na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

 

8. Przyprawa bulionowa z grzybami

Fot. Hajduczek-naturalnie na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

 

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

30 min
40
15 min
52
15 min
53

Polecane artykuły

Ewa gotuje Ewa gotuje: Chleb na zakwasie żytnim, biała kiełbasa i kalafior z grilla, ciasteczka ryżowe

Zastanawiacie się jakie pyszności zaserwować z grilla bliskim i znajomym? Ewa Wachowicz w autorskim programie "Ewa gotuje" podzieli się z widzami z...

0
Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

2
Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

17
Informacje Grillowanie może być zdrowe. Oto kilka pomysłów na wyjątkowe przysmaki z rusztu

My, Polacy, uwielbiamy grillować. Pierwsze ciepłe dni zachęcają do wyciągnięcia sprzętu z piwnic i garaży. W końcu to doskonała okazja, by spędzić...

1