Do góry

Newsy

Białkowa rewolucja Pierre Dukana

Kochanego ciałka nigdy za wiele? Niestety, to nieprawda. Naukowcy biją na alarm: nadwaga i otyłość nie tylko zwiększają ryzyko depresji, ale również zmniejszają satysfakcję z własnego ciała i zaniżają samoocenę.

Fot. 123RF/Picsel

Ludzie zmagający się z problemem nadwagi rozpaczliwie szukają zdrowych, ale i skutecznych sposobów uregulowania wagi, dzięki którym ich organizm będzie funkcjonował na najwyższych obrotach. Wystarczy się rozejrzeć, by się przekonać, że w obecnych czasach króluje ideał młodości i szczupłości. I wszyscy staramy się mu dorównać.

Nie jest tajemnicą, że oceniamy ludzi po wyglądzie. Często pierwsze kilka sekund decyduje o przebiegu dalszej relacji. Niestety, statystyki dotyczące wagi nie są obiecujące. Z roku na rok stajemy się coraz bardziej otyli, a co za tym idzie, zwiększa się ilość osób chorych na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze i wiele innych powikłań związanych z nadwagą. Francuski doktor Pierre Dukan wyszedł naprzeciw tym, którzy zmagają się z problemem otyłości i nadwagi. Stworzył dietę, która w ostatnim czasie cieszy się wielką popularnością.

Celem wieloletniej pracy lekarza, było ułożenie takiej diety, po której nie wystąpi efekt jo-jo. Dzisiaj coraz więcej osób sięga po książkę znanego dietetyka i zaczyna stosować efektywną dietę "protal". Nazwa ta pochodzi od połączenia dwóch słów - "proteiny" i "naprzemiennie" (z franc. protein + alternatives). Jest to dieta długotrwała, która ma na celu zmienić złe nawyki żywieniowe. Po 3 intensywnych fazach, gdy osiągnie się upragnioną wagę, przechodzi się w okres stabilizacji, który ma trwać do końca życia. Osoby będące na tej diecie, powinny poświecić jeden dzień w tygodniu na spożywanie tylko produktów białkowych. Stosowanie tej zasady gwarantuje zachowanie szczuplej sylwetki.

Dukan - czy dla wszystkich?
Rosnąca popularność diety Dukana sprawia, że regularnie rośnie grupa osób zastanawiających się nad wprowadzeniem jej w życie. Przed przystąpieniem do niej trzeba jednak pamiętać, że nie jest ona wskazana dla wszystkich. Nie powinny jej stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią, ponieważ ich organizm potrzebuje odpowiedniej ilości węglowodanów i cukrów. W przeciwnym wypadku, dieta może spowodować zagrożenie zdrowia i życia, zarówno matki jak i dziecka. Młodzież w wieku dojrzewania, a także osoby czynnie uprawiające sport, również nie powinny stosować tej diety, ze względu na spadek formy oraz mocne osłabienie organizmu. Z diety proteinowej wykluczone są również osoby z jakimikolwiek dolegliwościami nerek oraz chore na cukrzycę.

 

Ujemne kalorie. Prawda czy mit? Kliknij!

ujemne kalorie

Dowiedz się więcej o diecie Dukana! Przeczytaj relacje z czatu ze specjalistą.
Zobacz temat specjalny o diecie Dukana!

Polecane przepisy

Zobacz więcej

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe
Bądź pierwszy. Napisz coś miłego!

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń