Do góry

Bake off

Ciasto we mgle Małgorzaty

Bardzo fajny pomysł na karpatkę w zupełnie innym wydaniu.

Ciasto parzone z krakersem
60 g masła
60 g cukru trzcinowego
80 g mąki pszennej
145 g masła
250 ml mleka
160 g mąki
4 jaja

Galaretka prosecco
40 g żelatyny
400 g prosecco

Krem bawarski
105 g mleka
3 żółtka
50 g cukru
12 g namoczonej żelatyny
320 ml chłodnej śmietany 36%
1 łyżeczka wody z kewry

Jeżynowo-lawendowy crème diplomat
500 g jeżyn
3 gałązki kwiatów lawendy
10 g żelatyny namoczonej w wodzie
30 g brązowego cukru
1 żółtko
5 g mąki ziemniaczanej
150 g śmietany 36%

Kulkowe jeżyny w porto z kremem bawarskim lub galaretą prosecco
200 g porto ruby
20 g żelatyny
ekspandowany amarantus do obtoczenia kulek

Złożenie
cukier do posypania

Ciasto parzone z krakersem
Masło, cukier trzcinowy i mąkę pszenną wymieszać. Ciasto rozwałkować i zamrozić. Drugą porcję masła ugotować z mlekiem, wsypać mąkę i ucierać dwie minuty do zaparzenia. Po wystygnięciu dodać jajka. Na papierze 20 cm na 7 cm podzielić ciasto na cztery części. Dwie porcje przykryć zamrożonym krakersem. Piec w 200°C przez 20 minut, następnie zmniejszyć temperaturę do 180°C i piec jeszcze 15 minut. Pod koniec ustawić grzanie od dołu. Schłodzić.

Galaretka prosecco
Żelatynę zalać prosecco (użyć tyle alkoholu, aby przykrył żelatynę), podgrzać do rozpuszczenia, a następnie wlać do pozostałego wina. Wylać do silikonowej formy na cake popsy. Pozostałość przelać do prostokątnej formy (około 10 cm x 20 cm). Schłodzić.

Krem bawarski
Mleko podgrzać i ostrożnie wlać do żółtek wymieszanych z cukrem. Zagotować do 85°C, aby krem zgęstniał. Odstawić i dodać żelatynę. Ubić śmietanę i połączyć z chłodnym kremem. Dolać wodę z kewru. Częścią kremu napełnić połowę foremek do cake popsów i odstawić do zamrożenia.

Jeżynowo-lawendowy crème diplomat
Odłożyć 20 jeżyn, z reszty przygotować purée (powinno wyjść 270 g). Dodać kwiaty lawendy. Odlać 100 g, dodać żelatynę oraz cukier, wymieszać i schłodzić (powstanie z tego galaretka jeżynowa). Do 100 g purée z jeżyn z cukrem i żelatyną dodać żółtko i mąkę ziemniaczaną. Ubić śmietanę. Składniki wymieszać i schłodzić.

Kulkowe jeżyny w porto z kremem bawarskim lub galaretą prosecco
Do foremki na cake popsy włożyć jeżyny i zalać galaretką zrobioną z porto i żelatyny. Odstawić do stężenia. Drugą połowę formy wypełnić resztą kremu bawarskiego. Zamrozić na tyle, aby przez otwór formy wbić picker, następnie złożyć w kulki i połączyć wykałaczką. Białą część kulek obtoczyć w ekspandowanym amarantusie i wetknąć w karpatkę z kremem jeżynowym.

Złożenie
Dwa blaty przełożyć kremem jeżynowym i wyszprycowaną galaretką z jeżyn. Kolejne dwa: kremem bawarskim i galaretką prosecco. Posypać cukrem.

Polecane przepisy

Zobacz więcej

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe
Bądź pierwszy. Napisz coś miłego!

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń