Do góry

Newsy

Co włożyć do koszyczka wielkanocnego?

Święta Wielkiej Nocy zbliżają się wielkimi krokami. W sklepach pojawiają się czekoladowe zajączki, cukrowe baranki, a w domach już niedługo pachnieć będzie świeżą rzeżuchą i pieczonymi mazurkami.

Fot. materiały prasowe

Dla wielu z nas jedną z najważniejszych tradycji wielkanocnych jest szykowanie święconki. Jakie produkty powinny znaleźć się w koszyczku?

Podstawowe składniki

Produkty, które znajdą się w święconce powinny być przemyślane, a nie przypadkowe. Pamiętajmy też, by wybierać rozsądnie pokarm, ponieważ w koszyczku jest niewiele miejsca. Wprawdzie jego zawartość może się różnić w zależności od regionu, w którym mieszkamy, oraz od naszych upodobań, to są jednak produkty, o których nie powinniśmy zapomnieć, bo każdy z nich symbolizuje co innego. Jakie są podstawowe komponenty, bez których nie powinniśmy wybierać się na świecenie i jaka jest ich symbolika? Oto krótka lista.

 • Jajka - symbolizują życie i są najważniejszym elementem święconki. Nie trzeba wkładać do koszyczka wszystkich przygotowanych jaj na święta, ale tyle, by starczyło dla wszystkich domowników, z którymi będziemy się nimi dzielili przed posiłkiem.
 • Ser - oznacza przyjaźć i symbolizuje porozumienie między człowiekiem a przyrodą, gwarantuje też zdrowie.
 • Chleb - gwarantuje pomyślność oraz dobrobyt. Jest to pdstawowy pokarm, który dla chrześcijan jest symbolem, przedstawiającym ciało Chrystusa.
 • Szynka np. szynka z wędzarni - symbolizuje zdrowie, płodność i dostatek.
 • Kawałek kiełbasy np. marki Konspol - tak samo jak szynka i inne wędliny, jest metaforą zdrowia, płodności i dostatku
 • Sól - chroni przed zepsuciem i ma właściwości oczyszczające, symbolizuje sedno życia i prawdy. „Solą ziemi" Jezus określał swoich uczniów.
 • Pieprz - włożony do święconki nawiązuje do gorzkich ziół, które dawniej Żydzi dodawali do charosetu (sosu). Robiono to na pamiątkę niewolniczej pracy w Egipcie.
 • Ciasto - symbolizuje umiejętności i doskonałość. Najczęściej jest to babka lub mazurek, czyli wypieki kojarzone z Wielkanocą. Zdarza się, że w koszyczku pojawia się także pascha.
 • Chrzan - jego korzeń symbolizuje siłę fizyczną i krzepę, wzmacnia właściwości pozostałych potraw w święconce.
 • Bukszpan - jest symbolem nadziei wiernych na zmartchwychwstanie i wieczność.
 • Baranek - jest symbolem zwycięstwa życia nad śmiercią, ma także zapewnić bezpieczeństwo domowników.

Co jeszcze włożyć do koszyczka?

Do koszyczka wielkanocnego możemy też włożyć ulubione przysmaki: owoce, słodycze takie jak czekoladowe jajka czy zajączki. Niektórzy święcą też masło (symbol dobrobytu) czy ocet (symbol łez wyrażający ciężki los synów Abrahama w Egipcie). Są też tacy, którzy nie wyobrażają sobie święconki bez tradycyjnego wielkanocnego pasztetu np. pasztetu z królika marki Konspol. Przeznaczony dla konsumentów ceniących sobie tradycyjne smaki, produkowany jest ze szczególną dbałością, według oryginalnej receptury. Delikatna, idealna konsystencja, pozwala pokroić go cieknie plastry i idealnie ułożyć w niewielkim koszyczku.

Źródło: materiały prasowe

 

Polecane przepisy

Zobacz więcej

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe
Bądź pierwszy. Napisz coś miłego!

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń