Do góry

Newsy

Czy odgrzewanie potraw to dobry pomysł?

Z pewnością każdemu z nas zdarzyło się ponownie podgrzewać jedzenie. Jednak czy ponowne poddawanie posiłków obróbce termicznej to na pewno dobry pomysł?

Fot. 123RF/PICSEL

Nie ma co ukrywać – odgrzewanie potraw jest w naszym kraju powszechne. Wielu z nas celowo przygotowuje większe porcje, aby w późniejszym czasie nie kłopotać się robieniem obiadu. W takich przypadkach ponowne podgrzanie posiłku jest nieuniknione. Całkiem sporo osób twierdzi nawet, że dopiero wtedy potrawy nabierają odpowiedniego smaku. Ale w jaki sposób wpływa to na ich wartości odżywcze?

Szybkie podsmażanie

W przypadku odgrzewania potraw, najczęściej zdarza nam się podsmażać je ponownie na patelni. Warto jednak mieć wówczas na uwadze, że w ten sposób znacząco podnosimy kaloryczność zjadanych przez nas dań. Szczególnie ryzykownym jest odgrzewanie w ten sposób potraw takich jak krokiety lub kotlety schabowe, które zostały wcześniej usmażone. Ich panierka zachowuje się jak gąbka, chłonąc dodatkowe porcje tłuszczu i kalorii.

Co więcej, podczas ponownego podsmażania wyjątkowo łatwo o ich przypalenie, a tym samym wytworzenie na patelni wielu szkodliwych substancji, które mogą mieć działanie rakotwórcze. Bardzo poważnym błędem jest również stosowanie tłuszczów, które mają niską temperaturę dymienia (nie są odporne na wysoką temperaturę i łatwo się przypalają). Owszem, pierogi podgrzane na maśle smakują bardzo dobrze, jednak bardzo łatwo o to, by tłuszcz osiągnął zbyt wysoką temperaturę, a na naszej patelni wytworzyły się toksyczne związki.

Zobacz sprawdzone porady i przepisy na grilla. Kliknij!

Grill

Ponowne gotowanie

W przypadku zup i sosów odgrzewanie jest zdecydowanie prostsze. Warto jednak pamiętać, iż częste i długie gotowanie znacząco obniża ilość składników odżywczych i witamin, znajdujących się w naszej potrawie. Warto również pamiętać, iż podczas podgrzewania składników odżywczych pozostanie w wodzie. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie odgrzewanie jedzenia w sosie, którym następnie zjemy.

Jak odgrzewać potrawy?

Czy w takim razie powinniśmy całkowicie zrezygnować z odgrzewanych potraw? Niekoniecznie. Powinniśmy jednak pamiętać, że niektóre metody są lepsze od innych. Wbrew obiegowej opinii odgrzewanie jedzenia w mikrofalówce wcale nie jest szkodliwe. Co więcej, badania udowodniły, że potrawy przygotowywane w ten sposób zachowują więcej substancji odżywczych. Wybierając tę opcję, powinniśmy przykrywać jedzenie specjalnym kloszem oraz używać odpowiednich naczyń.

Nie powinniśmy się obawiać potraw podgrzewanych w piekarniku lub na parze. Gdy mamy ochotę na odsmażane dania, powinniśmy zadbać o to, by tłuszcz był mocno rozgrzany – tylko w takim wypadku potrawa nie będzie nim nasiąkać. Pamiętajmy również, że dodanie do potrawy śmietany lub maki sprzyja przywieraniu do garnka i przypaleniu podczas odgrzewania. Jeśli dodatkowo zadbamy o tych kilka szczegółów, możemy zjeść nasz posiłek bez zbędnych obaw.

Zarabiaj na swoich przepisach!

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Polecane przepisy

Zobacz więcej

Komentarze do artykułu (4)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe

zdjecie uzytkownika

Konto usunięte 01 sierpnia 2016 Całe życie odgrzewałam potrawy metodami tradycyjnymi, czyli bez mikrofali.
Wiadomo, że można odgrzać zupę, gulasz, bigos, leczo, przysmażyć na maśle klarowanym pierogi czy kopytka, i długo by wymieniać, natomiast wiadomo i chyba wielu doświadczyło, że odsmażane kotlety czy placki nie bardzo smakują :)

0 Kto głosował? | Odpowiedz

zdjecie uzytkownika

agulenka34 01 sierpnia 2016 Ja czasem zamrażam, bo jak pracuje się cały tydzień do 18:00 to nie ma kiedy ani siły stać i robić wieczorami obiad na następny dzień. Dlatego można zrobić sos grzybowy lub pomidorowy, włożyć kotleciki odmrożone już i zagotować. Ewentualnie jak ktoś lubi to rzeczywiście dobry kombiwar albo na sitku na parze. I sosem osobno polać. Nic im nie będzie.

6 Kto głosował? | Odpowiedz

zdjecie uzytkownika

bozenkamaria 01 sierpnia 2016 zamiast drogiej kolejnej patelni, można zakupić bardzo przydatny mały piekatniczek i po problemie. Ja tak zrobiłam.

8 Kto głosował? | Odpowiedz

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń