Do góry

Newsy

Dlaczego picie wody jest tak ważne?

Woda nie tylko gasi pragnienie, orzeźwia i rozpuszcza pokarm – oprócz tego pełni jeszcze mnóstwo istotnych funkcji. Pod różnymi postaciami woda znajduje się w każdej tkance i komórce naszego ciała, stanowiąc aż około 70% całego naszego organizmu. Wpływa zarówno na procesy metaboliczne, jak też na pracę mózgu czy wygląd zewnętrzny.

Metabolizm i zdrowy wygląd

Rola wody w organizmie polega głównie na transporcie składników odżywczych oraz usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii. Woda ma także dość wysokie ciepło właściwe, dzięki czemu pozwala nam utrzymać stałą ciepłotę cała, ponieważ do podwyższenia jej temperatury trzeba by zużytkować dużo energii. Poza tym woda oczyszcza organizm z toksyn i nadmiaru soli, a zatem pozytywnie oddziałuje na pracę serca i ciśnienie krwi. Jednak działanie wody nie kończy się wewnątrz naszego ciała - właściwy poziom nawodnienia jest również istotny dla wyglądu zewnętrznego, przede wszystkim dla kondycji skóry. Aż 90% nawilżenia skóry odbywa się od wewnątrz, zatem nawet stosując najlepsze kremy nawilżające czy balsamy, nie zapewnimy sobie tak młodej i jędrnej skóry, jak poprzez systematyczne uzupełnianie płynów. Woda wspomaga odnowę naskórka i chroni go przed utratą elastyczności oraz zbyt szybkim starzeniem się i pękaniem naczynek.

Woda w mózgu?

Choć może to wydawać się dziwne, mózg człowieka składa się w ok. 85% z wody. Dzięki zapewnieniu odpowiedniego poziomu nawodnienia nasz umysł pracuje sprawniej, łatwiej jest nam się skoncentrować i zapamiętywać. Poza tym w przypadku łagodnego bólu głowy, zanim zażyjemy tabletkę przeciwbólową, warto napić się wody - być może przyczyną bólu jest zbyt niski poziom nawodnienia i sama woda będzie wystarczającym antidotum.

Konsekwencje braku wody

Pierwszą oznaką niedoboru wody w organizmie jest już samo uczucie pragnienia. Jeżeli natomiast przez długi czas spożywamy zbyt małe ilości czystej wody, zastępując ją innymi napojami (kawą, herbatą, napojami gazowanymi), najbardziej wyrazistą konsekwencją będzie utrata sprężystości skóry: staje się ona matowa i sucha, bardziej podatna na procesy starzenia; pod oczami pojawiają się wyraźne cienie. Jednak skutki odwodnienia dają o sobie znać przede wszystkim za pośrednictwem mózgu. Możemy odczuwać:

  • narastający ból i zawroty głowy,
  • spadek koncentracji,
  • rozdrażnienie,
  • zaniki pamięci i trudność z logicznym rozumowaniem.

Jeżeli w porę nie dostarczymy organizmowi wody, następnym etapem odwodnienia będzie utrata przytomności, a w ostateczności - śmierć.

Ile wody dziennie?

Dzienne spożycie wody w przypadku dorosłego człowieka powinno być uzależnione przede wszystkim od masy ciała i trybu życia. Szacunkowo jest to od 1,5 l do 3 l w ciągu doby. Aby nie zapominać o regularnym uzupełnianiu płynów, warto zainwestować w dystrybutor do wody - tego typu urządzenia, charakterystyczne wcześniej głównie dla firm i miejsc publicznych, coraz częściej można spotkać w domach. O zasadach dostarczania wody do dystrybutora możemy dowiedzieć się na więcej się dzięki Get Fresh.

Polecane przepisy

Zobacz więcej

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe
Bądź pierwszy. Napisz coś miłego!

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń