Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Piernik jest nierozerwalnie związany z kuchnią polską, jednak historia miodowo korzennych wypieków wywodzi się z czasów antycznego Rzymu. Tradycyjny wypiek na Boże Narodzenie jak i w czasie całego okresu zimowego. Zapach przypraw korzennych rozchodzi się po całym domu.
miska emaliowana, rondelek, duża drewniana łyżka do mieszania ciasta, blaszka 26 na 21 cm.
Jednym z kolejnym dobrodziejstw wiosny jest bogaty w witaminy i błonnik kalaf...
Odsłon: 616
Po długiej zimie w końcu nadszedł czas na lekkie, wiosenne przepisy. Dzisiaj...
Odsłon: 428
Bardzo smaczna, łatwa i szybka przekąska z pomidorków koktajlowych, mini mozz...
Odsłon: 637
Ta sałatka jest bardzo pyszna, prosta i szybka w przygotowaniu, ze składników...
Odsłon: 1560
Jednym z kolejnym dobrodziejstw wiosny jest bogaty w witaminy i błonnik kalaf...
Odsłon: 616
Po długiej zimie w końcu nadszedł czas na lekkie, wiosenne przepisy. Dzisiaj...
Odsłon: 428
Bardzo smaczna, łatwa i szybka przekąska z pomidorków koktajlowych, mini mozz...
Odsłon: 637
Ta sałatka jest bardzo pyszna, prosta i szybka w przygotowaniu, ze składników...
Odsłon: 1560
Składniki
Na emaliowanej misce roztopić masło z mlekiem i cukrem. Uważać aby nie zagotować. Miskę postawić na stole i dodać miód, dżem jajka i wymieszać. Dodać mąkę, kakao, przyprawę do piernika i sodę. Wszystko dobrze wymieszać i wyłożyć na blaszkę o wym. 26 - 21cm. W wersji rozbudowanej do ciasta dodajemy mielone orzechy, namoczone i odcedzone rodzynki, kandyzowaną skórkę pomarańczową ilość wg uznania, dobrze wmieszać w ciasto i na blaszkę. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika 220 stopni C. Piec ok. 30 do 40 min. do suchego patyczka.
Masa grysikowa: Podgrzać w małym rondelku mleko, dodać grysik i cukier. Gotować chwilę do lekkiego zgęstnienia i zostawić do ostygnięcia. Zmiksować masło, dodawać po łyżce ugotowanego grysiku cały czas miksując. Wstawić na chwilę do lodówki.
Po lekkim wystudzeniu piernik wyłożyć na kratkę lub na stolnicę do wystygnięcia. Po ostygnięciu piernik przekroić na 2 mniejsze ciasta (13 na 21 cm.) Te blaty ciasta przekroić w poziomie na pół. Wyłożyć na półmisek pierwszą warstwę od spodu i posmarować powidłami. To przykryć kolejną dolną warstwą piernika i posmarować kremem grysikowym i na to położyć górną warstwę piernika. Górę można również posmarować cienką warstwą masy grysikowej lub lukrem z cukru pudru z sokiem cytrynowym. Na wierzchu można posypać płatkami migdałowymi lub wiórkami kokosowymi. Pozostanie nam jedna wierzchnia część piernika, to nagroda aby sobie po skończonej pracy zjeść posmarowany powidłami do kawy.