Do góry

Przetwory Przepis na:

Frużelina czereśniowa

Frużelina czereśniowa

Autor:

Przepisów i artykułów: 186 Ocena: 87832

Dodano:

Odsłon: 1092

Witam serdecznie, tym razem zaproponuję przepis na przygotowanie frużeliny z czereśni. Frużelina jest bardzo smaczna, lekko słodka i winna.

Składniki

 • Z podanych proporcji wyjdzie około 1 L frużeliny
 • 1 kg wydrylowanych czereśni
 • 150 g cukru (można dodać mniej lub więcej)
 • 2 łyżki mąki ziemniaczanej (około 30 g)
 • 50 ml wody
 • 3 łyżki soku z cytryny
 • wyparzone słoiki i wieczka
> 6 os. 60 min łatwe przystępne
Reklama
Reklama
Frużelina czereśniowa

Przygotowanie

 1. Dokładnie wypłukane i osączone czereśnie dryluję, jeżeli nie mamy drylownicy to do usunięcia pestek możemy użyć grubej i twardej słomki do napojów.

 2. Wydrylowane czereśnie przekładam do garnka, zasypuję cukrem i kilka razy ugniatam tłuczkiem. Garnek z czereśniami odstawiam na około 60 minut, aby czereśnie puściły sok.

 3. Do czereśni dodaję sok z cytryny i garnek stawiam na kuchence. Czereśnie od momentu postawienia garnka na gazie, gotuję około 10 minut, od czasu do czasu mieszając aby czereśnie nie przywarły do dna. Czereśnie gotuję na średnim palniku i na średnim płomieniu.

 4. Do mąki ziemniaczanej dodaję wodę i dokładnie mieszam tak aby nie było grudek.

 5. Następnie po 10 minutach gotowania czereśni dodaję rozmieszaną mąkę i cały czas mieszając, gotuję jeszcze około 1 minuty, na najmniejszym płomieniu – frużelina jest gotowa.

 6. Gorącą frużelinę nakładam do wyparzonych słoików, brzeg słoika dokładnie wycieram papierowym ręcznikiem i mocno zakręcam wieczko. Słoiki ustawiam do góry dnem na ściereczce i pozostawiam do wystudzenia.

  Słoików nie pasteryzuję ale jeżeli jakiś słoik by nie złapał, to należy go za pasteryzować.

 7. Słoiczki wstawiam do garnka wyłożonego ściereczką, oddzielam je między sobą drugą ściereczką i zalewam wodą, do wysokości około 3/4 słoika.
  Garnek stawiam na gazie i pasteryzuję 15 minut w temperaturze około 80°C, następnie słoiczki układam do góry dnem na ściereczce, nakrywam drugą ściereczką i pozostawiam do wystudzenia.

 8. Słoiczki z frużeliną czereśniową są gotowe, można wstawić do spiżarki lub piwnicy. Życzę udanych przetworów i smacznego.
  Pozdrawiam serdecznie ♥

Twoje notatki do przepisu

Wideo do przepisu:

Komentarze do przepisu (2)

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń