Ewa_Gotuje

Bliny — kuchnia Kresów Wschodnich

Przepis na tę potrawę jest znany głównie na Ukrainie, Białorusi i w Rosji. Obecnie na stałe wpisał się na listę produktów regionalnych w województwie podlaskim i stanowi jeden z najbardziej znanych przysmaków Kresów Wschodnich. Jak przygotować go według oryginalnej receptury?

Fot. 123RF/Picsel

Bliny to symbol dostatku, obfitości i dobrobytu. Danie to często gościło na stołach podczas rodzinnych uroczystości tj.: święta, wesela, urodziny czy imieniny oraz stypy. Było podawane kobietom w stanie błogosławionym, osobom chorym, ubogim, a także wędrowcom.

Przepis na ten przysmak jest znany od setek lat. Odtwarzano go jeszcze w czasach pogańskich. Z biegiem lat na dobre wpisał się w menu prawosławnych Słowian i stał się obowiązkowym posiłkiem spożywanym podczas świąt zwanych Maselnicą. Wydarzenie religijne skrywające się pod tą nazwą stanowiło oficjalne pożegnanie zimy i rozpoczynało okres wielkiego postu poprzedzającego Wielkanoc. Spożywanie okrągłych placków miało przynieść szczęście i radość na najbliższy rok.

W dawnych czasach, bliny przed zbliżającymi się uroczystościami smażono w domach na kamiennej płycie lub wypiekano w glinianych piecach. Po latach zaczęto korzystać z żeliwnych naczyń. Obecnie są przygotowywanie z udziałem patelni, a po przepis na ten przysmak sięgamy o każdej porze roku, niezależnie od okazji.

 

Tradycyjny przepis na bliny

Bliny można zrobić na wiele różnych sposobów. W zależności od upodobań gospodyni i zaplecza dostępnych produktów, warto eksperymentować z ich składem i sposobem podania. Spośród wszystkich kombinacji możemy wyłonić dwa najbardziej popularne: w wersji rosyjskiej bazujące na mące gryczanej oraz w wersji rodzimej, przygotowane z udziałem ziemniaków i skrobi ziemniaczanej.

Każdy z dostępnych przepisów pozwala na zrobienie przepysznych, puszystych placuszków, wyglądem przypominających popularne naleśniki. Gotowe bliny można serwować w wersji wytrawnej z dodatkiem śmietany, kefiru lub w towarzystwie grzybowego sosu, a także na słodko z owocami, miodem, cukrem, twarożkiem, dżemem lub czekoladą. Występują zarówno w roli samodzielnego dania, jak i dodatku do mięs, ryb oraz serów.

Reklama

Jak przygotować bliny samodzielnie?

Bez względu na to, z jakiego przepisu skorzystacie, przyrządzenie tego dania nie powinno wam zająć dużo czasu. Większość produktów potrzebnych do zrobienia ciasta zapewne bez problemu odnajdziecie w swoich zapasach. Jeśli potrzebujecie inspiracji, zaczerpnijcie wiedzy od naszych utalentowanych użytkowników.

 

1. Bliny ziemniaczane

Fot. Tradycyjna_Kuchnia na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

2. Bliny dyniowe według przepisu z 1917 roku

Fot. Pularda na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

3. Bliny gryczane z wędzonym pstrągiem ojcowskim

Fot. Maczanka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

4. Bliny na drożdżach

Fot. Pelen_brzuszek na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

5. Bliny orkiszowe

Fot. Pelen_brzuszek na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

6. Bliny z serkiem i wędzonym łososiem

Fot. Smacznebodomowe na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

7. Bliny z kawiorem

Fot. Monika1978 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

8. Bliny ziemniaczane z jogurtem, łososiem wędzonym i kawiorem

Fot. Docherro na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


 

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Zupy Pomidorowa dla maturzysty

...do picia. Najlepszy naturalny energetyk. Życzę powodzenia wszystkim matu...

Odsłon: 969

15 min
17

Polecane artykuły

Ewa gotuje Szybka i smaczna kuchnia Ewy Wachowicz

W kolejnym odcinku kultowego już programu „Ewa Gotuje”, aktorka Małgosia Socha, pod okiem prowadzącej, przygotowała szybkie i niezwykle smaczne pot...

2
Informacje Musztardowiec – zdrowe liście nie tylko na sałatki

Musztardowiec (Brassica juncea) to warzywo, które w Polsce nadal jest mało znane, ale zasługuje na większą popularność ze względu na swój pikantny,...

0
Informacje Co roku o tej porze robię najlepszy mus rabarbarowy. Do ciasta, naleśników, a nawet wędlin

Wielu z nas okres wiosenny kojarzy się ze smakiem domowego kompotu z rabarbatu lub babcinego ciasta z kruszonką. Sezon na ten przysmak trwa dosyć k...

1
Informacje Łosoś na wiosenny obiad. 7 smakowitych dań z łososiem w roli głównej

Wiosna to doskonały czas na eksplorację kulinarnych możliwości, a łosoś stanowi idealną bazę dla różnorodnych dań na wiosenny obiad. Z jego wyjątko...

0