Do góry

Domowe porady

Superfoods dla cukrzyków

Cukrzyca to poważna choroba. Diabetycy muszą dbać o swój jadłospis.

 1. JARMUŻ
  Ma mnóstwo minerałów, witamin, wapnia i błonnika. hamuje wzrost poziomu cukru we krwi.

 2. MAKRELA
  Podobnie jak inne ryby zawiera kwasy omega - 3 obniżające cholesterol i wspierające układ krążenia. Wprawdzie nie obniża cukru we krwi, ale też go nie podnosi.

 3. JAGODY GOJI
  Warto je jeść, bo nie podnoszą po posiłkowego stężenia glukozy, ale tez długotrwale regulują jej stężenie. Dzięki zawartości polisacharydów poprawiają wrażliwość organizmu na insulinę, łagodząc insulinoodporność.

 4. STRĄCZKOWE
  Są bogate w błonnik, białko i mają niski indeks glikemiczny.Szklanka ziaren dziennie (ugotowanych) reguluje poziom cukru i zmniejsza ryzyko chorób serca.

 5. BATATY
  Mają średni indeks glikemiczny, dużo niższy niż ziemniaki, a także 2 razy więcej rozpuszczalnego błonnika. Poza tym zawierają luteinę, która chroni wzrok i fitosterole, które obniżają cholesterol.

 6. ORZECHY WŁOSKIE
  Mają dużo magnezu, dobrych tłuszczy i błonnika, które regulują poziom cukru. Podnoszą poziom dobrego cholesterolu i wspomagają odchudzanie. Około 10 orzechów zjedzonych w tygodniu zmniejsza zachorowanie na cukrzycę.

 7. JAGODY
  To jedyne owoce nie tylko dozwolone, ale wręcz zalecane dla cukrzyków.Mają niski indeks glikemiczny i można nawet zjeść 300 g dziennie. Zdrowe są wszystkie odmiany, ale najzdrowsze są czarne jagody. Przeciwdziałają też retinopatii cukrzycowej.

 8. KOMOSA RYŻOWA
  Ma więcej białka, mikroelementów i błonnika niż inne zboża, a także wyjątkowo niski indeks glikemiczny. Poza tym, że reguluje poziom cukru, chroni przed wieloma chorobami towarzyszącymi cukrzycy (choroby serca, udar, nadciśnienie).

 9. AWOKADO
  Pół owocu dziennie to dawka zalecana w profilaktyce cukrzycy. Zawiera zdrowe tłuszcze, wit. C, B6, E, K i potas, które dodatkowo regulują ciśnienie i poziom cholesterolu.

Autor: Kasiek189

Przepisów i artykułów: 259 Ocena: 1858

Dodaj poradę

Komentarze do przepisu (0)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe
Bądź pierwszy. Napisz coś miłego!

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń