Do góry

Domowe porady

Sztuka przyprawiania

Jak przechowywać przyprawy i zioła.

 1. Suszone zioła kupować w małych ilościach i przechowywać w pojemniczkach nie przepuszczających światła.

 2. Przyprawy w postaci nasion również kupować w niedużych ilościach i nie zmielone, przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemniczkach.

  zdjęcie do 2 etapu porady
 3. Świeże zioła zużywać możliwie szybko. Jeżeli mamy zamiar dłużej przechowywać świeże zioła, należy je w bardzo zimnej wodzie, osuszyć dokładnie ściereczką i obciąć końce łodyżek. Włożyć zioła do zakręcanych słoiczków, wyłożonych uprzednio wilgotną bibułą. Na dnie słoiczka również położyć kawałek namoczonej bibuły. Tak przygotowane zioła można przechowywać w chłodnym miejscu przez 8 do 10 dni.

 4. Innym równie dobrym sposobem zachowania aromatu ziół, jest zalanie ich olejem. W tym celu zioła umyć, osuszyć, pokroić niezbyt drobno, włożyć do małych słoiczków i zalać olejem tłoczonym na zimno o neutralnym smaku lub tłoczona na zimno oliwą z oliwek, po zalaniu ziół słoiczki zakręcić.

 5. Kolejnym sposobem przechowywania ziół jest ich zamrażanie. Zioła umyć, dobrze osączyć, pokroić lub nie , zapakować w folię aluminiową i włożyć do zamrażarki . Zamarznięte zioła można łatwo rozgnieść na desce ręką lub wałkiem.

 6. Przyprawy w postaci nasion rozdrabniać tuż przed użyciem. Można zmielić je w młynku do przypraw lub potłuc w porcelanowym moździerzu. W moździerzu można rozgnieść także owoce jałowca, ziarna pieprzu lub ziela angielskiego, które maja być użyte do marynat. Mieszanki przypraw jak np. indyjską, curry, przygotowuje się również w moździerzu. Moździerz jest również przydatny do zimnych sosów lub masła ziołowego.

 7. Można również przechowywać skórki owoców cytrusowych nie konserwowanych środkami chemicznymi. Owoce cienko obrać. Skórki wysuszyć w przewiewnym miejscu i przechowywać w szczelnych pojemnikach, najlepiej szklanych.

 8. Ilość użytych przypraw zależy od indywidualnego smaku. Lepiej jest używać przypraw ostrożnie, dosypując później do smaku. Przyprawy powinny podkreślać charakter potrawy, wydobywać własny smak składników, nie zagłuszając go.

 9. Nie zmielone przyprawy w postaci nasion można gotować w potrawie. Zmielone nasiona dodajemy dopiero pod koniec gotowania. Suszone zioła najlepiej jest dodawać do potraw na około 10 minut przed zakończeniem gotowania. W tym czasie zioła rozwiną w pełni swój aromat. Przygotowując zapiekanki i wypieki, dodajemy przyprawy oczywiście na początku. Świeże zioła, prawie zawsze dodajemy do potraw po ugotowaniu. Wyjątek stanowią pęczki ziół, które gotujemy w potrawie i wyjmujemy po ugotowaniu oraz zioła użyte do rosołu lub wywaru.

 10. Świeże zioła należy pokroić trochę wcześniej, zalać olejem i ułożyć dopiero w trakcie przygotowywania sosu do sałaty.

 11. Na koniec nie pozostaje mi nic innego jak życzyć wam powodzenia w sztuce przyprawiania.

  Jeżeli macie jakieś pytania na temat przypraw i ziół postaram się na nie odpowiedzieć.

Autor: ElMar

Przepisów i artykułów: 253 Ocena: 3043

Dodaj poradę

Komentarze do przepisu (0)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe
Bądź pierwszy. Napisz coś miłego!

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń