Do góry

Newsy

Przechowywanie jajek - na co zwracać uwagę?

Co do magazynowania większości produktów nie mamy wątpliwości. Są jednak takie, które wzbudzają nie lada kontrowersje np. jajka. W jaki sposób powinniśmy je przechowywać, aby były świeże przez długi czas?

Fot. 123RF/Picsel

Chociaż jajka możemy przechowywać stosunkowo długo, nie możemy robić tego w nieskończoność. Wraz z upływem czasu zmieniają się ich właściwości, smak i wygląd. Kupując jajka w sklepie koniecznie zwracajmy uwagę na datę minimalnej przydatności do spożycia umieszczonej na opakowaniu. Zazwyczaj wynosi ona 28 dni od momentu zniesienia. Nie jest powiedziane, że po upływie tego terminu jajka momentalnie się psują, jednak z pewnością nie będą posiadać pełni swoich właściwości.

W lodówce czy na zewnątrz?

Sprawa wydawałaby się banalna, jednak wcale taką nie jest. Czy powinniśmy przechowywać je w temperaturze pokojowej, czy może jednak lepiej jest włożyć je do lodówki? W tym wypadku zdania są podzielone, w większości sklepów jaja znajdziemy poza chłodniami. Jednak fakty mówią same za siebie - jajka, które trzymamy poza lodówką, psują się szybciej.

Niska temperatura sprawia, że działalność drobnoustrojów w jajkach jest ograniczona, dzięki czemu znacznie dłużej zachowują one świeżość. Jeśli dysponujemy w domu innym miejscem niż lodówka, w którym nieustannie panuje chłód, możemy również wykorzystać je jako miejsce przechowywania jaj. Powinniśmy jednak pamiętać o kilku szczegółach. Przede wszystkim jajek nie możemy narażać na działanie promieni słonecznych lub wilgoci. Jeżeli decydujecie się trzymać je poza lodówką, koniecznie wybierzcie ciemne i suche miejsce, co również przedłuży ich trwałość. Unikajcie też przechowywania jaj w pobliżu cebuli, czosnku, ziemniaków lub serów - negatywnie wpływa to na ich smak.

 

 

Drzwi lodówki - fatalne rozwiązanie

Wiele osób przechowuje jajka na drzwiach lodówki. W końcu to właśnie tam wielu producentów montuje specjalne koszyczki. Niestety, nie jest to najlepsze miejsce, gdyż temperatura przy drzwiach jest znacznie wyższa niż w innych częściach lodówki. Co więcej, w wyniku otwierania i zamykania urządzenia, jajka są narażone na dosyć częstą zmianę tempertury. W efekcie mogą one zepsuć się znacznie szybciej.

Jak sprawdzić, czy jajko jest świeże?

Im starsze jajko, tym jego białko jest mniej zwarte i bardziej lejące się. Istnieje jednak sposób, aby sprawdzić świeżość jajka bez rozbijania go. Wystarczy zanurzyć je w wodzie - świeże opadnie na dno, natomiast to nienadające się do spożycia będzie pływać po powierzchni.

 

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Polecane przepisy

Zobacz więcej

Komentarze do artykułu (2)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe

zdjecie uzytkownika

danda 29 marca Ale głupoty wypisujecie! Wszystko, byle tylko nastraszyć czytelnika! Czemu to robicie? Bardzo dobrze,że jaja trzymamy w lodówkach i że na drzwiach! Tak robi się od odkąd istnieją lodówki. Wazne, że w chłodnym miejscu i suchym. Przestańcie straszyć!

272 Kto głosował? | Odpowiedz

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń