Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Jaffa cakes to okrągłe ciasteczka biszkoptowe pokryte galaretką pomarańczową i oblane czekoladą. W Wielkiej Brytanii produkowane są od 1927 roku i zyskując miano kultowych, stały się jednymi z najbardziej rozpoznawalnych ciastek na całym świecie. Nie można dziwić się wyspiarzom, że pokochali jaffy. Połączenie orzeźwiającej pomarańczy, gorzkiej czekolady i waniliowego biszkopcika jest wdzięczne i charakterne. Podejrzewam, że choć oryginalna nazwa ciasteczek większości Polakom nie jest znana, to każdy próbował niejednokrotnie rodzimej wersji jaffa cakes. Od 1976 roku produkowane są pod nazwą „Delicje Szampańskie” w fabrykach Wedla. A nawet, jeśli nie jesteśmy największymi wielbicielami tych łakoci, to chyba żadne z nas nie odpuści, gdy pojawią się na stole. Dla mnie opakowanie otwarte, to popakowanie pożarte, a odejść od stołu nie potrafię. Tym razem postanowiłam przedstawić wersję muffin, które doskonale oddają charakter ciasteczek jaffa. Wypieki udały się doskonale! Muffiny są wilgotne, delikatne i waniliowe, a kwaśna marmolada koresponduje z gorzką czekoladą perfekcyjnie. Jestem pewna, że pokuszę się w przyszłości o dokonanie innych wersji smakowych, na przykład z malinową konfiturą i mleczną czekoladą lub dżemem jagodowym i białą polewą. Kombinacji może być sporo...
Dzisiaj karczek z marynaty pieczony w piekarniku. Mięsko soczyste , kruche i...
Odsłon: 98
Pożywna pasta z jajek, białego sera i makreli. Idealna do pieczywa, krakersów...
Odsłon: 530
Szybka , smaczna i aromatyczna zupa.
Odsłon: 238
Szybka i smaczna surówka z kapusty pekińskiej z dodatkiem czosnku i koperku
Odsłon: 181
Dzisiaj karczek z marynaty pieczony w piekarniku. Mięsko soczyste , kruche i...
Odsłon: 98
Pożywna pasta z jajek, białego sera i makreli. Idealna do pieczywa, krakersów...
Odsłon: 530
Szybka , smaczna i aromatyczna zupa.
Odsłon: 238
Szybka i smaczna surówka z kapusty pekińskiej z dodatkiem czosnku i koperku
Odsłon: 181
Składniki
PICHCIMY MUFFINY Rozgrzewamy piekarnik do 190 stopni. Przygotowujemy 6 tekturowych foremek do pieczenia babeczek lub wykładamy papilotkami standardową formę do pieczenia muffin z 12 gniazdami. Do dużej miski wsypujemy mąkę, proszek do pieczenia oraz cukier. Mieszamy dokładnie, aby połączyć wszystkie składniki. I już! Właśnie powstała miska ze składnikami suchymi. Masło roztapiamy w rondelku, po czym studzimy. Wraz z mlekiem wlewamy do drugiej miski. Wbijamy jajka, dodajemy pastę waniliową, a następnie mieszamy dokładnie trzepaczką lub łyżką do połączenia składników. I już! Właśnie powstała miska ze składnikami mokrymi. Teraz zawartość obu naczyń łączymy. Składniki suche przesypujemy do miski ze składnikami mokrymi i za pomocą drewnianej łyżki lub widelca łączymy wszystko szybko i niedbale. Niechaj nie przyjdzie Wam do głowy, aby użyć miksera! Ciasto powinno być niejednolite, gęste i grudkowate, gdyż tylko wtedy muffiny będą lekkie i puszyste. Jeśli będziemy męczyć masę zbyt długim i starannym mieszaniem, uzyskamy raczej ciacha o konsystencji paleolitycznej skamieliny. Także darujmy sobie nadgorliwość, a kiedy ciasto utworzy pod łyżką w miarę zwartą całość, możemy zabierać się za wykładanie go do papilotek. Do każdej tekturowej foremki nakładamy półtorej łyżki ciasta (powinno być gęste i dosyć klejące), a następnie wykładamy na wierzch po jednej łyżeczce marmolady. Całość przykrywamy kolejną łyżką ciasta. W przypadku mniejszych muffin – na dno papilotki wykładamy jedną łyżkę ciasta, dodajemy niepełną łyżeczkę marmolady i zakrywamy całość kolejną, niepełną łyżką ciasta. Pamiętajmy, że muffiny będą pięknie rosły i ciasta nie powinno być więcej niż na ¾ wysokości foremek. Tak przygotowaną formę wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy przez 20 minut. Po upieczeniu studzimy muffiny do temperatury pokojowej.
ROBIMY CZEKOLADOWĄ POLEWĘ Czekoladę siekamy na drobne cząstki. Śmietankę umieszczamy w rondelku i podgrzewamy na niewielkim ogniu. Tuż przed momentem wrzenia, ściągamy naczynie z palnika i natychmiast wrzucamy do niego posiekaną czekoladę. Odstawiamy na 2 minuty, a następnie mieszamy składniki do momentu powstania jednolitej, lśniącej masy czekoladowej. Natychmiast wylewamy ją na wierzchy ostudzonych muffin. Odstawiamy na kilka minut, aby polewa odrobinę stężała. W międzyczasie ścieramy na tarce lub skrobiemy obieraczką do warzyw 2-3 kostki czekolady tak, aby powstały niewielkie wiórki. Posypujemy wierzchy muffin i odstawiamy do całkowitego ostygnięcia polewy przez co najmniej godzinę.