Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Rogale wypiekane 11 listopada z okazji dnia św. Marcina. Są wizytówką Poznania. Mają niepowtarzalny smak, dlatego ciężko się im oprzeć. Cudowne, półfrancuskie ciasto wypełnione po brzegi nadzieniem z białego maku, bakalii i orzechów. Do tego są udekorowane gęstym lukrem i zmielonymi orzechami. Ich smak wręcz rozpływa się w ustach. Rogale marcińskie wykonane według tego przepisu skuszą każdego łasucha bez wyjąctku. Warto po nie sięgać nie tylko od święta.
Przepis dnia
Szybkie w przygotowaniu i pyszne ciacho z masa obłędnie orzechową. W mig znik...
Odsłon: 3176
Dzisiaj smaczny, prosty, łatwy sernik. Sernik na kakaowym spodzie i z dodatki...
Odsłon: 175
To zupa idealna na świąteczny stół o bardzo wyrazistym smaku i pięknym rumian...
Odsłon: 205
Przepis dnia
Szybkie w przygotowaniu i pyszne ciacho z masa obłędnie orzechową. W mig znik...
Odsłon: 3176
Dzisiaj smaczny, prosty, łatwy sernik. Sernik na kakaowym spodzie i z dodatki...
Odsłon: 175
To zupa idealna na świąteczny stół o bardzo wyrazistym smaku i pięknym rumian...
Odsłon: 205
Składniki
Drożdże kruszymy do miski. Zalewamy je połową ciepłego mleka. Dodajemy 2 łyżki mąki i 2 łyżki cukru. Składniki mieszamy. Miskę przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 15-20 minut.
Pozostałą część mąki przesypujemy do drugiej miski. Dodajemy resztę ciepłego mleka, jajko, resztę cukru oraz szczyptę soli. Następnie dodajemy wyrośnięty zaczyn. Wyrabiamy ciasto. W trakcie wyrabiania dodajemy 30 g roztopionego masła. Ciasto drożdżowe wyrabiamy krótko, do połączenia składników. Miskę z ciastem przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy na około 30 minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
Po tym czasie przekładamy ciasto na stolnicę. Krótko wyrabiamy i rozwałkowujemy na kształt podłużnego prostokąta (o krótszej podstawie i górze oraz dłuższych bokach). Z lodówki wyciągamy schłodzone masło, które ścieramy na tarce i rozkładamy na 2/3 wysokości naszego prostokąta. Ciasto z masłem składamy na trzy części. Zaczynamy od krótszej krawędzi bez masła, którą składamy do środka. Złożone ciasto dociskamy dłońmi, następnie delikatnie je rozwałkowujemy i ponownie składamy na 3 równe części. Za drugim razem ciasta już nie wałkujemy, umieszczamy je w prostokątnej blaszce i schładzamy w lodówce przez około 30 minut. Po tym czasie powtarzamy proces wałkowania, składania i chłodzenia ciasta. Robimy tak dwukrotnie.
Zabieramy się za nadzienie do rogali świętomarcińskich. Mak i orzechy sparzamy w gorącej wodzie przez około 15 minut, po tym czasie je odsączamy. Mielimy je przez maszynkę razem z migdałami.
Zmielone składniki przekładamy do miski, dodajemy masę marcepanową, cukier puder, bakalie i okruszki biszkoptowe. Wszystko razem dokładnie mieszamy. Dodajemy śmietanę. Masa powinna być zwarta, gęsta, ale plastyczna.
Ciasto na rogale marcińskie wyciągamy z lodówki, rozwałkowujemy na prostokąt o grubości około 5 mm. Z rozwałkowanego ciasta wycinamy na przemian podłużne trójkąty. Z podanego przepisu powinniśmy uzyskać około 13 rogalików.
Nadzienie do rogali przekładamy do szprycy z grubszą końcówką. Wyciskamy je wzdłuż boków zachowując przy tym około 5 mm marginesu. Rogaliki świętomarcińskie zwijamy zaczynając od podstawy trójkąta w kierunku wierzchołka.
Zwinięte rogaliki układamy na blaszce wyścielonej papierem do pieczenia zachowując 3-4 cm odstępy. Rogaliki marcińskie przykrywamy ściereczką i odstawiamy na około 40 minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
Wyrośnięte rogaliki marcińskie smarujemy rozbełtanym jajkiem przy użyciu pędzelka. Pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez około 30 minut.
Zabieramy się za dekorację. Do miski przesypujemy cukier puder, dodajemy gorącą wodę. Składniki mieszamy do połączenia. Gęstym lukrem pokrywamy świeżo upieczone rogaliki. Posypujemy je pokruszonymi orzechami. Smacznego!