Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Delikatny szpinak doskonale komponuje się z wyrazistym smakiem wędzonego łososia i suszonych pomidorów. Tarta świetnie smakuje zarówno na ciepło, jak i na zimno.
Pyszna świąteczna przekąska
Odsłon: 106
Wspaniałe świąteczne danie.
Odsłon: 71
Pyszna świąteczna przekąska
Odsłon: 106
Wspaniałe świąteczne danie.
Odsłon: 71
Składniki
Mąkę wymieszać w misce z solą i proszkiem do pieczenia oraz pokrojonym w kostkę masłem, rozcierając masło palcami. Dodać żółtko oraz wodę i szybko zagnieść ciasto.
Formę do pieczenia tarty (użyłam formy o średnicy 26 cm) posmarować olejem i posypać bułką tartą. Spód oraz brzegi formy równomiernie wylepić ciastem i wstawić na 10 minut do zamrażalnika.
W tym czasie zeszklić pokrojonego pora na maśle, dodać przeciśnięty przez praskę czosnek oraz zamrożony szpinak, dusić farsz przez kilka minut, a następnie doprawić solą i pieprzem.
Wyjąć ciasto z zamrażalnika, spód nakłuć widelcem i wyłożyć papierem do pieczenia, na który wysypać warstwę grochu.
Piec ciasto przez 15 minut w temperaturze 180 stopni C, następnie usunąć papier i groch i podpiec ciasto jeszcze przez 10 minut.
W czasie pieczenia ciasta dokładnie rozmieszać żółtka ze śmietaną, dodać do nich szczyptę gałki muszkatołowej i połączyć ze szpinakiem oraz połową pokrojonego łososia.
Na podpieczone i lekko przestudzone ciasto wyłożyć farsz, a na wierzchu ułożyć resztę łososia oraz suszone pomidory pokrojone w paski. Całość zapiekać przez ok. 25 minut w temperaturze 180 stopni C. Polecam podawać tartę z zieloną sałatą lub rukolą.