Do góry

Domowe porady

Domowy sposób wędzenia wędlin, metodą w garnku.

Jeżeli marzy Ci się uwędzić swojej produkcji wędlinę, to ten podany poniżej sposób wędzenia spełni Twoje marzenie. Wędliny uwędzone tym sposobem są smaczne tak jak te uwędzone w wędzarni tradycyjnej. Chciałam dopisać żeby nie było pytań w kwestii : czy podczas wędzenia czuć dym ? Odpowiadam - NIE, dymu nie czuć pod warunkiem że nie będziemy podnosić pokrywy garnka podczas wędzenia, oraz musimy trzymać się rad które są opisane poniżej. Czy podpalamy zrębki ? Odpowiadam- NIE, zrębków nie podpalamy, one same zaczną się żarzyć i dymić, pod wpływem temperatury.

Potrzebować będziemy większy, emaliowany garnek, 2 haczyki, kijek i termometr. W pokrywie garnka wywiercamy 4 otwory (wielkość wiertła jest pod średnicę sondy termometru i haczyków), czwarty otwór o średnicy 3 mm jest do ujścia dymu. Dopasowujemy kijek do wielkości haczyków. Kijek najlepiej wystrugać z liściastego drzewa, może być zrobiony również z nierdzewnej elektrody do spawania, oczyszczonej z otuliny. Po przygotowaniu pokrywy mamy już gotowy garnek do wędzenia. Dno gara wykładamy podwójną warstwą z folii aluminiowej (spożywcza) błyszczącą stroną do góry, na tej folii równo rozsypujemy cienką warstwę zrębków wędzarniczych (olcha / buk lub inne), na środku dna gara, garść więcej gdyż w tym miejscu dna jest miejsce płomienia ognia centralne. Wcześniej przygotowane wędliny wieszamy na kiju i umieszczamy wraz z kijem do haczyków zamocowanych w pokrywie garnka. Musimy podczas przygotowania wędlin dopasować ich długość,tak żeby wisząca wewnątrz garnka wędlina nie dotykała do dna gara. Najlepszy by był jak najwyższy garnek (wysokość min. 30 cm). Wędzimy pilnując temperaturę żeby była w miarę stała która podana jest w przepisie danej wędliny, w której będziemy wędzić (regulacja gazem lub wyłączaniem i włączaniem źródła grzania). Zawsze po czasie wędzenia czekamy aż garnek ostygnie i wtedy podnosimy pokrywę naszego kociołka wraz z naszym uwędzonym wsadem. UWAGA: Pamiętajmy by nasz wsad nie dotykał dna (był od dna kilka cm. 2-3 ). Można zamiast wieszać wędlinę na kijku, zrobić ruszt i na niego układać wsad do wędzenia. UWAGA!!! Wędzimy na zrębkach drobnych typu BORNIAK. Kupić najlepiej http://www.borniak.pl/zrebki-wedzarnicze.html
Opisany powyżej sposób wędzenia jest to autorski przepis mojego męża, i zapewniam że uwędzone tym sposobem wędliny są bardzo smaczne i smakiem nie do rozróżnienia od wędlin uwędzonych w wędzarni tradycyjnej.

Autor: kuchmariola63

Przepisów i artykułów: 1405 Ocena: 17950

Dodaj poradę

Komentarze do przepisu (1)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe

zdjecie uzytkownika

grazka950 18 stycznia 2017 bardzo się cieszę,że do nas wróciłaś:) mąż zrobił mi ten garnek,a tu zniknęły przepisy:(

2 Kto głosował? | Odpowiedz

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń