Uczta Smaków - Hity z dawnych lat

Czas na wykopki. Jak kiedyś zbierano ziemniaki?

Rolnicy doskonale wiedzą, że przyszedł czas na wykopki. Zbiory ziemniaków w Polsce przypadają najczęściej na końcówkę września. Odkryj pamiątkową galerię zdjęć i zobacz, jak wydobywano te warzywa w czasach PRL-u.

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Spis treści:

Co to są wykopki i kiedy zbierać ziemniaki?

Co to są wykopki? Jak sama nazwa wskazuje, to wydobywanie z pola różnych warzyw, np. ziemniaków czy buraków. W Polsce wykopki najczęściej przypadają na ostatnie tygodnie września, choć wszystko zależy od odmian roślin i czasu ich zasiania oraz pogody.

Ziemniaki dzieli się na te wczesne, średniowczesne oraz późne. Pierwsze z nich wyciąga się z ziemi już w czerwcu, ale te ostatnie - pod koniec lata. W przypadku ciepłych temperatur wydobywanie bulw może przesunąć się aż do połowy października, jednak w tym roku - gdy termometr wskazuje wyjątkowo niskie wartości - nie ma na co czekać.

Sprawdź także: Grzybiarze go unikają, bo jest podobny do „szatana”. Jak go rozpoznać?

W jaki sposób wykopuje się ziemniaki?

Współcześnie wielu rolników stosuje specjalne maszyny - kombajny lub kopaczki do warzyw bulwiastych. Kiedyś jednak cały ten proces wykonywało się ręcznie. Wciąż, w niektórych gospodarstwach uznaje się jedynie taką metodę pracy. Warto pamiętać, że wykopki powinny odbywać się w dzień suchy, w którym temperatura gleby przekracza 10 stopni Celsjusza.

Na początku ostrożnie podważa się ziemię i wyciąga ziemniaki. Należy to robić delikatnie, żeby nie uszkodzić warzyw, bo to mogłoby prowadzić do ich infekcji. Następnie układa się je na dwie, trzy godziny na słońcu, żeby przeschły. Późne odmiany ziemniaków można przechowywać do sześciu miesięcy w suchym pomieszczeniu, niepodatnym na mrozy. 

Do wykopków często angażuje się całą rodzinę lub wiejską społeczność, która pomaga w wygrzebywaniu ziemniaków. Po skończonej pracy, w wielu miejscowościach, odbywają się spotkania przy ognisku, połączone ze słuchaniem lokalnej muzyki i pieczeniem wydobytych warzyw.

Jak kiedyś zbierano ziemniaki?

Jesteś ciekawy, jak zbierano ziemniaki w czasach PRL-u? Przede wszystkim była to bardzo wymagająca praca fizyczna. Gospodarze ręcznie wydobywali ziemniaki z gleby, a potem nosili ciężkie kosze z warzywami. Poniżej znajdziesz pamiątkowe zdjęcia z 1972 roku. Rolnicy wykopywali bulwy w Baboszewie, leżącym 80 km od Warszawy:

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe


Zobacz także:

Kultowe przedmioty w PRL: To było w każdej kuchni! Pamiętasz? »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Napoje Koktajl pogromca tłuszczu

Dieta odchudzająca nie może być bardzo nudna i nijaka. Nie ma nic gorszego ni...

Odsłon: 84944

15 min
130
>60 min
2
Desery Ciasto Snickers bez pieczenia

Czujesz ostatnio, że nie jesteś sobą, albo zbliża Ci się impreza rodzinna? To...

Odsłon: 271

>60 min
2
Przetwory Jarzynka na zimę do słoików

Gdy nie mamy pod ręką świeżych warzyw ta jarzynka nam je z powodzeniem zastąp...

Odsłon: 192

60 min
3
Zupy Zupa chlebowa

Prosty przepis, proste składniki, i można wykorzystać w kuchni resztki chleba...

Odsłon: 82

30 min
2

Polecane artykuły

Informacje Jak suszyć pestki dyni? Oto najprostszy sposób

Choć można je kupić w sklepie, taniej i przyjemniej jest je przygotować w domu. Jak suszyć pestki dyni, żeby były jadalne? Metoda jest prosta - pod...

0
Informacje Jak zrobić masło w słoiku? Przepis sprytnej gospodyni

Ceny masła w sklepach przyprawiają o zawroty głowy. Dobrym pomysłem może więc być, przygotowanie masła w domu. Jeśli chcesz zrobić masło, wcale nie...

0
Wideo Rustykalna tarta z gruszkami!

Szukasz pomysłu na idealne, jesienne ciasto? Wypróbuj tartę z gruszkami. Maślany smak ciasta oraz słodko-kwaśnych gruszek doskonale umili ci, każde...

0
Wideo Przepis na idealny krupnik

Jedna z ulubionych zup Polaków, czyli krupnik. Doskonale sprawdzi się na obiad w środku tygodnia. Będziesz potrzebować marchewki, pietruszki, kaszy...

0