Ciasta na Boże Narodzenie

Szpinak i wątróbka dla palaczy

Od dzieciństwa słyszymy, że znienawidzona wątróbka i szpinak są zdrowe i trzeba je jeść. Okazuje się, że, i owszem, są one korzystne dla zdrowia, ale z innych powodów, dla których były zalecane od lat.

Czy szpinak i wątróbka są lekiem na raka? / fot. 123RF.COM


Szpinak, zjadany ze smakiem przez znanego z kreskówek Popeye'a, okazuje się nie tylko źródłem żelaza, ale też bronią w walce z rakiem płuc. Również wątróbka jest dla nas cenna nie tylko ze względu na zawarte w niej żelazo. Potwierdzają to badania z 2013 roku.

Według jednego z badań, prowadzonego przez Jun Ying i współpracowników, opublikowanego w 2013 roku w internetowym czasopiśmie naukowym „PLOS ONE", szpinak i inne produkty żywnościowe zawierające związek chemiczny o nazwie betaina i jego prekursora, cholinę, zmniejszają ryzyko pojawienia się raka płuc u palaczy. Dotyczyło to zarówno osób, które były palaczami w trakcie trwania badania (zmniejszenie ryzyka aż o 49 proc.), jak i tych, którzy wcześniej rzucili palenie (zmniejszenie ryzyka o 30 proc.). Przebadano prawie 3 tys. osób chorych na raka płuc i również prawie 3 tysiące osób z grupy kontrolnej. Produkty zawierające betainę miały silniejsze działanie przeciwrakowe niż produkty zawierające cholinę, choć i one nie były bez znaczenia.

Co ciekawe, zawartość betainy i choliny w diecie osób niepalących (tak w badaniu określano osoby, które w całym swoim życiu wypaliły mniej niż 100 papierosów), nie wpływała na ryzyko wystąpienia u nich raka płuc.


30 przepisów na dania ze szpinaku. Kliknij!

przepisy na szpinak


Betaina i cholina - co to takiego?

Cholina to substancja witaminopodobna (kiedyś zaliczana nawet do witamin z grupy B) prekursor betainy, co oznacza, że zamienia się w betainę pod wpływem reakcji chemicznych zachodzących w organizmie, a konkretnie w wątrobie i nerkach. Cholina jest potrzebna w organizmie do syntezy fosfolipidów budujących błony komórkowe organizmu, metabolizmu grup metylowych oraz neurotransmisji, czyli przesyłania impulsów nerwowych. Betaina natomiast między innymi stabilizuje strukturę białek w organizmie.

U zdrowego mężczyzny, stosującego dietę bogatą w kwas foliowy i witaminę B12, ale nie zawierającą choliny, z czasem pojawia się stłuszczenie i uszkodzenie wątroby. U osób (zarówno mężczyzn jak i kobiet) żywionych pozajelitowo, za pomocą mieszanek nie zawierających choliny, także doszło do podobnych zaburzeń. Jest to więc substancja niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu także u osób niepalących.

Dieta dla palaczy

Według powyższych badań, dieta dla palaczy, zmniejszająca ryzyko wystąpienia u nich raka płuc, powinna obfitować w:

- otręby,
- kiełki pszenicy,
- szpinak,
- wątróbkę,
- jajka.

Zapotrzebowanie na cholinę dla mężczyzny to 550 mg na dzień. Wystarczy więc zjeść nieco ponad 100 g wątróbki wołowej, aby zaspokoić wymagania organizmu danego dnia.

tabela betaina

tabela betaina


Uwaga!
Dieta nie zmniejszy ryzyka choroby do zera, które u palących i tak będzie wyższe niż u niepalących. Palenie papierosów nadal może wywołać raka płuc i inne nowotwory, a także negatywnie wpływać na zdrowie. Jeśli jednak trudno jest zerwać z nałogiem, warto wzbogacić swoją dietę o powyższe składniki, pamiętając oczywiście o tym, że dieta powinna być zróżnicowana.


O co chodzi z tym cholesterolem? Kliknij!

cała prawda o cholesterolu

Zobacz też: Szpinak w dressingu sezamowym, Jak przyrządzić smaczne dania z wątróbki?

Anna Wiśniewska/Smaker.pl

Źródła: plosone.orgnutritiondata.self.comnutrition.highwire.org

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przepis dnia

Desery Kolorowy makowiec

Piękny, kolorowy i świąteczny makowiec :) cieszy oko i podniebienie. Przepis...

Odsłon: 7166

>60 min
30
Śniadania Puszysty omlet

Dzisiaj na prośbę męża puszysty omlecik z szynką, pomidorkiem oraz cebulką zi...

Odsłon: 174

15 min
8
Desery Czekoladowy blok ciasteczkowo - bakaliowy

Przepis na ten blok znalazłam w starym zeszycie mojej mamy i postanowiłam go...

Odsłon: 606

60 min
17
Zupy Barszcz ukraiński

Bardzo lubię wracać do smaków dzieciństwa i przypominać sobie najlepsze potra...

Odsłon: 459

>60 min
9
Dania główne sznycle w sosie miodowym

Sznycle wieprzowe polane łagodnym sosem miodowym ubarwią nasz niedzielny obiad.

Odsłon: 106

60 min
2

Polecane artykuły

Informacje Dodawaj do kawy zamiast zwykłego mleka. Metabolizm przyspieszy, apetyt będzie mniejszy

Kawa to napój, który warto pić, jak najczęściej, nie tylko pobudza, ale i korzystnie wpływa na układ krążenia, wpływa pozytywnie na układ krążenia,...

6
Informacje Jak zrobić wigilijne gołąbki, aby wyszły idealnie? Będą pyszne jak u babci

Są takie dania, które po prostu muszą pojawić się na wigilijnym stole, np. barszcz czy ryba. A co z gołąbkami? W niektórych domach to potrawa, któr...

29
Informacje Najlepszy koktajl na wzmocnienie odporności z pyłkiem pszczelim. Oto przepis

Wiele mówi się o właściwościach miodu, nie wszyscy wiedzą jednak, że równie cennym, a właściwie jeszcze bardziej wartościowym produktem, jest pyłek...

2
Informacje Jak gotować groch? W takim wydaniu jeszcze go nie jadłeś!

Groch to jeden z najbardziej wartościowych, ale jednocześnie niedocenianych produktów w kuchni. Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak odżywczą moc w so...

2