Do góry

Newsy

Jak zareaguje twój organizm, gdy przestaniesz pić kawę?

Wiele osób nie może wyobrazić sobie poranka bez filiżanki kawy. Zastanawialiście się jednak kiedyś nad tym, jakie zmiany zajdą w waszym organizmie, gdy zrezygnujecie z tego zwyczaju?

Fot. 123RF/Picsel

Sięgamy po nią z najróżniejszych powodów - aby przetrwać męczący dzień w pracy, obudzić się o poranku lub po prostu zrelaksować.

Kofeina zawarta w kawie doskonale wpływa na naszą kondycję fizyczną i wytrzymałość. Po wypiciu kawy, przebiegnięcie długiego dystansu lub wykonanie intensywnego treningu będzie zdecydowanie prostsze. Najlepiej jest wypić ją 40 minut przed planowanym wysiłkiem fizycznym. Warto również zapamiętać, że kawa doskonale pobudza nasz metabolizm, a ponadto hamuje łaknienie, dzięki czemu zmniejsza się prawdopodobieństwo, że sięgniemy po przekąski między posiłkami. W związku z tym jej picie poleca się wszystkim osobom, które walczą ze zbędnymi kilogramami.

Naukowcom udało się również udowodnić, że picie od trzech do pięciu filiżanek kawy w ciągu dnia może obniżyć ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera blisko o 1/5. Z kolei inne badania dowiodły, że podobna ilość kawy może również obniżyć ryzyko wystąpienia ataku serca oraz cukrzycy.

Pomimo wielu zalet, niepozorna mała czarna, podobnie jak wiele innych, naturalnych substancji, może nas silnie uzależnić. Dlatego zrezygnowanie z kolejnej filiżanki dla wielu osób wydaje się być wręcz niewykonalne. Zastanawialiście się kiedykolwiek nad tym, w jaki sposób zmieni się wasze ciało po zrezygnowaniu ze spożywania tego napoju? Oto pięć najpopularniejszych reakcji organizmu na kofeinowy detoks.

1. Będziesz się lepiej wysypiać

Jak wiadomo, kawa wypita zbyt późno znacząco utrudnia nam zaśnięcie. Ale czy wiedzieliście, że wpływa również na jakość naszego snu? Okazuje się bowiem, że kawa wypita na mniej niż sześć godzin przed położeniem się do łóżka, uniemożliwia nam nocny wypoczynek. W efekcie budzimy się zmęczeni i bardziej rozdrażnieni. Naukowcy wskazują, że osoby, które nie spożywają kofeiny śpią lepiej i głębiej.

Następna strona >>

1 2 3 4 5 6

Polecane artykuły

Zobacz więcej

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe
Bądź pierwszy. Napisz coś miłego!

Najlepiej oceniane artykuły

Rozwiń Zwiń