Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Przepis dnia: 22-11-2015
Na wstępie chciałabym wyjaśnić pewną istotną kwestię, aby uniknąć ewentualnych późniejszych nieporozumień i konsternacji tych, którzy postanowią ten smakołyk przyrządzić. Tarte de Amêndoa jest tradycyjnym portugalskim CIASTEM UCIERANYM. Nie wiem dlaczego Portugalczycy określają je mianem „tarty”, która za podstawę ma raczej zwarte ciasto kruche zamiast puszystego maślanego placka. W każdym razie pieczemy je w okrągłej formie do tarty tak, aby miało ząbkowany brzeg, a na wierzch po krótkim podpieczeniu spodu, wylewamy nadzienie i całość po raz wtóry zapiekamy. Ja przez szacunek dla starego, tradycyjnego przepisu nie śmiem zmieniać ani nazwy, ani ingrediencji. Tym bardziej, że ciasto jest wyborne. Masa migdałowa zachwyca smakiem i chrupką konsystencją, a ukryte pod nią wilgotne, maślane ciasto cytrynowe uzupełnia ją perfekcyjnie. Gorąco polecam.
Przepis dnia
Smaczek teścia to danie, którego nikt nie odmówi. W dodatku pysznie miękkie m...
Odsłon: 11973
Placki ziemniaczane to klasyczne danie, które uwielbia wielu z nas. Złociste,...
Odsłon: 898
Pieczeń podana z kaszą i surówką z kapusty pekińskiej.
Odsłon: 114
Mając te składniki jakie podaje niżej głód nam nie jest groźny i niezapowiedz...
Odsłon: 2904
Przepis dnia
Smaczek teścia to danie, którego nikt nie odmówi. W dodatku pysznie miękkie m...
Odsłon: 11973
Placki ziemniaczane to klasyczne danie, które uwielbia wielu z nas. Złociste,...
Odsłon: 898
Pieczeń podana z kaszą i surówką z kapusty pekińskiej.
Odsłon: 114
Mając te składniki jakie podaje niżej głód nam nie jest groźny i niezapowiedz...
Odsłon: 2904
Składniki
PRZYGOTOWUJEMY SIĘ Piekarnik nagrzewamy do 170 stopni. Formę do pieczenia tarty o średnicy 29-30cm smarujemy dokładnie masłem i oprószamy mąką. Skórkę z cytryny ocieramy na tarce o małych oczkach.
ROBIMY CYTRYNOWE CIASTO Mąkę mieszamy z proszkiem do pieczenia i odstawiamy. Miękkie masło ucieramy z cukrem przez kilka minut na jasną, puszystą masę. Pod koniec ucierania dosypujemy skórkę cytrynową, aby nadać masie orzeźwiającą nutę. Następnie dodajemy po jednym jajku i rozmiksowujemy dokładnie. Jajka powinny mieć temperaturę pokojową, gdyż wtedy będziemy mieć pewność, że masa nam się nie zwarzy. Gdy masa maślana stanie się jednolita, dodajemy, w dwóch partiach mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia , a na końcu mleko, za każdym razem łącząc dokładnie składniki tak, aby powstało gęste, jednolite i gładkie ciasto. Tak przygotowane ciasto przekładamy do formy, rozprowadzamy równomiernie na całej powierzchni i wyrównujemy wierzch. Formę wkładamy do rozgrzanego do 170 stopni piekarnika na 10-15 minut. W tym czasie ciasto powinno nam delikatnie wyrosnąć, lecz się nie zarumienić. Wierzch powinien być ścięty na tyle, aby móc wyłożyć na niego płynne, gorące nadzienie.
ROBIMY MIGDAŁOWE NADZIENIE W czasie, gdy ciasto poddajemy pierwszemu pieczeniu, zabieramy się za przygotowanie nadzienia. Do niewielkiego rondla wlewamy mleko i dodajemy do niego masło, cukier oraz płatki migdałowe. Całość stawiamy na niewielkim ogniu i podgrzewamy, stale kontrolując i mieszając od czasu do czasu, aż do zagotowania masy. Gdy tylko spieni się i zabulgocze, zdejmujemy rondel z palnika. Powinno to zająć nam około 5-7 minut.
PICHCIMY MIGDAŁOWĄ TARTĘ Podpieczone wstępnie ciasto wyciągamy z piekarnika i wylewamy na nie gorącą migdałową masę. Rozprowadzamy na całej powierzchni, dbając o to, aby równo rozłożyć migdałowe płatki. Gdy uzyskamy pożądany efekt, niezwłocznie wkładamy formę z powrotem do piekarnika i pieczemy kolejne 25-30 minut. Czas pieczenia uzależniony jest oczywiście od mocy piekarnika, wilgotności użytych składników i tysiąca innych czynników, o których rozprawiać nie warto. Dodam, że nie należy pchać patyczka we wnętrze formy, aby się przekonać, czy aby jest już suchy, gdyż i tak będzie wilgotny od lepkiego karmelizującego się wierzchu. Tarty po prostu należy przypilnować. Po 15-20 minutach pieczenia zaczynamy doglądać ciasta, powinno urosnąć po brzegi formy, a wierzch musi pięknie się zarumienić i skarmelizować. Jeśli nabieramy podejrzeń, że płatki migdałów zbyt szybko ciemnieją, możemy zredukować temperaturę pieczenia do 160 stopni. Po upieczeniu wyciągamy ciasto z piekarnika i pozwalamy mu całkowicie wystygnąć w formie przez co najmniej 2 godziny.