Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Domowa biała kiełbasa, tylko na święta? Domowa biała kiełbasa większości z nas od razu kojarzy się z Wielkanocnym śniadaniem. Przeważnie podaje się ją zapiekaną z cebulą i piwem, w sosie polskim lub tylko parzoną z dodatkiem chrzanu, ogórka kiszonego i pieczywa. No i oczywiście bez dobrej, białej kiełbasy nie może obejść się żaden wielkanocny żurek, czy barszcz biały. Ale czy tylko w święta mamy cieszyć się smakiem przepysznej białej kiełbasy? Myślę, że nie ;) Polecam Wam przepis, w którym dowiecie się jak przygotować białą kiełbasę - najlepszą, bo domową! Nie od dziś wiadomo, że smak domowych potraw nie może równać się z żadnym innym i do tego chyba nie muszę nikogo przekonywać ;) Z przepisu wyjdzie około 3,5kg wędliny, z której to część możecie zamrozić. Należy jednak pamiętać, że mrozimy kiełbasę surową, nie parzoną.
W dniu takim jak dziś szarym , burym i wiejącym naszło mnie na coś pysznego,...
Odsłon: 78
Polecam. Doskonale pasują na andrzejki, katarzynki, mikołajki, pod choinkę.
Odsłon: 53
W dniu takim jak dziś szarym , burym i wiejącym naszło mnie na coś pysznego,...
Odsłon: 78
Polecam. Doskonale pasują na andrzejki, katarzynki, mikołajki, pod choinkę.
Odsłon: 53
Składniki
Jak zrobić białą kiełbasę? Czy to jest trudne? Przygotowanie białej kiełbasy w warunkach domowych wcale nie jest trudne. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach i wszystko powinno się udać. Przede wszystkim do przygotowania kiełbasy będziemy potrzebowali zwykłej maszynki do mielenia mięsa - oczywiście koniecznie z końcówką do nadziewania kiełbas (aby nakładanie osłonki jelitowej było łatwiejsze, zalecam posmarowanie końcówki odrobiną oliwy lub smalcu). Oprócz tego niezbędne są naturalne jelita wieprzowe, które można kupić w wielu sklepach mięsnych, a nawet zdarzają się w niektórych supermarketach. Jelita należy przelać w środku kilkakrotnie letnią wodą, aby je zmiękczyć i wypłukać sól - robiąc to niezwykle delikatnie, aby nie uszkodzić błonki, a następnie wymoczyć w czystej, zimnej wodzie przez około 2 godziny i osączyć. Niewykorzystane, oczyszczone jelita można przez kilka tygodni przechować w lodówce - w zamkniętym słoiku, przesypane miałką solą. Do przygotowania kiełbasy używamy wyłącznie najświeższego mięsa, wszystkie narzędzia powinny być bezwzględnie czyste i najlepiej wyparzone. Każdy gatunek mięsa oraz tłuszcz mielimy osobno i łączymy dopiero po zmieleniu - przed mieleniem mięso powinno być mocno schłodzone. Do zmielonego mięsa dodajemy odpowiednią ilość przypraw i dokładnie wyrabiamy mięso. Mieszanie należy wykonać bardzo starannie, tak aby wszystkie dodatki równomiernie się rozłożyły, a masa stała się kleista. Masę mięsną, przed rozpoczęciem pracy formujemy w spore kule, co usprawnia nakładanie farszu do maszynki. Na początek najlepiej jeżeli może nam ktoś pomóc w nadziewaniu kiełbasy ( moja sprawdzona rada dla początkujących - z jednoczesnym napełnianiem maszynki i skręcaniem kiełbasek bywa różnie ;) Jeżeli farsz będziemy podawać bez przerwy, a w maszynce cały czas będzie odpowiednia ilość masy, w kiełbasie nie powstaną wolne przestrzenie (to ważne!). Białe kiełbaski mają zazwyczaj ok. 12cm długości, więc takie mniej więcej staramy się uzyskać. Napełniamy mięsem pierwszy ok. 12cm odcinek osłonki (maszynkę zatrzymujemy), odejmujemy z końcówki trochę farszu, zawiązujemy i wracamy do napełniania. Kolejne kawałki powstaną przez odkręcanie kiełbasek w przeciwną stronę (po każdych ok. 12cm ujmujemy kiełbaskę palcem wskazującym i kciukiem, ściskamy aż się złączą i prawą ręką skręcamy kiełbaskę. Kolejny kawałek odkręcamy w przeciwną stronę. Końce możemy związać przędzą masarską)
Krok 1. Łopatkę kroimy w bardzo małą kostkę, a karkówkę oraz podgardle mielimy w maszynce o małych oczkach.
Krok 2. Zmiażdżone ząbki czosnku rozcieramy z solą.
Krok 3. Wszystkie składniki mieszamy w misce, dolewamy zimną wodę i dokładnie wyrabiamy, aż masa stanie się kleista. Jeżeli dodajemy saletrę, to teraz i mieszamy jeszcze przez minutę. Całość odstawiamy pod przykryciem, w chłodnym miejscu na 3-5 godzin.
Krok 4. Przygotowujemy maszynkę z nasadką do nadziewania kiełbas. Napełniamy jelita masą, dzielimy na ok. 12cm odcinki, końce związujemy. Obsuszamy przez dobę w chłodnym i przewiewnym miejscu. Jeżeli nasze warunki nie pozwalają na tak długie suszenie (np. w niedużym i raczej ciepłym mieszkaniu), jego czas można skrócić - wystarczy kilka godzin po czym parzymy. Parzenie białej kiełbasy, to już bułka z masłem ;) Podczas parzenia kiełbasy należy pamiętać o temperaturze wody. Kiełbasę wkładamy do gorącej wody (ok. 70-75 stopni) i parzymy przez 20-30 minut - woda ma jedynie delikatnie "mrugać", nie wolno jej zagotować! Białą kiełbasę można również parzyć w rosole z warzywami i przyprawami, jej smak będzie jeszcze lepszy. Kiełbasę można także upiec lub uwędzić. Sekretem najlepszej, domowej białej kiełbasy jest sok, który powinien niemal tryskać z kiełbaski po jej przekrojeniu :)
Smacznego :)