Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Oryginalny bigos był robiony z dziczyzny, ale na przestrzeni wieków – czyli przez blisko 700 lat – stał się potrawą na bazie różnych, mieszanych, najczęściej wieprzowych mięs. Aby zachować tradycyjny smak, dodaj suszone grzyby i śliwki, a dla wprowadzenia świeżości, posyp bigos świeżą żurawiną.
Szybka, prosta w przygotowaniu sałatka z kilku składników, które zazwyczaj ma...
Odsłon: 7594
Szybka, prosta w przygotowaniu sałatka z kilku składników, które zazwyczaj ma...
Odsłon: 7594
Składniki
Grzyby zostaw do namoczenia przez całą noc, a następnie pokrój w paseczki. Kapustę odsącz z płynu i pokrój na mniejsze kawałki. W dużym garnku rozgrzej tłuszcz, dodaj kminek, kilka kulek ziela angielskiego, liści laurowych oraz drobno posiekaną cebulę. Po 3 minutach odłóż na talerz.
Pokrój mięso z łopatki w kostkę i przesmaż w garnku (tym samym, w którym wcześniej smażyła się cebula i przyprawy) na mocno rozgrzanym tłuszczu. Możesz wrzucać mięso partiami, by dobrze się obsmażyło. Jeśli całość mięsa znajdzie się w garnku jednocześnie, zacznie się dusić, a nie smażyć, a nie o to nam chodzi. Obsmażoną łopatkę przełóż na talerz. Następnie krótko obsmaż półplasterki kiełbasy i także odłóż.
Do tego samego garnka włóż poszatkowaną kapustę, suszone i namoczone grzyby, śliwki, podsmażoną cebulkę z przyprawami oraz mięso po czym podlej ok. 100 ml wody i gotuj na średnim ogniu przez około godzinę (w razie potrzeby dolej wody). Po tym czasie dodaj koncentrat pomidorowy, majeranek i ewentualnie dopraw solą i pieprzem. Aby bigos był bardziej aromatyczny, możesz go przełożyć do naczynia żaroodpornego lub prodiża i zapiec około 20-30 minut (uprzednio podlej wodą).
Przed podaniem posyp gotowy bigos żurawiną. Możesz serwować od razu po przygotowaniu, jednak najlepszy jest na drugi i kolejny dzień.