Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Zgodnie z niedawną zapowiedzią przygotowałam domowy tonik, czyli tonic do drinków i letnich lemoniad. Rzadko używam toniku, bo i rzadko pijemy gin z tonikiem, ale pokazany niedawno lekki drink na bazie wermutu skłonił mnie do przygotowania własnego słodko-gorzkiego napoju. Jest to właściwie koncentrat przeznaczony do rozcieńczania, ale wystarczy dodać gazowaną wodę i już mamy prawdziwą „tonic water”.
Pyszne i proste do upieczenia ciasteczka owsiane o piernikowym smaku idealne...
Odsłon: 506
Prosty i smaczny przepis na szaszłyki z kurczaka na obiad lub kolację dla trz...
Odsłon: 840
Pyszne i proste do upieczenia ciasteczka owsiane o piernikowym smaku idealne...
Odsłon: 506
Prosty i smaczny przepis na szaszłyki z kurczaka na obiad lub kolację dla trz...
Odsłon: 840
Składniki
Owoce cytrusowe (powinny być ekologiczne, bo używamy również skórki) porządnie umyj, a następnie wyparz gorącą wodą. Możesz je na wszelki wypadek wymoczyć w wodzie z sodą oczyszczoną i następnie w wodzie z octem i dopiero po tym sparzyć. Bo ostrożności nigdy za wiele.
Z trawy cytrynowej użyj dolnych 2/3 łodyg, najpierw odcinając końcówkę korzenia. Jeśli używasz mrożonej trawy, to zostaw ją w temperaturze pokojowej do rozmrożenia, a następnie pokrój w krążki.
Obieraczką lub ostrym nożykiem zdejmij z cytrusów paski skórki (postaraj się ściąć jak najmniej białego albedo), a następnie przekrój owoce i wyciśnij z nich sok.
Do garnka ze stali nierdzewnej albo emaliowanego wlej litr wody, dodaj skórki i sok z cytrusów oraz chininę (czyli kruszoną korę chinowca) i wszystkie wymienione przyprawy.
Doprowadź mieszankę do wrzenia i zmniejsz ogień. Przykryj pokrywką (pozostawiając lekko uchyloną) i pozwól mieszance delikatnie gotować się przez 15 minut. Zdejmij z ognia, a następnie odkryj pokrywkę i ostudź do temperatury pokojowej.
Przelej do odpowiednio dużego słoika z zakrętką i schładzaj w lodówce przez 2 dni, delikatnie potrząsając nim kilka razy dziennie.
Przecedź płyn przez sitko, najlepiej do dużej miarki. Wyrzuć przyprawy, trawę cytrynową, korę i skórki cytrusów.
Ponownie przecedź mieszankę, tym razem przez gęste sitko wyłożone kilkoma warstwami gazy (ja wykładam sitko filtrem do cedzenia mleka, jest świetny!) lub przez filtr do kawy. Te sposoby pozwolą usunąć większość śladów przypraw w proszku, ale zajmie to trochę czasu, więc trzeba wykazać się cierpliwością.
W celu przygotowania syropu prostego doprowadź składniki do wrzenia. Następnie gotuj je przez minutę, często mieszając, aż cukier całkowicie się rozpuści. Na koniec ostudź. Z podanych proporcji da się przygotować około 375 ml syropu cukrowego, czyli dokładnie tyle, ile potrzeba do dosłodzenia naszego napoju. Bo w przepisie jest właśnie 375 ml syropu cukrowego, który dodaje się na samym końcu, czyli po odcedzeniu zmacerowanego płynu z owoców i przypraw.
Dodaj 375 ml syropu cukrowego, wymieszaj, a następnie przelej do czystych butelek lub słoików z zakrętką i wstaw domowy tonik do lodówki, aż do momentu użycia. Z podanych proporcji uzyskałam około 1,5 litra koncentratu do rozcieńczania.
Aby uzyskać smak zbliżony do tradycyjnego toniku, wymieszaj uzyskany koncentrat 1:1 (w równych proporcjach) z mineralną wodą gazowaną lub z wodą sodową. Możesz nawet dodać nieco więcej wody gazowanej, ja tak robię i to mi bardzo odpowiada.
W ten sposób uzyskasz napój, który znajdzie zastosowanie w rozmaitych popularnych drinkach i napojach chłodzących z lodem. Zlewając domowy tonik do szklanki, unikaj poruszenia osadu z kory i przypraw, który może powstać na dnie butelki lub słoika. Możesz też ściągnąć napój rurką znad osadu do nowych, czystych butelek.
Tonik można przechowywać przez kilka miesięcy w lodówce. Na wszelki wypadek nie dokręcaj pokrywek albo otwieraj je od czasu do czasu, ponieważ tonik może trochę fermentować i trzeba zadbać o to, żeby gaz mógł uciec.
To jest w pełni naturalny i nieszkodliwy proces, a lekka fermentacja nie świadczy o zepsuciu produktu. Wręcz przeciwnie, zyskujemy napój naturalnie fermentowany z odrobiną własnych bąbelków, który po uzupełnieniu wodą gazowaną jeszcze piękniej musuje. W lodówkowych warunkach fermentacja będzie przebiegać bardzo wolno.
I oto mamy gotowy napój, idealny na upalne dni, świetny zwłaszcza z lodem. Nam przypadł do gustu tak bardzo, że znów rozglądam się za kolejnymi ekologicznymi owocami cytrusowymi. Domowy tonik jest pyszny, już nie chcę innego. Koniecznie musisz tego spróbować! Smacznego!