Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Kruche ogórki małosolne swoją nazwę wzięły od specjalnej zalewy, która zawiera mniejszą ilość soli niż w przypadku standardowych ogórków kiszonych. Najlepiej sprawdzą się małe i kruche ogórki gruntowe, dopiero co po przekwitnięciu kwiatów. Dzięki temu warzywa zachowają swoją jędrność i zwartą konsystencję. Ogórki małosolne są idealnym dodatkiem do obiadu, sałatek czy kanapek. Ich dużą zaletą jest także szybkość przygotowania – wystarczą jedynie 2 dni, by móc cieszyć się ich wyjątkowym smakiem.
Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...
Odsłon: 1433
Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...
Odsłon: 1433
Składniki
Ogórki umyj i odkrój końcówki. Korzeń chrzanu pokrój w plasterki lub słupki, a czosnek podziel poziomo na pół. Użyj dużego glinianego garnka, do którego zmieszczą się wszystkie składniki. Jeśli nie dysponujesz takim naczyniem możesz też użyć zwykłych, dużych słoików. W takim wypadku musisz rozdzielić wszystkie składniki po równo. Do naczynia lub naczyń układaj ciasno ogórki, by nie mogły samodzielnie wypłynąć po zalaniu ich zalewą. Do warzyw dodaj także wszystkie pozostałe składniki – czosnek, liście, chrzan, liście laurowe.
Przygotuj zalewę, gotując wodę z solą. Ogórki zalej wrzątkiem, by były całkowicie przykryte. Jeśli podana ilość zalewy nie wystarczy – po prostu dorób jej trochę więcej, pilnując proporcji 1 łyżki soli na 1 litr wody. Naczynie z ogórkami odstaw w miejscu o temperaturze pokojowej. Przykryj je pokrywką umożliwiającą swobodny przepływ powietrza lub gazą. Dobrze sprawdza się też obciążony talerzyk.
Kruche ogórki małosolne są gotowe do spożycia już po 2 dniach przechowywania. Chcąc przygotować przetwory na zimę, wszystkie składniki porozkładaj w słoikach i zalej je zimną zalewą. Następnie słoiki dobrze zakręć i wstaw do spiżarki. Nie ma potrzeby ich pasteryzowania.