Kochasz gotować?
Zarabiaj ze Smakerem na dodawaniu przepisów!
Bardzo smaczna kiełbasa, świetnie nadająca się na kanapki, a jeszcze do tego, z chlebkiem swojskiego wypieku :) Podana wersja parzonej kiełbasy jest dla tych osób, którzy nie posiadają wędzarni lub nie lubią wędlin wędzonych.
Marchewka z groszkiem zagęszczana zasmażką, lekko słodka to doskonała jarzynk...
Odsłon: 153
Subtelne , aromatyczne ciasto z dodatkiem owoców smakuje wybornie.
Odsłon: 291
Marchewka z groszkiem zagęszczana zasmażką, lekko słodka to doskonała jarzynk...
Odsłon: 153
Subtelne , aromatyczne ciasto z dodatkiem owoców smakuje wybornie.
Odsłon: 291
Składniki
Mięso klasy pierwszej kroimy w kostkę o boku 3–5 cm. mięsa drugiej i trzeciej klasy pozostawiamy w kawałkach powstałych przy wykrawaniu. Peklujemy na sucho każdą klasę mięsa oddzielnie, mięsa nacieramy peklosolą.
Pojemniki z mięsem na okres peklowania wstawiamy na 4 dni do lodówki. Proces peklowania powinien odbywać się w temperaturach 4–6 stopni Celsjusza. Mięsa codziennie masujemy żeby dobrze peklosól została wchłonięta przez mięso.
Po okresie peklowania mięsa klasy pierwszej nie rozdrabniamy, umieszczamy kawałki mięsa w folii, i tłuczemy tłuczkiem do mięsa kilkakrotnie z każdej strony, mięso klasy drugiej w taki sam sposób tłuczemy tłuczkiem do mięsa
Mięso klasy drugiej kroimy ręcznie w kostkę o wielkości 1 cm / 1 cm, podgardle wieprzowe przepuszczamy przez sitko 3 mm dwukrotnie. Farsz zaczynamy wyrabiać od podgardla, do którego podczas mieszania dodajemy pieprz i czosnek oraz zimną wodę. Mięso klasy pierwszej wkładamy do misy i ręcznie jeszcze ugniatamy mieszając stopniowo z mięsem klasy drugiej i na końcu z podgardlem. Wszystkie połączone mięsa wyrabiamy około 30 minut do osiągnięcia dobrej kleistości.
Po wyrobieniu przykrywamy misę z farszem folią i wstawiamy do lodówki na 2 godziny.
W między czasie przygotowujemy 4 kawałki osłonki o śr. 65 mm i długości każda po 40 cm., takie, gdyż garnek w którym wędzę nie pozwala na dłuższe. Osłonki moczymy 25 minut w lekko osolonej ciepłej wodzie.
Farsz po wyjęciu z lodówki ponownie przez kilka minut wyrabiamy i napełniamy cylinder nadziewarki. Batony nabijamy ścisło, zawiązujemy.
Gotowe batony wieszamy na kiju w celu osadzenia, na 2-3 godziny.
Parzymy w temperaturze 75 stopni Celsjusza do osiągnięcia temperatury mięsa w środku batonu 68 stopni Celsjusza.
Po procesie parzenia, kiełbasę wieszamy na kiju i wychładzamy do temperatury nie przekraczającej 18 stopni Celsjusza. Po wychłodzeniu wkładamy kiełbasę do lodówki.
Kiełbasa w przekroju.
Smacznego :)