Ewa_Gotuje

Podgrzybki - jak je znaleźć i co z nich zrobić?

Na pewno nieraz słyszałeś o podgrzybku. Mało tego - z pewnością też nieraz jadłeś tego smacznego grzyba. Nic dziwnego - większość jego odmian jest jadalna. Czy znajdą się również te niejadalne, albo nawet trujące? Jak zrobić marynowane podgrzybki i inne smakołyki z tych wyjątkowych grzybów? Przed tobą skarbnica wiedzy o podgrzybkach. Miłej lektury!

Fot. 123RF/Picsel

Podgrzybki marynowane albo sos z podgrzybków - czy są na świecie osoby, które nie lubią tego typu smakowitości? Jesteśmy przekonani, że nie. Podgrzybki to bardzo pożądane grzyby w kuchni. Są pyszne i mają wiele zastosowań, o których przeczytasz poniżej. Dowiedz się więcej o jednym z najpopularniejszych grzybów.

Podgrzybek - rodzaje

Często spotykany, łatwy do rozpoznania i bardzo pyszny grzyb. Tak, to podgrzybek! Rodzaje podgrzybków, o czym nie wszyscy wiedzą, są dość liczne. Najpopularniejsze odmiany to podgrzybek brunatny oraz podgrzybek sosnowy. Są jeszcze inne rodzaje, np. podgrzybek złotawy, podgrzybek zajączek, podgrzybek żeberkowany czy... podgrzybek szatański. Nazwa tego ostatniego absolutnie nie jest przypadkowa. To trująca odmiana podgrzybka. Zjedzenie go może skończyć się śmiercią. Spokojnie - jest jednak dość łatwo rozpoznawalny na tle innych rodzajów podgrzybków.

Weź udział w konkursie i wygraj 250, 500 lub 1000 zł! Kliknij!

Podgrzybek trujący

Warto pamiętać, że podgrzybek trujący (inaczej nazywany szatanem) to tak naprawdę borowik szatański. Nazwa "podgrzybek" stosowana jest potocznie przez mniej lub bardziej wprawionych grzybiarzy. Borowik szatański może przypominać inne grzyby z rodziny borowikowatych, np. borowika orawskiego. Trzon szatana pod kapeluszem jest żółty, a niżej czerwono-różowy. Znajduje się na nim wyraźnie zarysowana siateczka. Może sięgać nawet 12 centymetrów (długość) i 10 centymetrów (szerokość). Trzon absolutnie jest smukły, raczej przypomina bulwę. Miąższ podgrzybka szatańskiego jest delikatnie żółtawy, właściwie to brudnobiały. Po przełamaniu wyraźnie widać błękitne i sinawe odcienie.

Podgrzybek brunatny

To jeden z najpopularniejszych podgrzybków. Ten oczywiście jest jadalny. Znajdziemy go przede wszystkim w lasach iglastych. Może rosnąć również w tych liściastych, choć tutaj zdecydowanie rzadziej. Grzyby te występują przez długi okres - nawet od czerwca do listopada. Trzon podgrzybka brunatnego zazwyczaj jest długi na 14 centymetrów a szeroki na około 4 centymetry. Charakteryzuje się dość wysokim stopniem twardości. Przybiera też różne kształty, choć te najczęściej przypominają walec. Kapelusz ma brązowo-kasztanowy kolor, a trzon jest stosunkowo jasny. Jego miąższ ma kolor brunatnożółty, jest dość miękki, sinieje po przekrojeniu i przybiera lekko owocowy zapach. W smaku zaś jest bardzo łagodny.

Podgrzybek zajączek

Choć nazywam go podgrzybkiem, to tak naprawdę nim nie jest. Taksonomia grzybów wciąż dynamicznie się zmienia. Jakiś czas temu przeniesiono ten gatunek grzyba do rodzaju borowików. Jego łacińska, oficjalnie stosowana nazwa, uległa zmianie z Xerocomus subtomentosus na Boletus subtomentosus. Oczywiście nikt nie popełni zbrodni, nadal zaliczając zajączka do podgrzybków. W zbieraniu grzybów i ich przyrządzaniu nie ma to przecież większego znaczenia!

Skąd wzięła się charakterystyczna nazwa zajączek? Grzyb ten posiada bowiem "futerkowaty", a właściwie "zamszowy" kapelusz. Jego tekstura jest jakby owłosiona. Zazwyczaj przybiera kolor szaro-brązowy, ale spotkamy też wersje żółtawe lub oliwkowe.

Podgrzybek żeberkowany

Nazywany jest także podgrzybkiem grubosiatkowanym. To grzyb jadalny rosnący pojedynczo albo w rozproszeniu po maksymalnie kilka sztuk. Bardzo lubi lasy iglaste, liściaste, ale też mieszane. Znajdziemy go przede wszystkim w górach pomiędzy świerkami i dębami. Występuje tam w okresie od lipca do października.

Kapelusz podgrzybka żeberkowanego osiąga nawet 15-centymetrową średnicę. Młode okazy mają półkolisty kształt. Z czasem staje się coraz bardziej płaski i łukowaty. Jego powierzchnia jest matowa i dość sucha, a skórka aksamitna. Przybiera różne kolory - od oliwkowego po ciemnobrązowy. Trzon może sięgać nawet 10-centymetrową długość i 2,5-centymetrową szerokość.

Podgrzybek złotawy

Podgrzybek złotawy nazywany jest także borowikiem złotawym, czerwoną nogą, grzybem zającowym, a także złotym grzybem. To jeden z najbardziej znanych, jadalnych grzybów rurkowych. Niestety może bardzo szybko się psuć, więc często nie nadaje się do zastosowania w kuchni. Grzyby te rosną od czerwca do listopada głównie w lasach liściastych oraz iglastych. Występują nawet w parkach (zazwyczaj pod dębami oraz sosnami).

Owocnik złotego grzyba może sięgać nawet 10 centymetrów średnicy. Zazwyczaj charakteryzuje się brązowy, żółtobrązowym, albo oliwkowym kolorem. Gdy jest sucho, powstają na nim pęknięcia, przez które widać charakterystyczny, biały lub czerwony, miąższ. Rurki u młodych grzybów są jasnożółte. Im egzemplarz starszy, tym kolor bardziej ucieka w stronę zielonego lub oliwkowego. Trzon osiąga wymiary do 8 centymetrów (wysokość).

Podgrzybki - przepisy

Nie wiesz, jak w kuchni wykorzystać podgrzybki? Przepisy to nie problem! Znajdziesz ich całą masę, m.in. na smaker.pl. Marynowane podgrzybki to chyba jeden z najbardziej znanych smakołyków tego typu. Oczywiście warto sprawdzić również sos z podgrzybków - idealny do mięs i ziemniaków. Po prostu palce lizać! Co jeszcze można i na pewno warto przygotować z podgrzybków? Opcji jest wiele.

Zobacz: Makaron z suszonymi grzybami i parmezanem

Krokiety z kapustą i grzybami

Znane, wręcz kultowe polskie danie, którego nie może zabraknąć nie tylko na świątecznym stole. Czy wiesz, że to właśnie podgrzybek może stanowić podstawę farszu? Tak samo w przypadku pierogów. Doskonale smakuje w towarzystwie kiszonej kapusty. Od razu ślinka cieknie.

Sos z podgrzybków

Klasyczny podgrzybkowy sosik uwielbiają nie tylko osoby mięsożerne, ale przede wszystkim wegetarianie. Zresztą nie bez powodu grzyby nazywane są "mięsem leśnym". Po ich odpowiednim przyrządzaniu i przyprawieniu mogą przypominać smakiem właśnie te popularne produkty spożywcze. Sosik grzybowy świetnie komponuje się z plackami ziemniaczanymi, ziemniakami, kopytkami itd. Może być też dodatkiem do dania, chociaż my uważamy, że absolutnie nie można mu umniejszać!

 

Sos z podgrzybków - palce lizać. Przepis idealny. Sprawdź!

Zupa z podgrzybków

Czy jest tu ktoś, kto nie lubi zupy grzybowej? Kultowe danie podawane przede wszystkim z kluskami i makaronem. Warto przygotować go na wywarze warzywnym lub warzywno-mięsnym z dobrej jakości śmietaną. Oczywiście podstawą są tu przyprawy. W tym przypadku pasują tu oregano, pietruszka, ziele angielskie, a nawet bazylia.

Podgrzybki marynowane

Zamarynuj je w sezonie grzybowym, a będziesz cieszyć się pysznymi grzybami również w zimie. Takie grzybki ze słoika mogą być dodane do farszu na pierogi, pasty do pieczywa, bigosu czy pieczonego mięsa. Grzyby wystarczy zmielić, doprawić i usmażyć na maśle. Proste, pyszne i praktyczne.

 

Sprawdź genialny przepis na podgrzybki marynowane

 

A ty jakie dania z podgrzybków lubisz? Wspaniałe przepisy z tymi grzybkami w roli głównej znajdziesz na Smaker.pl.

Kilka z nich poniżej:

1. Krem z podgrzybków

Krem z podgrzybków

Fot. Kaatarinaa na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie | Zupa z podgrzybków

 

2. Krem z podgrzybków

Krem z podgrzybków

Fot. TunaCooking na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie | Zupa z podgrzybków

 

3. Tagliatelle z podgrzybkami

Tagliatelle z podgrzybkami

Fot. Agafia na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

4. Pęczotto z podgrzybkami

Pęczotto z podgrzybkami

Fot. Fafiatko na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie | Kasza z podgrzybkami

 

5. Pierogi z kurczakiem i podgrzybkami

Pierogi z kurczakiem i podgrzybkami

Fot. Futka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie | Pierogi z podgrzybkami

 

6. Karkówka w sosie z podgrzybków

Karkówka w sosie z Podgrzybków

Fot. Suri2209 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie | Mięso z podgrzybkami

 

7. Gulasz z indyka z podgrzybkami (bez zaprawiania)

Gulasz z indyka z podgrzybkami bez zaprawiania

Fot. Pieprzyczfantazja na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

8. Podgrzybki w occie

Podgrzybki w occie

Fot. Zewaewa na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
7
60 min
14
Dania główne Kotlety mielone

Szybki , prosty i smaczny obiad , jakim są kotlety mielone . Myślę że jest to...

Odsłon: 693

30 min
10
Śniadania Parówki z wody

Zagotuj wodę włóż do niej parówki , gotujemy 5 minut i gotowe

Odsłon: 103

15 min
1
Dania główne Racuchy cebulowe

Klasyczne obiady nieco Ci się znudziły? Nie martw się! Mamy na to sposób! Nas...

Odsłon: 942

30 min
3

Polecane artykuły

Informacje Syp do kawy, owsianki i zdrowych deserów. Utrzymasz w ryzach poziom cukru i ciśnienie

Wyznajesz zasadę „lepiej zapobiegać niż leczyć”? Jeśli tak, to musisz pamiętać o tym, że na twoje zdrowie i samopoczucie, w dużej mierze wpływa to,...

1
Informacje Kiedy obierać szparagi? Oszczędź sobie pracy, bo nie zawsze jest to potrzebne

Sezon na szparagi trwa dosyć krótko, dlatego warto w pełni go wykorzystać. W sklepach znajdziemy różne rodzaje, zielone, białe, a czasem nawet fiol...

1
Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

1
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1