Do góry

Domowe porady

Sekrety ciasta kruchego

Większość przepisów, w których wykorzystywane jest kruche ciasto zaleca użyć zimnego masła do jego wykonania, tymczasem to wcale nie jest dobry pomysł...

  1. Dlaczego kruche ciasto lepiej zrobić z masła w temperaturze pokojowej?

    Zawsze używałam zimnego masła do kruchego ciasta ale ten proces siekania a potem wałkowania schłodzonego ciasta był taki mozolny, po prostu tego nie lubiłam. Aż kiedyś ktoś mi pokazał, że można użyć miękkiego masła! Wykonanie ciasta w tym przypadku jest dużo łatwiejsze, na początku łączy się masło z mąką i cukrem pudrem wcierając je jak przy robieniu kruszonki. Oczywiście można użyć do tego celu robota z końcówką w kształcie haka;) Po uzyskaniu kruszonki dodajemy żółtka rozbełtane z odrobiną soli. Krótko wyrabiamy do otrzymania zwartego ciasta. I tym oto bardzo prostym sposobem mamy kruche ciasto:)

  2. Teraz możemy przejść do przełożenia ciasta do foremki. Robimy to albo wylepiając ciasto dłońmi albo wałkując je na określoną grubość. A teraz gwóźdź programu;) Ciasto trzeba schłodzić, a najlepiej to zrobić wkładając je do zamrażarki na co najmniej 30 min.

  3. Użycie miękkiego masła o mazistej konsystencji jest także zalecane w starych książkach do nauki zawodu cukiernika. Tylko tym sposobem osiągniemy idealne połączenie składników ciasta.

    Co więcej, sprawdziłam różnicę po upieczeniu ciasta z zimnego masła i z takiego o temperaturze pokojowej. Rezultat mnie zaskoczył, ciasto z miękkiego masła było wyraźnie bardziej miękkie i kruche po upieczeniu, zwyczajnie smaczniejsze! Oczywiście oba ciasta zrobiłam z tego samego przepisu, różniły się jedynie temperaturą masła.

    Polecam Wam skorzystanie z tego prostszego i bardziej efektywnego sposobu robienia ciasta kruchego. A jeżeli chcecie jeszcze bardziej zwiększyć kruchość ciasta zastąpcie w przepisie część zwykłej mąki pszennej krupczatką. Proporcje obu mąk mogą być różne w zależności od indywidualnych upodobań.

Wideo do porady:

Autor: SlodkiBlog

Przepisów i artykułów: 90 Ocena: 2881

Dodaj poradę

Komentarze do przepisu (0)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe
Bądź pierwszy. Napisz coś miłego!

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń