10 faktów o rybach

Czy wiedzieliście, że niecała puszka sardynek ma więcej wapnia niż szklanka mleka? Czego jeszcze o nich nie wiemy?

Wydawałoby się, że już wszystko o rybach wiemy. Mają one jednak swoje sekrety. / 123rf.com


1. Najlepiej rozmrażać ryby w mleku

Dzięki rozmrażaniu ryb w mleku zamiast w wodzie, pozbędziemy się nieprzyjemnego „smaku mrożonki". Ten trik sprawi, że ryba będzie smakować jak świeża!


2. Ryby można marynować tylko w lodówce

Ryby pozostawiane w marynacie na dłużej źle znoszą temperaturę pokojową. Mogą bardzo szybko się zepsuć. Aby tego uniknąć, marynujmy ryby tylko w lodówce.


25 przepisów na dania z pstrąga. Kliknij!

 


3. Najłatwiejszą do przyrządzenia rybą jest sandacz

Według Andrzeja Polana to zdecydowanie sandacz jest najłatwiejszą do przyrządzenia rybą. Nie wymaga długiej „obróbki termicznej", czyli gotowania, pieczenia lub smażenia. Oprócz tego, ta ryba nie wymaga obierania ze skóry. Idealna dla osób początkujących w kuchni!


Zobacz przepisy na:

- pieczonego sandacza,
- glazurowanego sandacza,
- "biwakowego" sandacza.


4. Aby sprawdzić świeżość ryby, trzeba włożyć ją do wody

Aby zrobić test na świeżość kupionej rybie, wystarczy włożyć ją do zimnej wody. Jeśli wypłynie - to znaczy, że jest świeża.


5. Ryby w Chinach są hodowane w biurowcach

W Chinach 80 proc. ryb pochodzi z hodowli, także takich, które są położone w biurowcach w centrach miast. Budynki są specjalnie dostosowane do hodowania ryb. Zapewniają im odpowiednie, niebieskie światło, naśladujące naturalne warunki w głębinach.


6. Ryby mogą być szkodliwe dla zdrowia

Większość ryb jest zanieczyszczonych szkodliwymi substancjami. Ryby morskie zawierają np. metale ciężkie i rtęć. Poziom rtęci jest najwyższy w rybach drapieżnych i żyjących długo, takich jak szczupak, marlin, miecznik, tuńczyk czy rekin. Najmniejszej ilości rtęci można się spodziewać w sardynkach, śledziach i łososiu.


7. Porcja sardynek dostarcza nam więcej wapnia i fosforu niż szklanka mleka

100 g sardynek bez skóry zawiera aż 250 mg wapnia. To jedna czwarta dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek (chociaż trzeba pamiętać, że więcej wapnia potrzebują kobiety w ciąży i karmiące, a także dzieci).

Sardynki zawierają witaminę D, która wspomaga wchłanianie wapnia.


10 przepisów na dania z sardynkami. Kliknij!

 


8. Surowe ryby niszczą witaminę B1 w organizmie

Witamina B1, zwana również tiaminą, jest bardzo ważna dla funkcjonowania organizmu, a zarazem wyjątkowo nietrwała i krótko magazynowana. Tiaminaza zawarta w surowej rybie rozkłada tę witaminę i nie pozwala się jej wchłonąć. Aby uniknąć niedoborów, trzeba zwrócić uwagę, aby nie jeść zbyt często tatara czy sushi.


9. Porcja ryby raz w tygodniu zmniejsza ryzyko zapalenia stawów i niewydolności serca

Jedna porcja ryby (czyli 140 g, po ugotowaniu) w tygodniu zmniejsza ryzyko zachorowania na RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów, o połowę! Sztokholmscy naukowcy zebrali dane dotyczące ogromnej grupy 32 tys. kobiet. Wynik nie zależy od rodzaju spożywanej ryby, ale uznaje się, że najlepsze są tłuste, morskie ryby, zawierające duże ilości kwasów wielonienasyconych Omega-3.


40 przepisów na łososia. Kliknij!

 


Związek niewydolności serca ze spożyciem ryb został odkryty u mężczyzn. U nich umiarkowana ilość ryb tygodniowo (a dokładnie 0,36 g kwasów tłuszczowych dziennie) obniżyła ryzyko niewydolności o jedną trzecią. Ale pamiętajmy, że ważny jest także sposób przyrządzenia - ryba gotowana na parze jest znacznie zdrowsza niż ryba smażona na głębokim tłuszczu!


50 przepisów na dania z ryb. Kliknij!

 


10. Ryby zapobiegają depresji, a nawet wspomagają jej leczenie

Jedzenie ryb lub suplementów zawierających kwasy tłuszczowe Omega-3 korzystnie wpływa na nastrój. Jest tak skuteczne, że wspomaga leczenie depresji o słabym i średnim natężeniu, a także zmniejsza ryzyko, że choroba się pojawi. Najlepiej jest wybierać te ryby, które zawierają najwięcej kwasów tłuszczowych Omega-3, czyli np.:

- sardynki,
- łososia,
- tuńczyka.


Uwaga na ryby! Kliknij!


Anna Wiśniewska/Smaker.pl


Ryby i owoce morza: Fakty i mity
Czas na ryby
Ryba - zdrowie na talerzu

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Konkurs
Przepis bierze udzial w konkursie
Desery MONOPORCJA MATCHA LATTE -naturalny, zdrowy energetyk

Deser dla Korposzczurów:). Orzeźwia, pobudza, odrywa od korpocodzienności, od...

Odsłon: 50

60 min
1
Przekąski Pasztetowy mix

U mnie w domu są odmienne smaki więc robiąc potrawę staram się brać to pod uw...

Odsłon: 82

>60 min
2
30 min
1
Konkurs
Przepis bierze udzial w konkursie
Desery Galaretka w pucharkach

Galaretka w pucharkach

Odsłon: 29

60 min
2
Konkurs
Przepis bierze udzial w konkursie
Desery Pianka z owocami i galaretką

Pianka z owocami oblana w całości galaretką

Odsłon: 69

60 min
2

Polecane artykuły

Informacje Czy ziemniaki są tuczące?

Ziemniaki w różnym wydaniu, nie tylko jako dodatek do mięsa, goszczą w naszym menu. Często serwujemy je w postaci smażonej lub z kalorycznymi dodat...

0
Informacje Dlaczego rzodkiewka jest ostra?

Rzodkiewkę najczęściej jadamy solo, posypaną odrobiną soli. Często też stanowi dodatek do twarożku czy różnych sałatek – to dzięki niej potrawy na...

0
Informacje Błyskawiczne marynaty na grilla

Sezon letni to najlepszy czas na delektowanie się dobrze przyprawionym grillowanym mięsem, rybami lub warzywami. By były kruche i aromatyczne warto...

0
Wydarzenia Festiwal win i produktów regionalnych już w sierpniu

W sierpniowy weekend Zamość po raz kolejny zmieni się w stolicę polskiego wina. Trzecia edycja Festiwalu Win Polskich i Produktów Regionalnych już...

0