10 smakowitych faktów, o których nie miałeś pojęcia

Każdy wie, jak wygląda kebab. Każdy wie, jak kebab smakuje. Większość z nas ma swoje ulubione warianty serwowania tego bliskowschodniego przysmaku – w tortilli, w bułce typu pita, w pudełeczku lub na talerzu.

Fot. Shutterstock

Są tacy, dla których kebab musi być piekielnie ostry, i tacy, którzy wolą, gdy soczyste mięsne kawałeczki spowija wyrazista czosnkowa nuta. Kebab zakorzenił się w polskiej kulturze kulinarnej tak mocno, że już właściwie nikt - ani weekendowi imprezowicze, ani zatwardziali domatorzy - nie wyobraża sobie bez niego życia.

Kebab - smakowite ciekawostki

Kebab, o ile przygotowywany jest z wysokiej jakości mięsa i świeżych warzyw, należy do najzdrowszych przekąsek w stylu fast food, dlatego jeśli sięgamy po niego ze zdroworozsądkowym umiarem, przyjemności z jedzenia nie powinny zakłócać nam jakieś szczególne wyrzuty sumienia. Oto kilka ciekawostek, które na pewno zainteresują każdego miłośnika kebabów.

1. Uważa się, że zwyczaj nadziewania mięsa na szpadę i opiekania nad ogniem wywodzi się z praktyk perskich wojowników, którzy zwykli przygotowywać sobie posiłki w ten sposób, że kawałki surowego mięsa nabijali na ostrza swoich mieczy i trzymali je nad paleniskiem.

2. Według Sevana Nişanyana, etymologa języka tureckiego, słowo „kebab" wywodzi się z języka perskiego i dosłownie oznacza po prostu „pieczone mięso".

3. Najstarszą pisemną wzmiankę o kebabie jako jedzeniu znajdziemy najprawdopodobniej w tureckim piśmie Kyssa-i Yusuf z 1377 roku.

4. Tradycja opiekania mięsa nad ogniem na poziomym szpikulcu liczy wiele tysięcy lat, ale pionowy, obrotowy ruszt, taki, jaki znamy z większości restauracji serwujących kebab, to wynalazek stosunkowo młody, liczący mniej niż dwa stulecia. Najczęściej za autora tego pomysłu uważa się kucharza z Kastamonu na północy Turcji, niejakiego Hamdi Usta. Pionowy ruszt po raz pierwszy został użyty najprawdopodobniej około roku 1830.

5. Kebab, dzięki licznym kontaktom z Bliskim Wschodem, znany był w Europie już kilka wieków temu, ale na dobre zadomowił się tutaj dopiero w latach 70. XX wieku. Wszystko zawdzięczamy masowo osiedlającym się w Berlinie emigrantom z Turcji.

6. Każdego dnia sprzedaje się na świecie około 1,3 miliarda kebabów, co oznacza, że codziennie posila się tym przysmakiem mniej więcej co siódmy mieszkaniec ziemi.

7. W Polsce kebab najczęściej kupują mężczyźni między 18 a 24 rokiem życia.

8. Pierwsza restauracja z kebab w Wielkiej Brytanii powstała w Stoke Newington (dystrykt Londynu) w 1966 roku. Obecnie znajdziemy na Wyspach około 20 000 oferujących ten specjał punktów, a branża ta daje zatrudnienie blisko 70 000 osób. W 2017 roku mogliśmy przekonać się, że kebab jest dla Brytyjczyków ważniejszy niż ceremonia wręczenia Oscarów. Gala British Kebab Awards (tak, naprawdę istnieje coś takiego!) odbywała się wówczas dokładnie o tej samej porze, co przyznawanie najważniejszych nagród filmowych. Statystyki aktywności na portalach społecznościowych, takich jak Twitter czy Facebook, okazały się tego dnia całkowicie zadziwiające - wyszło bowiem na jaw, że celebrująca kebaby uroczystość generowała większy ruch niż Oscary!

9. W każdej tureckiej książce kucharskiej znajdziemy rozdział zatytułowany „kebaplar", a w nim dziesiątki rozmaitych przepisów na dania typu kebab.

10. Język norweski z wyraźnym akcentem arabskim, zwykło się nazywać w Skandynawii, odrobinę złośliwie, „Kebabnorsk", czyli „kebabowy norweski".

- Kebab to bardzo uniwersalna potrawa - łączy elastyczne podejście do dodatków z wygodną formą i krótkim czasem oczekiwania na przygotowanie. Analizując nasze dane widzimy, że popularność tego dania w dostawie nie tylko utrzymuje się na stałym poziomie, ale ciągle rośnie - mówi Michał Kochanowski, ekspert PizzaPortal.pl.

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

60 min
1
60 min
1
Przekąski Sadzone jajka zapiekane w ziemniakach

Zaserwowałam moim domownikom jajka sadzone trochę w innej wersji, bo zapiekan...

Odsłon: 222

60 min
0
15 min
2

Polecane artykuły

Ewa gotuje 453. odcinek programu Ewa Gotuje

W sobotę 21 maja Ewa Wachowicz podzieliła się z widzami przepisem na wyśmienity chłodnik pomidorowy z pieczonymi burakami, który w prosty sposób mo...

0
Ewa gotuje Wiosenne smaki w kuchni Ewy Wachowicz

Koniec maja to idealny moment na sięgnięcie do lekkich wiosennych potraw. W 453. odcinku programu „Ewa gotuje”, Ewa Wachowicz zdradziła przepisy na...

4
Informacje Dlaczego warto mieć miód w kuchni?

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Pszczoły to pożyteczne owady, które dają bogactwa, z których korzystasz na co dzień. Najbardziej popular...

0
Informacje Trzy sposoby gotowania bobu. Sprawdź, jak robić to dobrze

Pyszne warzywo, którego nie może zabraknąć latem w naszej kuchni. Jak ugotować ziarna bobu, aby w pełni cieszyć się ich smakiem? Sprawdźcie!

0