Spis treści:
- Koza – odrobina historii
- Kozina – wartości odżywcze
- Jak smakuje kozina?
- Jakie przyprawy do mięsa z kozy się sprawdzą?
- Jak przyrządzić kozinę?
Kozina jest mięsem niezwykle popularnym na terenach Iranu, Iraku i Turcji. Zajada się nią także wielu Greków, Włochów czy Francuzów, jednak uwielbia się ją również w Indiach i Pakistanie. W Polsce niestety nie jest tak łatwo dostępna. A szkoda, bo to mięso ma do zaoferowania nie tylko walory smakowe.
Koza – odrobina historii
Chociaż w naszym kraju koza nie jest popularnym mięsem – tu zajada się ewentualnie kozie sery czy też mleko kozie – to właśnie kozy były jednym z pierwszych zwierząt udomowionych przez ludzi. Tak przynajmniej wskazują badania archeologiczne, za pomocą których wiemy, że kozy były przy człowieku od bardzo dawna, nawet siedem lub osiem tysięcy lat przed naszą erą. Były źródłem mięsa i mleka, ale także skóry, która przydawała się podczas wyrabiania ubrań. Co ciekawe, kozy były obecne również w Polsce. Jeszcze w pierwszej połowie XX wieku można było znaleźć ich wiele w polskich gospodarstwach.
Z czasem jednak prawie zniknęły, choć i to się zmienia. Wszystko dzięki ponownemu „odkryciu” kóz i właściwości ich mleka. Mleko kozie jest nie tylko smaczne, ale też zdrowe – idealne dla osób ze skazą białkową, znacznie lżejsze, niż mleko krowie. Mięso jednak nadal nie jest u nas tak popularne, jak chociażby w krajach śródziemnomorskich. Warto zatem dowiedzieć się, co takiego kryje się w kozie i dlaczego warto jednak dać jej szansę.
Kozina – wartości odżywcze
Co takiego kryje w sobie kozina? Wartości odżywcze tego mięsa z całą pewnością warto wziąć sobie do serca podczas wyboru mięsa na następny obiad. Oczywiście domyślacie się, że mięso kozie jest bogate w dobrze przyswajalne białko. To cecha charakterystyczna wszystkich mięs. W kozinie znajdziecie niezbędne aminokwasy, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jednak oprócz białka, kozina może zaoferować wam też dużo więcej. Przede wszystkim jest to mięso chude – w przeciwieństwie do wieprzowiny czy wołowiny. Świetnie sprawdzi się zatem na diecie redukcyjnej bądź też diecie sportowców, którym zależy na podaży dużej ilości białka, jednak niekoniecznie tłuszczu.
Co interesujące, kozina zawiera niewielkie ilości nasyconych kwasów tłuszczowych, które odpowiedzialne są za złą sławę mięsa i podnoszenie poziomu złego cholesterolu, który wpływa na rozwój chorób takich jak miażdżyca czy inne choroby układu sercowo-naczyniowego. W kozim mięsie znaleźć można nienasycone kwasy tłuszczowe, które stanowią niezastąpiony element zdrowej diety. Oprócz tego można znaleźć w nim też witaminy, takie jak witamina C oraz witaminy z grupy B, a także minerały: wapń, żelazo, miedź, cynk czy fosfor. Jeśli cierpicie na anemię, mięso kozie będzie dla was fantastyczną alternatywą dla mięsa wieprzowego, gdyż zawiera jeszcze więcej żelaza. Przewyższa też wołowinę i baraninę. Tak, kozina z całą pewnością jest mięsem, które warto wziąć pod uwagę podczas planowania swojej diety.
Jak smakuje kozina?
Prawdopodobnie zastanawiacie się jednak, jak smakuje kozina. Niektóre osoby obawiają się bowiem, że smak przypomina zapach kóz – dość specyficzny, ostry i niezbyt przyjemny. Jest to jednak dalekie od prawdy, choć oczywiście mięso kozie, tak samo, jak każde inne, należy odpowiednio przyprawić. Kozina jest bardzo delikatna w smaku, często porównuje się ją do jagnięciny, choć niektórzy szefowie kuchni uważają, że jest od niej znacznie delikatniejsza i bardziej aromatyczna. To zależy jednak także od przygotowania kozy. A to, wbrew pozorom, nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Jeśli jednak po raz pierwszy przygotowujecie kozinę, koniecznie dowiedzcie się, jak dobrze to zrobić.
Jakie przyprawy do mięsa z kozy się sprawdzą?
Pierwszą rzeczą, która powinna was zainteresować przed przygotowaniem mięsa koziego, są oczywiście dodatki, które nadają mu smak. Jakie przyprawy do mięsa z kozy sprawdzą się podczas pieczenia czy smażenia? Przyprawy to prawdziwe złoto, które warto wykorzystywać wprawnie podczas tworzenia potraw z przeróżnych mięs. Jeśli boisz się przyprawiania mięsa, pozostań przy tym, co znane i uniwersalne. To oczywiście sól, pieprz, ale także liść laurowy, który sprawia, że mięso nabiera lekko ziołowego smaku. Kozina uwielbia jednak także inne smaki. Przede wszystkim jest to rozmaryn, ale też gałka muszkatołowa i kminek. Jeśli tworzycie pyszne pieczone danie z kozy, możecie śmiało skorzystać także z czosnku i majeranku.
Jak przyrządzić kozinę?
No dobrze, a jak przyrządzić kozinę, by była pyszna i rzeczywiście sprawdziła się na obiad? To mięso nie jest tak trudne do obrobienia, jak może się wydawać. Wymaga czasu, jednak nie różni się bardzo od innych mięs, które jadamy częściej. Możemy dusić kozinę, smażyć ją czy piec. Kozie mięso jest też doceniane jako element produktów mięsnych, takich jak kiełbasy czy salami. Świetnie smakuje na zimno, ale na ciepło po prostu rozpływa się w ustach. Kozinę możecie dodać również do bulionu, by odrobinę zmienić jego smak. Oczywiście zrobicie z niej też świetne szaszłyki czy gulasz, a nawet kotlety i zrazy. Wiele da się przygotować z koziego mięsa i to naprawdę bez obaw, że nie będzie smakować ono dobrze.
Kto powinien jeść mięso z kozy?
Prawdopodobnie zastanawiacie się też, kto powinien jeść mięso z kozy. Odpowiedź jest prosta – to mięso właściwie dla każdej osoby, która je produkty zwierzęce. Ze względu na to, iż posiada duże ilości witamin oraz kwasów nienasyconych, jest zdrowe dla starszych i młodszych. Oczywiście należy jeść je rozsądnie, tak samo, jak inne mięsa. Nie może ono stanowić jedynego źródła białka czy kwasów tłuszczowych. Warto uwzględnić je w diecie dzieci ze skazą białkową czy osób starszych, które muszą dbać o lekkostrawność potraw.
Niższa zawartość tłuszczu i cholesterolu niż w wołowinie i wieprzowinie sprawia, że kozinę można włączyć do diety osób odchudzających się i narażonych na choroby układu sercowo-naczyniowego. Jak wspomnieliśmy, mogą zajadać się nią także sportowcy. Warto pamiętać, że mięso kozie jest kiepsko dostępne ze względu na brak przemysłowych hodowli koziny. To ma swoje wady i zalety. Wadą jest oczywiście cena i trudność w znalezieniu tego mięsa w sklepach. Zaleta to walory smakowe i zdrowotne. Możecie mieć pewność, że jest to mięso zdrowe.
Co można zrobić z mięsa kozy?
Kozina nadaje się do przeróżnych dań i tak naprawdę można z niej wyczarować niemal, każdą potrawę. Świetnie smakuje bulion na bazie koziny, który nie jest tłusty, a aromatyczny i bardzo delikatny. Kozina smakuje doskonale w połączeniu z warzywami, dlatego możecie zrobić z nich na przykład szaszłyki lub gulasz – dodajcie do niego bakłażany, papryki, cebule, a danie będzie przepyszne. Oczywiście mięso kozie możecie też dusić w sosie własnym i piec. Eksperymentujcie!
Macie ochotę na kozinę? W takim razie czas sprawdzić, jak to mięso sprawuje się w kuchni. Smacznego!
Zobacz także:
Kulinarne hity z PRL-u - ile z nich pamiętasz? Sprawdź się w quizie »
Obowiązkowa czynność z maślakami. Tylko tak unikniesz problemów żołądkowych »
Takie zmiany na skórze u dorosłego to sygnał alarmowy. Szwankują hormony lub metabolizm »