Ewa_Gotuje

Co zyskujemy pijąc kakao?

Kakao nie bez powodu nazwane zostało przez Linneusza "theobroma" - napojem bogów. Z jego właściwości korzystali już Olmekowie i Majowie, wierząc w jego moc jako afrodyzjaku. Kakao było w swojej historii nawet środkiem płatniczym. Co wiemy o kakao w XXI wieku?

Fot. 123RF/Picsel

Kakao powstaje z nasion kakaowca, które są fermentowane, uszlachetniane, suszone i miażdżone. Masło i proszek kakaowy oddziela się od siebie i wykorzystuje do produkcji różnego rodzaju wyrobów czekoladowych.

Kakao lekiem na schorzenia XXI wieku

Badacze z Harvard Medical School wzięli pod lupę dietę wyjątkowo zdrowych i długowiecznych członków plemienia Kuna, żyjących na jednej z panamskich wysp. Okazało się, że wszyscy piją około szklanki kakao dziennie.

Niska zapadalność na choroby i demencję oraz wydłużenie średniej życia to nie wszystko - kakao najprawdopodobniej zmniejszyło także ryzyko chorób typowych dla XXI wieku, czyli: chorób serca, zawału, wylewu, raka i cukrzycy. Naukowcy porównali zapadalność na te choroby wśród wyspiarzy z plemienia Kuna i innych Panamczyków i okazało się, że to jedno plemię jest znacznie zdrowsze niż reszta populacji.

Wyjątkowo dobre zdrowie członkowie plemienia mogą zawdzięczać silnemu antyoksydantowi zawartemu w kakao - epikatechinie. Jest to flawonoid występujący także w herbacie i winie.

Cofnąć czas

Antyoksydanty spowalniają proces starzenia. Okazuje się, że mogą też cofać jego skutki. Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Columbia University Medical Center wynika, że można cofnąć istniejące zaburzenia pamięci - przynajmniej te, które pojawiają się naturalnie z wiekiem. Przy 900 mg flawanoli pozyskanych z kakao dziennie, już po 3 miesiącach pamięć badanych działała sprawniej - według naukowców prowadzących eksperyment, osoby o pamięci 60-latków pod koniec badań miały pamięć 30- lub 40-latków.

Serce jak dzwon

Całkowita ilość flawonoidów w suszonych ziarnach kakaowca jest oceniana na około 12-18 proc. Ta grupa antyoksydantów najprawdopodobniej odpowiada za działanie ochronne kakao na naczynia krwionośne. Zapobiegają rozwojowi procesów zapalnych i zakrzepowych, które prowadzą do miażdżycy. Wymiatają wolne rodniki, przyczyniające się do niszczenia komórek oraz obniżają ciśnienie krwi.

Dzięki temu, że kakao zawiera silne antyoksydanty, do wyrobu czekolady nie trzeba wykorzystywać substancji przeciwutleniających - tłuszcz kakaowy i tak nie zjełczeje.

Pobierz aplikację smaker

Kakao zamiast kawy?

W kakao znajdują się - co prawda w niewielkich ilościach - dwa alkaloidy: kofeina i teobromina. Podczas gdy kofeina pobudza, teobromina regeneruje siły po wysiłku fizycznym i psychicznym. Kakao to także źródło magnezu, wypłukiwanego przez kawę z organizmu.

Kakao w paście do zębów

Ekstrakt z ziaren kakaowca zmniejsza ryzyko próchnicy. Słodycze z czekolady będą znacznie mniej psuły zęby niż słodkości bez niej.

Wysoka zawartość kakao w kakao

Kiedy kupujemy czekoladę lub kakao do rozpuszczania w mleku, zwykle patrzymy na ich kolor - bo im ciemniejsze są te produkty, tym więcej prawdziwego kakao powinno się w nich znaleźć. Niestety, zdarza się, że ciemny kolor czekolada zawdzięcza tylko barwnikom, a nie nasionom kakaowca. Trzeba zawsze spojrzeć na etykietę i znaleźć tam informacje o zawartości kakao.

Pamiętajmy też, że „czyste” kakao jest gorzkie, a mleko i cukier dodawane do kakao zmniejszają jego wartości prozdrowotne.

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Placuszki bananowe na skyrze

Placuszki bananowe robi się szybko, a są pysznym i sycącym posiłkiem, który s...

Odsłon: 79

15 min
0

Polecane artykuły

Ewa gotuje Tradycyjna kuchnia Ewy Wachowicz

Z początkiem marca na antenę telewizji Polsat powrócił program „Ewa gotuje”. W pierwszym odcinku nowego sezonu Ewa Wachowicz zaprezentowała typowo...

1
Informacje Zupa na mocne kości i stłuszczoną wątrobę. Kobiety po 50. powinny jeść regularnie

Coraz więcej mówi się o żywności mającej działanie przeciwzapalne. Spożywanie takich dań zmniejsza ryzyko zachorowania między innymi na choroby ukł...

3
Informacje Pij na śniadanie zamiast kawy. Metabolizm ruszy z kopyta, waga pójdzie w dół

Jeśli nie powinieneś pić kawy lub po prostu za nią nie przepadasz, rano możesz sięgać po inny pyszny napój. Koktajl z mango i mleka kokosowego przy...

0
Informacje Zastąp nim ziemniaki. To warzywo to opcja idealna nie tylko dla cukrzyków

Topinambur to warzywo, które nieczęsto pojawia się na naszych stołach. Bulwy topinamburu z powodzeniem mogę zastąpić nam w kuchni ziemniaki. Będą d...

1