Spis treści:
- Budyń owsiany – co to jest?
- Właściwości budyniu owsianego
- Jak zrobić budyń owsiany? Przepis
- Z czym podawać budyń owsiany?
Budyń owsiany – co to jest?
To coś dla tych, którym znudziła się tradycyjna owsianka. Bazę budyniu owsianego stanowią oczywiście płatki owsiane tyle, że przygotowywane w nieco inny sposób. To właśnie sposób przygotowania sprawia, że danie ma inną konsystencję, niż owsianka. Jednak podobnie jak do niej, również do budyniu owsianego możemy dodać sezonowe owoce, miód, masło orzechowe czy soki, które sprawią, że w twoim menu nie b będzie nudy.
Budyń owsiany to również świetny sposób na podsunięcie płatków owsianych dzieciom. Owsianka nie jest dla nich zbyt atrakcyjna, a kupne płatki często są pełne cukru. Jeśli zaproponujesz maluchom budyń owsiany, jest szansa, że nawet się nie zorientują, że dostały do jedzenia coś zdrowego
Właściwości budyniu owsianego
Budyń owsiany to przede wszystkim źródło błonnika. Dzięki temu reguluje pracę jelit oraz zapewnia na długo poczucie sytości. Dlatego świetnie sprawdzi się w każdej diecie. Obecne w płatkach owsianych beta – glukany zmniejszają ryzyko cukrzycy typu II. Jedzenie budyniu owsianego zaleca się diabetykom, bo powoduje on powolne uwalnianie glukozy do organizmu.
Poza tym budyń owsiany to źródło białka i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dzięki temu wspomaga układ krążenia oraz powoduje obniżenie cholesterolu w organizmie. Jest więc świetny dla osób cierpiących na miażdżycę i nadciśnienie.
Jak zrobić budyń owsiany? Przepis
Budyń owsiany można zrobić dosłownie w 10 minut. Wsyp do garnka pół szklanki płatków owsianych (mogą być zmielone), zalej połową szklanki wody i szklanką mleka. Gotuj na małym ogniu co jakiś czas mieszając, aż płatki napęcznieją i w garnku utworzy się aksamitna substancja. Odstaw do ostygnięcia. Jeśli konsystencja budyniu, zwłaszcza robionego z płatków, które nie były wcześniej zmielone, wydaje ci się zbyt ziarnista, możesz go dodatkowo zmiksować.
Budyń owsiany możesz ugotować na zwykłym mleku, ale również na mleku roślinnym. Będzie wtedy świetnym daniem dla wegan. Jeśli na etapie gotowania dorzucisz do niego łyżeczkę kakao, otrzymasz budyń czekoladowy.
Z czym podawać budyń owsiany?
Budyń owsiany możesz podawać praktycznie ze wszystkim, co ci przyjdzie do głowy. Możesz osłodzić go miodem lub ksylitolem, dodać do niego owoce świeże, suszone lub mrożone. Owoce mrożone i suszone warto dodać jeszcze na etapie gotowania budyniu, wtedy oddadzą mu swój aromat. Świetnym dodatkiem do takiego deseru będą też różnego rodzaju orzechy, soki, konfitury lub płatki czekoladowe czy kokosowe. W wersji “cięższej” można dodać do niego krem nugatowy lub masło czekoladowe.
Od dodatków będzie zależało, jaki charakter będzie miał budyń owsiany, ale też, ile będzie miał kalorii. Jednak kalorie zawarte w orzechach czy owocach, zwłaszcza suszonych, należą do tych “dobrych”. Budyń owsiany to świetny pomysł nie tylko na zdrowy deser, ale również na śniadanie.
Zobacz także:
Jak zrobić pyszną jajecznicę? Poznaj niezawodny trik
Szczaw - co warto o nim wiedzieć?
Dodaj do herbaty lub rosołu. Leczy stany zapalne, koi nerwy, wspomaga trawienie i sen »