Spis treści:
- Czym jest tryptofan? To prekursor melatoniny
- Oreksyna — to dzięki niej czuwamy. Co jest jej wrogiem?
- Czy kortyzol, hormon stresu, ma wpływ na senność po jedzeniu?
Czym jest tryptofan? To prekursor melatoniny
Tryptofan jest aminokwasem, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie homeostazy jelitowej, funkcji immunologicznych czy też układu nerwowego. Dodatkowo jest prekursorem zarówno serotoniny (hormonu szczęścia), jak i melatoniny. To właśnie ten drugi hormon wpływa na senność po jedzeniu. Gdzie znajdziemy większą ilość tryptofanu?
Ten aminokwas występuje w takich produktach jak mięso, jajka czy orzechy — dr Michał Wrzosek
Oreksyna — to dzięki niej czuwamy. Co jest jej wrogiem?
Związek z sennością po jedzeniu ma także tajemniczo brzmiący neuropeptyd — oreksyna.
Zaobserwowano, że posiłek, a w szczególności glukoza, hamuje wydzielanie hormonu odpowiadającego za utrzymanie organizmu w stanie czuwania — dr Michał Wrzosek
Właśnie regulacja cyklu dobowego, poprzez wpływanie na tryb czuwania i snu, jest jej najważniejszym zadaniem. Gdy spożywamy posiłki, szczególnie o wysokim indeksie glikemicznym oraz po południu, tym bardziej wpływamy na redukcję wydzielania oreksyny, a co za tym idzie — odczuwamy większą senność.
Czy kortyzol ma wpływ na senność po jedzeniu?
Działanie kortyzolu nie jest ściśle związane z rodzajem pożywienia, które spożywamy, czy też porą dnia, w której jemy posiłek. Jednak odpowiada on za dostarczenie organizmowi większej ilości energii poprzez zwiększenie stężenia glukozy we krwi. Naturalnie największe stężenie kortyzolu w organizmie występuje rano i zmniejsza się wraz z upływem dnia.
Wtedy, kiedy jemy najczęściej, czyli po południu, następuje spadek poziomu kortyzolu, który ma działanie pobudzające — dr Michał Wrzosek
Zobacz także:
Oczyszcza organizm z toksyn, pomocny przy odchudzaniu. Przepis zdradza Ewa Wachowicz »
Jak wybrać dobry makaron? Przede wszystkim zwróć uwagę na kolor »
Jedna z najzdrowszych roślin świata. Reguluje metabolizm cukru i oczyszcza krew »