Spis treści:
Co to jest bergamotka?
Bergamotka to jedna z odmian pomarańczy. Jej owoce wyglądem przypominają bardziej limonkę czy cytrynę. Jej skórka jest gładka i ma żółtawozielonkawy kolor. Miąższ bergamotki jest barwy jasnozielonej. Jego smak wyróżnia się szczególnie, gdyż jest gorzko-kwaśny.
Z tego powodu bergamotka nie jest raczej spożywana na surowo. Zazwyczaj uzyskiwane są z niej olejki eteryczne. Owocu dodaje się także do herbat czy aromatów. Mimo to bergamotka zawiera bardzo dużo witamin i właściwości, które poprawiają działanie organizmu.

Jakie właściwości ma bergamotka?
Bergamotka zawiera takie składniki jak:
- sód;
- wapń;
- potas;
- cynk;
- żelazo;
- witamina A;
- witamina C;
- witaminy z grupy B.
Taki skład sprawia, że owoc pozytywnie wpływa na organizm. Między innymi bergamotka ma właściwości przeciwutleniające dzięki zawartości witaminy C. Składnik pozwala ochronić organizm przed działaniem wolnych rodników i przedwczesnym starzeniem. Poprawi także działanie układu immunologicznego i wesprze produkcję kolagenu.
Bergamotka ma właściwości przeciwzapalne, więc sprawdzi się podczas przeziębienia lub grypy. Załagodzi istniejące i zapobiegnie rozwojowi kolejnych stanów zapalnych. Takie działanie owocu może też pozytywnie wpływać na zdrowie układu sercowo-naczyniowego.
Bergamotka ma także właściwości wspierające pracę układu nerwowego. Owoc poprawia działanie mózgu, koncentrację i nastrój. Pomoże też ochronić wzrok i polepszyć jakość widzenia.
Co również istotne, właściwości bergamotki pozwalają na regulowanie poziomu złego cholesterolu. Skorzystać mogą z niej osoby o wysokim poziomie glukozy we krwi. Owoc skutecznie zbija cukier. Dzięki temu bergamotka uchroni m.in. od chorób układu krążenia.
Co można zrobić z bergamotki w kuchni?
Bergamotka to jeden z głównych składników herbaty Earl Grey, którą można przygotować samodzielnie w domu. Wystarczy zaparzyć razem połączenie czarnej herbaty ze świeżymi liśćmi owocu. W ten sposób otrzymamy domową esencjonalną herbatę.
Domowy Earl Grey można otrzymać także, wykorzystując olejek bergamotowy. Do zaparzonej czarnej herbaty wystarczy dodać kilka kropli tego składnika z bergamotki. Dzięki niemu napój będzie nie tylko pyszny, ale także pełen cennych właściwości zdrowotnych.
W kuchni bergamotkę można jeszcze użyć, wyciskając z niej sok. Ma on specyficzny smak, który podkręci aromat mięsnych sosów, nada się również do ryb i owoców morza. Esencję z miąższu owocu wykorzystać można też do dressingów sałatkowych. W tym celu sok z bergamotki wystarczy wymieszać z oliwą z oliwek. To bardzo zdrowe połączenie, które doda potrawie właściwości leczniczych.
Zobacz także:
Ekspresowy pomysł na sycący obiad: Aromatyczne i chrupiące placki z cukinią i ziemniakami »
Jedz dla zdrowia serca, odporności i dobrego wzroku. Unikaj przy problemach z tarczycą »
Nigdy nie łącz tego z ziemniakami. Może dojść do fermentacji w żołądku »