Dania jednogarnkowe

Słodkie, aromatyczne, soczyste – po prostu pyszne. Gruszki uwodzą nie tylko smakiem, ale i kształtem. Dodatkowo są bardzo zdrowie, warto więc zastanowić się jak odkryć ten swojski owoc na nowo.

Fot. 123RF/Picsel

Kilka słów od dietetyków
Gruszki zawierają witaminy A, C, PP oraz B. Dodatkowo są bogate w wapń, fosfor, żelazo, jod oraz bor, który ma pozytywny wpływ na nasz intelekt oraz koncentrację. Gruszki znane są ze swych właściwości przeciwgorączkowych, dlatego w okresie jesienno-zimowym powinniśmy popijać kompoty lub napary, które oprócz działań profilaktycznych w przeziębieniu, świetnie gaszą pragnienie.


Gruszki mają też pozytywny wpływ na nasz układ trawienny - to dobry sposób na zaparcia - oraz układ moczowy - polecane są szczególnie jako uzupełnienie leczenia kamicy nerkowej. Regularne spożywanie gruszek zapobiega ubytkom wapnia i, tym samym, ryzyku występowania osteoporozy.


Osoby dbające o linie jednak powinny pamiętać, że gruszka, ze względu na sporą zawartość cukru, jest owocem kalorycznym - dwa razy bardziej niż jabłko. Na szczęście gruszki zawierają dużo błonnika - więc są sycące oraz węglowodanów - dlatego dostarczają energii.


Kilka słów od kucharzy
Gruszka im bardziej dojrzała tym słodsza - w miarę dojrzewania zmniejsza się zawartość kwasów i pektyn, a zwiększa zawartość cukru oraz rośnie stężenie olejków eterycznych. Dojrzałe gruszki będą zatem i miękkie, i mocno pachnące. Takie owoce najlepiej jeść na surowo, zarówno ze względu na smak, któremu po prostu nie sposób się oprzeć, jak i konsystencję, która może utrudniać dalszą obróbkę owoców.


Mniej dojrzałe, twardsze i kwaśniejsze gruszki możemy dodawać do sałatek. Świetnie komponują się nie tylko z sezonowymi owocami, ale także ze smakami wytrawnymi. Gruszka lubi ser pleśniowy, zwłaszcza niebieski, typu gorgonzola, czy roquefort oraz ser kozi. Takie połączenia doskonale uzupełnią orzechy włoskie, oliwa z oliwek oraz ocet balsamiczny.


Ocet balsamiczny świetnie podkreśla winny smak i aromat gruszek. Jeśli zawiniemy ćwiartki tych jesiennych owoców w plastry szynki parmeńskiej, skropimy dobrym balsamico i zepniemy wykałaczką - podamy wykwintną i oryginalna przekąskę.


Gruszki doskonale pasują do mięs na gorąco. Wątróbka cielęca doskonale komponuje się z połówkami gruszek, smażonymi w tym samym, co mięso tłuszczu. Smażone osobno gruszki, w cukrze i na maśle, to świetny dodatek do pieczonego drobiu, zwłaszcza kaczek.


Jako owoce, w sposób naturalny trafiają do słodkich wypieków, chociaż... Oryginalnym pomysłem jest wytrawna quiche, czyli tarta, z gruszkami, wędzonym łososiem i masą jajeczno-serową. Słodkie tarty z gruszkami warto doprawić miodem, wanilią oraz prażonymi migdałami. Gruszki możemy podać także solo, jako słodka przekąskę, karmelizowaną w cukrze, pieczoną, czy np. duszoną w winie.

 

36 gruszkowych specjałów w darmowej książce kucharskiej. Kliknij!

BR

 

Zobacz pyszne przepisy na dania dla dziecka

Cudowne ciasto gruszkowe z bitą śmietaną

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
5

Polecane artykuły

Informacje Dania z makaronem dla cukrzyków. Smaczne, zdrowe i z niskim indeksem glikemicznym

Makaron może być smacznym i zdrowym posiłkiem także dla osób z cukrzycą. Pod warunkiem, że postawimy na jego odpowiedni rodzaj i sposób przygotowan...

2
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Wege kapuśniak, golonki z indyka w marynacie BBQ, sernik jogurtowy na zimno

W 526. odcinku programu "Ewa Gotuje" prowadząca udowodni widzom, że klasyczne potrawy da się przyrządzić w wyjątkowy sposób. Popularna w Polsce zup...

1
Informacje Poczuj smaki jesieni w kubku ciepłej kawy

Jesień to czas, gdy natura zwalnia: temperatury spadają, dni stają się szare i coraz krótsze, a wieczory dłuższe. Nie sprzyja to aktywności fizyczn...

0
Informacje Świeżej raczej nie skosztujemy, ale suszona jest równie zdrowa. Moringa - z czym to jeść?

Moringa, zwana „drzewem życia,” to roślina o wyjątkowych właściwościach odżywczych, ceniona za bogactwo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Cho...

8