Prosty sposób na szumowiny w rosole. Dodaj jeden składnik, znów będzie złoty i klarowny

Rosół na bazie warzyw, mięsa i kości to niezwykle zdrowy posiłek. Można zaserwować go na niedzielny obiad wraz z makaronem lub zastosować jako bazę do innych zup. Powinien być klarowny i aromatyczny, niestety podczas gotowania czasem pojawia się nieestetyczna piana. Sprawdź, jak gotować rosół, żeby nie było szumowiny.

Szumowiny w rosole, jak ich uniknąć? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Co powinno znaleźć się w rosole idealnym? Nie może zabraknąć w nim włoszczyzny, świetnie smakuje ten przygotowany na co najmniej dwóch gatunkach mięs. Taki bulion ma genialny wpływ na zdrowie jelit, odporność organizmu, ponadto obecny w nim kolagen świetnie wpływa na stawy i kości, a także pomaga zadbać o kondycję skóry, wzmocnić włosy i paznokci. Czasem jednak radość z pysznego obiadu, mogą popsuć na nieestetyczne szumowiny.

Sprawdź także: Co jeść wieczorem, żeby mieć niski cukier rano? Najlepsze kolacje dla diabetyka

Czy trzeba usuwać szumowiny z rosołu?

Podczas długiego gotowania rosołu na powierzchni wywaru może pojawić się szaro-brunatna piana oraz szumowiny, które stanowią ścięte fragmenty białka, zawartego mięsie. Zjawisko to nie powinno być powodem do niepokoju, jest jak najbardziej naturalne, powstaje ono pod wpływem wysokiej temperatury. W szczególności możemy zaobserwować je, kiedy przygotowujemy rosół na wołowinie, w przypadku użycia drobiu rosół zazwyczaj jest bardziej klarowny.

Może wówczas pojawić się pytanie, czy trzeba usuwać szumowiny z rosołu? Odpowiedź na nie jest jednoznaczna, fragmenty ściętego białka jako tako nie będą wpływały na smak zupy, mogą jednak popsuć jej walory estetyczne. Rosół staje się mętny, a pływające w nim kawałki ściętego białka, z pewnością nie zachęcają do jedzenia. Dlatego podczas gotowania warto je usunąć. Jeżeli jednak mięsny wywar będzie używany jako baza do innych zup, na przykład krupniku, jarzynowej lub ogórkowej, szumowiny nie będą aż tak przeszkadzać.  

Klarowanie rosołu – dodaj ten składnik, szumowiny znikną

Istnieje kilka kulinarnych trików, które pomogą ci pozbyć się szumowin z rosołu. Przede wszystkim warto zbierać pianę na bieżąco, najlepiej sprawdzi się do tego łyżka cedzakowa. Prostym patentem na to, aby rosół przestał być mętny, jest dorzucenie do zupy kostek lodu. Do bulionu możesz dodać również świeżego pomidora, poprawi on kolor wywaru oraz doda kwasowości. 

Jeżeli twój rosół wyszedł mętny, możesz spróbować "oczyścić" go za pomocą białka jaj. Zupę przecedź, aby pozostał sam bulion, następnie do gorącego rosołu dodaj ubite białko. Podgrzewaj zupę do momentu, aż białko się zetnie, kiedy wystygnie, przecedź ją przez gęste sitko. 

Jak gotować rosół, żeby nie było szumowiny?

Jeżeli chcesz mieć idealnie klarowny rosół, powinieneś pomyśleć o tym, zanim rozpoczniesz gotowanie. Używaj jedynie rozmrożonego mięsa. Jeśli w twojej zamrażarce czeka porcja rosołowa przygotowana na niedzielę, wyjmij ją kilka godzin wcześniej. Do garnka włóż mięso i włoszczyznę, zalej je wodę i postaw garnek na małym ogniu. Pamiętaj o tym, aby nie dopuszczać do gwałtownego zagotowywania się zupy, jeśli zacznie wrzeć z dużym prawdopodobieństwem pojawią się szumowiny. Proces przygotowywania idealnego rosołu wymaga czasu, najlepiej gotować go około czterech godzin, niektóre gospodynie robią to nawet dłużej. Minimalny czas, aby zupa przeszła smakiem to dwie godziny. Jednak zdecydowanie polecamy babciną wielogodzinną metodę. Dodatkowo rosół należy solić pod sam koniec gotowania. Jeżeli chcesz, aby był klarowny, unikaj także kilkukrotnego podgrzewania zupy. 

Źródło: unileverfoodsolutions.pl, Smaker.pl

Autor: Anna Hutek-Brzezinka

Zobacz także:

Genialny domowy płyn do czyszczenia szyb i ram okiennych. Wyglądają jak z fabryki »

Włoska zupa na długowieczność. Sekret tkwi w składnikach »

12 objawów niedoboru witaminy D. O tej porze się nasilają »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Proste ciasto cytrynowe

Szybkie, smaczne i proste ciasto cytrynowe. Polecam

Odsłon: 15036

30 min
44
60 min
3
Dodatki Masełko bazyliowe

Masło cudownie smakuje z pieczoną rybą lub kurczakiem

Odsłon: 157

15 min
9

Polecane artykuły

Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0
Informacje 5 grillowanych potraw mięsnych, którym trudno się oprzeć

W tym sezonie grillowym warto poeksperymentować ze smakami. Karkówka i kiełbaski? Jak najbardziej, ale może w kanapce i w towarzystwie warzyw? Podp...

0