Spis treści:
- Co to jest camu camu?
- Jakie właściwości ma camu camu?
- Kto powinien stosować jagody camu camu?
- Jak jeść camu camu?
- Jagody camu camu - zastosowanie w kuchni
Jagody camu camu (Myrciaria dubia) zajmują specjalne miejsce w medycynie naturalnej i nic w tym dziwnego, w końcu w ich wnętrzu kryje się cały wachlarz substancji odżywczych. Krzewy, na których można je spotkać, porastają tereny lasów deszczowych Południowej Ameryki. Rodzime ludy od lat stosują je jako naturalne remedium na przeziębienie, astmę, obrzęki, zapalenie wątroby czy zwyrodnienie stawów. Co więcej, ich regularne spożywanie poprawia pamięć. Skąd bierze się ten prozdrowotny wpływ jagód camu camu na ludzki organizm? Odpowiedź na to i inne pytania znajdziesz poniżej.
Co to jest camu camu?
Nie masz pojęcia, co to jest camu camu? To owoce egzotycznych krzewów porastających tereny Peru. Należą one do jednych z najbardziej wytrzymałych roślin, ponieważ mogą przetrwać nawet całkowite zalanie. Obradzają one w owoce o charakterystycznym wyglądzie - fioletowo-czerwonym kolorze i idealnie kulistym kształcie.
W ich wnętrzu kryją się po dwie małe pestki i soczysty miąższ o kwaśnym posmaku. Co jeszcze warto o nich wiedzieć? Na przykład to, że są one uważane za jeden z pokarmów spowalniających procesy starzenia się organizmu, a wszystko to za sprawą ich własności antyoksydacyjnych. Co kryje się w ich wnętrzu i dlaczego warto je włączyć do menu?
Jakie właściwości ma camu camu?
Jagody camu camu nie bez powodu obecne są w medycynie naturalnej od wieków. Ze względu na wysoką zawartość substancji bioaktywnych mogą one stanowić cenne uzupełnienie jadłospisu promującego wzmocnienie odporności i wyciszenie stanów zapalnych. Jakie właściwości ma camu camu?
Jagody camu camu zawierają witaminę C, zwaną również kwasem askorbinowym. Wykazuje on działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu wspiera on podstawowe funkcje wątroby i nerek, pomagając organizmowi w usuwaniu zbędnych metabolitów przemiany materii. Doskonale sprawdzi się on w wyciszaniu dolegliwości bólowych, w tym tych obejmujących stawy. Dba on także o dobrostan układu krwionośnego, poprawiając napięcie żył i zmniejszając ryzyko nadciśnienia i powstawania złogów miażdżycowych.
Witamina C uznawana jest za witaminę młodości, a to wszystko dlatego, że jest ona niezbędna dla produkcji kolagenu w naszym ciele. Jej regularne dostarczanie wraz z dietą przyczynia się do polepszenia wyglądu skóry oraz przyspiesza gojenie się ran i skaleczeń. Warto także zwrócić uwagę na jej znaczenie w zapobieganiu mutacjom DNA.
Doniesienia ze świata nauki wskazują na silne własności neuroprotekcyjne camu camu. Oznacza to, że zmniejszają one ryzyko chorób otępiennych i poprawiają jakość życia osób, które już ich doświadczają. Jest to zasługa kwasu elagowego hamującego działanie enzymu odpowiedzialnego za reakcje prozapalne.
Na co jeszcze możesz liczyć, włączając jagody camu camu do swojego menu? Na przykład na utratę wagi - oczywiście, jeśli połączysz ich spożywanie z odpowiednią aktywnością fizyczną i niewielkim deficytem kalorycznym. Ten naturalny nutraceutyk posiada także właściwości antybakteryjne i hipoglikemizujące - oznacza to, że ich dodatek do dania zapobiega niechcianym skokom cukru we krwi zaraz po posiłku. Warto w szczególności łączyć je ze źródłami węglowodanów.
Kto powinien stosować jagody camu camu?
Zastanawiasz się, w jakich schorzeniach z pomocą przyjdą ci jagody camu camu? Otóż te niepozorne dary natury sprawdzą się doskonale w przypadku infekcji o rozmaitym podłożu, w tym grypie, przeziębieniu czy zapaleniu ucha środkowego. Co więcej, ze względu na zawartość silnych antyoksydantów jagody camu camu można stosować w kuracji wspomagającej leczenie dolegliwości skórnych i chorób oczu. Jest to również wspaniałe uzupełnienie menu w przypadku pacjentów zmagających się z reumatyzmem, przypadłościami na tle autoimmunologicznym, zmęczeniem psychofizycznym oraz problemami z pamięcią i koncentracją.
Jak jeść camu camu?
Już wiesz, jakie właściwości posiadają te egzotyczne owoce, ale na pewno nadal zastanawiasz się, jak wdrożyć je do jadłospisu - jak jeść camu camu i w jakiej formie można dostać je w Polsce? Pierwszą propozycją, która dostępna jest w wielu aptekach i sklepach zielarskich, jest proszek z jagód. Dzięki poręcznej formie możesz z łatwością dodawać go do koktajli, smoothies i jogurtu naturalnego. Ze względu na swój lekko cierpki charakter zrównoważy on także smak słodkich odżywek białkowych - wystarczy nieco z nimi poeksperymentować.
Z kolei drugą opcją - dla tych, którzy nie przepadają za kwaśnymi produktami - są suplementy diety zawierające skoncentrowany wyciąg z powyższych owoców. Znajdziesz je nie tylko w formie poręcznych kapsułek, ale także tabletek do ssania, po które warto sięgnąć na przykład w trakcie trwania sezonu jesienno-zimowego.
Jagody camu camu - zastosowanie w kuchni
Udało ci się zaopatrzyć w świeże jagody camu camu? Zastosowanie w kuchni i moc smacznych opcji, które można wykonać przy ich pomocy, zaskoczą nawet najbardziej doświadczonych miłośników kulinarnych eksperymentów.
Spróbuj wykorzystać jagody camu camu do wykonania soku owocowego - ten domowy przetwór będzie po brzegi wypełniony kwasem askorbinowym. Chorujesz na niedokrwistość? Wiedz, że warto nie tylko popijać nim suplementy diety zawierające żelazo, ale także łączyć z naturalnymi źródłami tego pierwiastka. Zabieg ten zwiększa biodostępność minerału, co oznacza, że układ pokarmowy przyswaja jego znacznie większe ilości.
Innym pomysłem na zagospodarowanie jagód camu camu w twojej kuchni jest zrobienie dżemu. Wykorzystasz go na przykład do smarowania kanapek, ale nie tylko - świetnie sprawdzi się on w różnego rodzaju wypiekach, w tym drożdżówkach, słodkich babeczkach, pączkach, naleśnikach, a nawet ciastach i tortach.
W sezonie letnim jagody camu camu można użyć do wyczarowania sorbetu lub lodów. Co ciekawe, przepis na nie wyjdzie, nawet jeśli użyjesz produktu sproszkowanego. Jego charakterystyczny smak bardzo dobrze sprawdza się w połączeniu z nasionami chia, wiórkami kokosowymi, zblendowanymi wiśniami, masłem orzechowym, orzechami laskowymi oraz ananasem.
Interesującym rozwiązaniem na skorzystanie z dobrodziejstw jagód camu camu jest wykonanie przy ich pomocy napoju izotonicznego. Wystarczy, że wrzucisz je do wody razem z takimi składnikami jak cytryna lub limonka, świeży ogórek, truskawki oraz szczypta soli kłodawskiej, himalajskiej lub celtyckiej i gotowe.
Źródła: rostlinyzperu.cz, healthline.com
Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Syndrom ludzi, którzy pracują za dużo. Objawy „karoshi” to sygnał alarmowy »
Najlepszy sposób na wyczyszczenie rusztu kuchenki gazowej. Chemia nie będzie potrzebna »
Przepis Ewy Wachowicz na polędwiczki wieprzowe. Sekretem jest wyjątkowy sos »