Slow Wigilia, czyli świąteczne chwile bez pośpiechu
Nie oszukujmy się: przygotowanie świątecznych dań wymaga czasu. Ale zamiast widzieć w tym przeszkodę, potraktujmy to jako okazję. To dobry moment, by zwolnić. Mięso piecze się w piekarniku? Wykorzystajmy to na spakowanie prezentów! Sałatka potrzebuje schłodzenia w lodówce? Wspaniale! Mamy chwilę, by napisać kilka kartek świątecznych.
Choć gotowanie wigilijnych potraw bywa czasochłonne, spójrzmy więc na to jak na szansę. Pretekst, by cieszyć się każdym etapem przygotowań. Wystarczy dobra organizacja, by w kuchni presję czasu zastąpił spokój. A gdy już zasiądziemy do stołu, głębia smaków wynagrodzi nam każdą minutę spędzoną w kuchni. Jak jednak dodać świątecznym potrawom nieco współczesnego charakteru, nie tracąc przy tym ich tradycyjnego smaku?
Nowoczesny składnik w tradycyjnych potrawach
Kluczem do sukcesu pozostaje wybór odpowiednich składników. Jednym z takich dodatków pozostaje rafinowany Olej Polski – uniwersalny i delikatny, a przy tym zdrowy i pełen wartości odżywczych. To tłoczony wyłącznie z polskiego rzepaku olej, nadający się zarówno do pieczenia, smażenia i różnego rodzaju zastosowań na zimno.
Wysoka temperatura dymienia (240°C) oznacza, że nie przypalimy przygotowywanych dań, a naturalność smakowa – że nie zdominuje on potraw, a jedynie doda im charakteru. Ponadto Olej Polski jest bogaty w kwasy tłuszczowe OMEGA-3 i witaminy E oraz K, co sprawia, że pozytywnie wpływa na nasze zdrowie.
Oto przepisy, które wprowadzą powiew świeżości do świątecznego menu, a jednocześnie pozwolą zachować klasyczną magię Wigilii.
Pierogi z kaszą gryczaną i karmelizowaną cebulą
Składniki:
- ciasto na pierogi
- 200 g kaszy gryczanej
- dwie duże cebule
- dwie łyżki Oleju Polskiego
- sól i pieprz
Sposób przygotowania:
Kaszę gryczaną ugotuj według instrukcji znajdujących się na opakowaniu i odstaw do wystygnięcia. W międzyczasie na patelni rozgrzej Olej Polski, dodaj posiekaną cebulę i karmelizuj ją – co jakiś czas mieszając – na złoty kolor. Połącz z kaszą, dopraw solą i pieprzem. Czas na ciasto na pierogi! Rozwałkuj je, wytnij krążki i nałóż farsz, dokładnie zlepiając brzegi. Pierogi gotuj w posolonym wrzątku, aż wypłyną na powierzchnię. Na koniec podsmaż na Oleju Polskim – nabiorą wówczas nuty nowoczesnego smaku.
Barszcz czerwony z pieczonym burakiem i wędzonymi śliwkami
Całość zalej wywarem warzywnym i gotuj na wolnym ogniu przez około godzinę / fot. Martyna Taras FILMSEE
Składniki:
- kilogram buraków
- marchewka
- pietruszka
- cebula
- trzy wędzone śliwki
- litr wywaru warzywnego
- dwie łyżki Oleju Polskiego
- dwa ząbki czosnku
- liść laurowy, ziele angielskie, sól, pieprz
Sposób przygotowania:
Buraki dokładnie umyj, osusz, natrzyj Olejem Polskim i piecz w piekarniku w temperaturze 180°C przez około półtorej godziny. Po wystudzeniu – obierz i pokrój na plasterki. Następnie w garnku na Oleju Polskim podsmaż posiekaną cebulę i czosnek. Dodaj pokrojoną marchewkę, pietruszkę, przyprawy oraz upieczone buraki. Całość zalej wywarem warzywnym i gotuj na wolnym ogniu przez około godzinę. Dodaj wędzone śliwki, co pozwoli na uzyskanie głębokiego aromatu. Na koniec dopraw solą i pieprzem, przecedź barszcz przez sito i podawaj z uszkami.
Karp pieczony z cytrusami i tymiankiem
Składniki:
- kilogram filetu z karpia
- dwie pomarańcze
- cytryna
- świeży tymianek
- sól i pieprz
- trzy łyżki Oleju Polskiego
Sposób przygotowania:
Filety z karpia natrzyj solą i pieprzem, a następnie skrop Olejem Polskim. Pomarańcze i cytrynę pokrój w plasterki. Na blasze do pieczenia ułóż filety z karpia, przekładając je plasterkami cytrusów oraz gałązkami tymianku. Piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około pół godziny, aż ryba nabierze złocistego koloru.
Kutia z prażonymi orzechami i chia
Składniki:
- 200 g pszenicy
- 150 g miodu
- 100 g maku
- 100 g orzechów włoskich
- dwie łyżki nasion chia
- dwie łyżki Oleju Polskiego
Sposób przygotowania:
Pszenicę ugotuj według instrukcji, aż stanie się miękka. Odstaw do wystygnięcia. Mak zalej wrzątkiem, a po ostygnięciu odcedź wodę i kilka razy zmiel. Orzechy upraż na suchej patelni, a następnie drobno posiekaj. W dużej misce połącz pszenicę, mak, miód, orzechy, nasiona chia i delikatnie wymieszaj z Olejem Polskim – to nowoczesny akcent, na którym nam zależy. Podawaj na zimno, jako deser wieńczący wigilijną kolację.
Przygotowanie wigilijnej kolacji, łączącej tradycję z nowoczesnością, może być czasochłonne i nie sposób udawać, że jest inaczej. Ale świąteczne zwolnienie oraz trzymanie się ducha slow to z pewnością najlepszy prezent, jaki możemy podarować zarówno sobie, jak i najbliższym.