3 urządzenia w kuchni, które znacznie ułatwią ci gotowanie

Zaradna i pomysłowa gospodyni domowa (gospodarze także, a jakże!) chętnie wykorzystuje nowoczesne urządzenia w kuchni, które ułatwiają i uprzyjemniają jej proces przygotowywania posiłków.

Powszechnie spotykane są wielofunkcyjne roboty kuchenne, inteligentne sposoby przechowywania żywności, czy wykonane z trwałych i innowacyjnych materiałów naczynia, noże i blaty kuchenne. Przyjrzyjmy się kilku rozwiązaniom, które w ostatnich latach sprawiły, że gotowanie stało się wygodne, zdrowe oraz szybkie.

Wielofunkcyjne roboty kuchenne

Współcześnie staramy się doceniać walory zdrowych domowych posiłków i korzystać z receptur kuchni z całego świata. Gotowanie jest jednak czasochłonne i koliduje z wieloma innymi obowiązkami i aktywnościami. Część czynności wchodzących w skład procesu przygotowywania potraw to prawdziwe pożeracze czasu. Inne, aż proszą się o silną, pomocną dłoń. Wyciągnęli ją do nas producenci nowoczesnego sprzętu AGD, wprowadzając na rynek urządzenia odciążające nas w wielu zadaniach wykonywanych w kuchni. Jednym z takich urządzeń jest wielofunkcyjny robot kuchenny, który wyręcza nas w krojeniu, siekaniu, mieleniu, ucieraniu, jak również ugniataniu ciasta i kruszeniu lodu. Służy nam również jako waga i dozownik, podpowiada kolejność miksowania, miesza składniki oraz kontroluje temperaturę i czas gotowania. W zależności od rozpiętości zakresu opcji danego urządzenia, w bardziej zaawansowanych modelach możemy korzystać z funkcji gotowania, gotowania na parze i smażenia. Lepsze modele służą także za sokowirówkę, młynek, maszynkę do mielenia mięsa, a nawet obieraczkę do warzyw i wyciskarkę do owoców. Są również podręczną książką kucharską z całą paletą sprawdzonych przepisów. Ponadto, ponieważ nie wymagają użycia tłuszczu do smażenia, pomagają w prowadzeniu zdrowej, korzystnej dla sylwetki kuchni.

Zalety robotów kuchennych:

- robot kuchenny to wielozadaniowość, łączenie w sobie funkcji kilku urządzeń
- szybsze i bardziej efektywne są roboty planetarne niż tradycyjne
- ważna jest ilość i funkcje przystawek oraz liczba obrotów (w tym funkcja turbo)
- przy zakupie warto zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonana jest misa i jej pojemność
- cena oscyluje od kilkuset do kilku tysięcy złotych - każdy może wybrać odpowiedni model dla siebie

Inteligentne sposoby przechowywania żywności

Nowoczesna Pani i Nowoczesny Pan Domu podbijają serca domowników i gości korzystając z osiągnięć podboju...kosmosu. Nie wyobrażamy już sobie np. smażenia bez teflonowych patelni. Z wyposażeniem statku kosmicznego wiele wspólnego mają też inteligentne i aktywne opakowania żywności. Pozwalają one na wydłużenie trwałości produktów i zachowanie ich walorów sensorycznych.

Opakowania aktywne działają w dwójnasób - jako pochłaniacze substancji lotnych wpływających na psucie żywności (gazów, pary wodnej, tlenu, dwutlenku węgla) lub emitery związków zabezpieczających produkty spożywcze przed powodującymi ich psucie mikroorganizmami.

Rolą opakowań inteligentnych jest z kolei monitorowanie i informowanie. Reagują one na zmiany warunków przechowywania żywności i sygnalizują je za pomocą interaktywnych wskaźników. Opakowania inteligentne powiadamiają nas o odchyleniach temperatury, niepożądanych chemicznych i mikrobiologicznych zmianach w produkcie oraz uszczerbkach w szczelności opakowania.

Rola inteligentnych systemów pakowania:

- opakowania aktywne spowalniają dojrzewanie i psucie artykułów spożywczych pozwalając na wydłużenie ich świeżości i zdatności do spożycia
- chronią przed rozwojem pleśni i bakterii
- spowalniają rozkład witamin w warzywach, owocach i sokach
- chronią przed utratą barwy przetworów mięsnych
- zapobiegają zmianom koloru i aromatu przypraw, suszonych warzyw, herbaty oraz ziół
- opakowania inteligentne kontrolują zmianę stanu produktów i informują o ich przydatności do spożycia

Okapy kuchenne blatowe

Okapy kuchenne na dobre zadomowiły się w naszych kuchniach. Ich rola jest nie do przecenienia. To nasz sojusznik w walce z nieestetycznymi zapachami, cyrkulującą w powietrzu wilgocią, przywierającym do wszystkiego tłuszczem oraz niehigienicznymi, szkodliwymi dla zdrowia drobnoustrojami. Do niedawna okapy kojarzyły się ze sporymi rozmiarami i wyrazistą formą zewnętrzną. Obecnie okap możemy ukryć w blacie kuchennym lub kupić model zintegrowany z płytą kuchenną. Okapy blatowe cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ pozwalają na dużą oszczędność miejsca i są niewidoczne, przez co nie musimy dopasowywać ich wizualnie do wystroju kuchni. Modele wysuwane z blatu „pokazują się" wyłącznie na czas pracy i pochłaniania oparów lub wystają lekko nad blat. Wszystkie wersje wykonane są ze szlachetnych, eleganckich materiałów - stali nierdzewnej, stali INOX oraz szkła hartowanego. Ich design cechuje wyrafinowana estetyka i klasa formy. Kompaktowa wielkość nie zubaża walorów funkcjonalnych. Okap blatowy pracuje skutecznie i cicho. Sprzęt wysokiej klasy oferowany jest również przez polskich producentów.

Najlepszym rozwiązaniem jest podłączenie okapu do wentylacji, czyli umożliwienie mu pracy w trybie wyciągu. Powietrze zostaje wyprowadzone wówczas na zewnątrz, co zwiększa efektywność pracy urządzenia aż o ¼. Okap może pracować również w trybie pochłaniacza. Powietrze jest wówczas oczyszczane przez filtr węglowy. Nowość na rynku - filtry plazmowe - nie wymagają wymiany.

Jak okap blatowy wspomaga nas w kuchni?

- wchłania nieprzyjemne zapachy powstające w trakcie gotowania
- absorbuje wilgoć i tłuszcz chroniąc meble przed zabrudzeniem i zniszczeniem
- eliminuje obecność bakterii, wirusów i drobnoustrojów
- zapobiega rozwojowi alergenów, grzybów i pleśni
- nawilża powietrze
- wentyluje i odświeża powietrze
- jest dodatkowym źródłem światła
- działa pozytywnie na poprawę samopoczucia, stanu fizycznego i koncentracji

Gotowanie jest dziś łatwiejsze niż kiedykolwiek przedtem. Wspiera nas w tym armia urządzeń czerpiących z najnowocześniejszych dokonań techniki. W kuchni możemy spełniać nasze kulinarne fantazje oraz sprawiać przyjemność bliskim - szybciej i lepiej niż w całkiem niedawnej przeszłości.

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Kotlety mielone

Szybki , prosty i smaczny obiad , jakim są kotlety mielone . Myślę że jest to...

Odsłon: 121

30 min
6
15 min
9

Przepis dnia

Śniadania Racuchy z borówką

Pyszne śniadanie polecam i gwarantuję, że będziecie bardzo często wracać do t...

Odsłon: 394

60 min
6
15 min
7

Polecane artykuły

Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0
Informacje 5 grillowanych potraw mięsnych, którym trudno się oprzeć

W tym sezonie grillowym warto poeksperymentować ze smakami. Karkówka i kiełbaski? Jak najbardziej, ale może w kanapce i w towarzystwie warzyw? Podp...

0
Informacje Jedz zamiast ziemniaków. Pomoże zrzucić zbędne kilogramy, łagodzi stres i jest dużo zdrowszy

Z wyglądu jest jak ziemniak, w konsystencji przypomina marchewkę, a smakiem zbliżony jest do słonecznika. Jak jeść topinambur, nazywany zdrowszym z...

0