Spis treści:
Topinambur od lat uznaje się za roślinę jadalną, pastewną i ozdobną. Dziś wiele osób podkreśla, że to zdrowszy zamiennik ziemniaka, z którego powinny korzystać przede wszystkim osoby zagrożone zachorowaniem na cukrzycę. Jak jeść topinambur, aby skorzystać z jego właściwości i pysznego smaku? Odkryj najlepsze przepisy.
Topinambur - zdrowszy zamiennika ziemniaka
Choć topinambur to najpopularniejsze określenie tego warzywa, nazywa się je również słonecznikiem bulwiastym, karczochem jerozolimskim i gruszką ziemną. To roślina wywodząca się z Ameryki Północnej, z rodziny astrowatych. W czasach prekolumbijskich uprawiali ją głównie Indianie z plemienia Topinamboore, dlatego przylgnęła do niej taka nazwa. W Europie warzywo hoduje się od XVIII wieku.
Czy topinambur to zdrowszy zamiennik ziemniaka? Faktycznie, najczęściej porównywany jest do popularnego w Polsce kartofla. Obie bulwy mają podobny wygląd i konsystencję, jednak w smaku topinambur zbliżony jest do słonecznika. Ze względu na właściwości nazywany jest ziemniakiem dla cukrzyków. Co daje jedzenie topinamburu? Przede wszystkim korzyści dla układu pokarmowego, stabilizację poziomu glukozy i cholesterolu oraz ukojenie dla układu nerwowego.
Co daje jedzenie topinamburu?
Na co pomaga topinambur? Zdrowszy zamiennik ziemniaka to skarbnica wartości odżywczych, które mają pozytywny wpływ na ludzki organizm. Dostarcza cenne witaminy, w tym A, C, E, K oraz te z grupy B. W swoim składzie zawiera też minerały, czyli żelazo, wapń, magnez, potas, fosfor, cynk i sód.
Co daje jedzenie topinamburu? Bogaty skład odżywczy warzywa (w tym zawartość inuliny, która w organizmie przekształca się na fruktozę) pomaga obniżyć zbyt wysoki poziom cholesterolu i cukru we krwi, a także wyregulować ciśnienie. Regularne spożywanie tego produktu wpływa pozytywnie na pracę układu pokarmowego (usprawniając perystaltykę jelit) i układu nerwowego (poprawiając koncentrację oraz zmniejszając stres).
Wykazuje też właściwości detoksykujące - skutecznie oczyszcza organizm ze szkodliwych substancji. Co więcej, wspiera odchudzanie, dlatego jest zalecany osobom z nadwagą i otyłością.
Jak jeść topinambur?
Zastanawiasz się, z czym jeść topinambur? Bulwy tego warzywa są soczyste i mają słodkawy, nieco orzechowy, posmak. Topinambur możesz wykorzystać w kuchni w postaci surowej (choć w dużych porcjach - u niektórych osób - powoduje wzdęcia), smażonej, gotowanej lub pieczonej. Istnieje naprawdę dużo możliwości na to, jak jeść topinambur, aby było smacznie i zdrowo.
Do najpopularniejszych potraw należą zdecydowanie frytki z topinamburu. Warzywo można, ale nie trzeba, obierać - wystarczy je dokładnie wyszorować i umyć. Trzeba jeszcze pokroić je na grubsze paski i wrzucić na rozgrzany olej lub do piekarnika. Bulwy nadają się też do wszelkiego rodzaju zapiekanek. Oczyszczone warzywo wystarczy wstępnie ugotować, pokroić i przełożyć do naczynia żaroodpornego. Należy dodać następnie inne składniki, np. cebulę, czosnek i marchew. Całość wystarczy zalać sosem śmietanowo-serowym i zapiec przez ok. 40 minut w 180 stopniach Celsjusza.
Warzywo będzie też świetnym produktem do przyrządzenia apetycznej zupy krem. Wystarczy, że pół kilograma wyszorowanych topinamburów przełożymy do miski z wodą i namoczymy przez ok. 5 minut. Następnie należy odsączyć bulwy, przekroić na połówki i ułożyć na blasze piekarnika, wyłożonej papierem do pieczenia. Warzywa trzeba skropić olejem, doprawić solą, pieprzem i zapiekać przez ok. pół godziny w 180 stopniach. W międzyczasie, w większym garnku podsmażamy pokrojone dwie cebule i kilka ząbków czosnku. Przesypujemy zapieczony topinambur, wlewamy po szklance zimnej wody i mleka kokosowego. Wystarczy, że wszystko będzie się gotować ok. 10 minut. Na końcu blendujemy na gładką zupę.
Surowy topinambur nadaje się z kolei do sałatek. Trzeba go obrać, pokroić na małe kawałki, dodać poszatkowany ogórek, rzodkiewkę i cebulkę. Można dodać ugotowaną ciecierzycę i mix sałat. Smak podkręci jeszcze dressing z oliwy, octu jabłkowego i miodu.
1. Zupa krem z topinamburu
Zobacz przepisZupa krem z topinamburu / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Frittata z topinamburem, porem i selerem naciowym
Zobacz przepisFrittata z topinamburem, porem i selerem naciowym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Pieczony topinambur z czosnkiem niedźwiedzim
Zobacz przepisPieczony topinambur z czosnkiem niedźwiedzim / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Suflet z patelni z topinamburem
Zobacz przepisSuflet z patelni z topinamburem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Krem z topinamburu na mleczku kokosowym z prażonym słonecznikiem
Zobacz przepisKrem z topinamburu / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Krewetki z sałatką z brokułów i topinamburu
Zobacz przepisKrewetki z sałatką z brokułów i topinamburu / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródła: Smaker.pl, wapteka.pl, aptekaolmed.pl
Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Wybierz zamiast łososia czy makreli. Ta ryba to skarbnica zdrowia »
Czysta podłoga bez smug i bakterii. Zastosuj folię bąbelkową i hitową miksturę »
Działa przeciwstarzeniowo, obniża ciśnienie, koi skórę. Zacznij od kilku kropli dziennie »