Do góry

Newsy

Nie od razu grill zbudowano

Już w starożytności stosowano różne sposoby pieczenia mięsa - układano je na rozgrzanych kamieniach bądź pieczono na ogniu. Grill, jaki znamy, to jednak pomysł dosłownie ostatnich kilkudziesięciu lat.

Fot. 123RF/Picsel

Największe zasługi na polu grillowania mieli Indianie amerykańscy, którzy wymyślili pieczenie mięsa na drewnianej kratce ustawionej nad ogniem. Pomysł ten wykorzystał Amerykanin, George Stephen, który w latach 60. XX wieku skonstruował okrągły grill z metalową kratką w środku, stojący na trzech nogach.

Grill kulisty opalany węglem drzewnym zdobył ogromną popularność, najpierw w Stanach Zjednoczonych, a potem na całym świecie. Do Polski moda na grillowanie przywędrowała na przełomie lat 80. i 90.

Wcześniej niezwykle popularne były u nas spotkania przy ognisku, połączone z pieczeniem kiełbasy i chleba, nadzianych na patyki. W ogniskowym żarze umieszczano ziemniaki i jabłka, które dzięki temu zyskiwały niezwykły smak i aromat. Kiełbasę z ogniska jedzono z musztardą, a zapijano piwem bądź gorzałką.

Obecnie nie spotykamy się już raczej przy ognisku. Grillowanie w zasadzie całkowicie wyparło wcześniejszy zwyczaj pieczenia kiełbasek - większość z nas ma w domu przenośny piecyk do grillowania, a osoby budujące nowe domy i projektujące ogrody murują specjalne piece ogrodowe.

Stale rozwijamy też nasze umiejętności w zakresie przygotowywania potraw na grillu. Początkowo była to wyłącznie kiełbasa, później coraz popularniejsze stawały się drób i steki, a obecnie grillujemy również warzywa, owoce, ryby, homary, krewetki czy ośmiorniczki.

Mamy też swoje specjalności narodowe, które zachwycają obcokrajowców. Należą do nich m.in. pieczona biała kiełbasa i grillowany oscypek z żurawiną.

Ponieważ jest coraz cieplej i przyjemniej na zewnątrz i coraz chętniej spędzamy czas poza domem, warto rozpocząć sezon grillowania i wypróbować kilka nowych przepisów.

Na Smakerze znajdziecie nie tylko przepisy na pyszne dania z grilla, ale również informację o grillowaniu w różnych krajach świata i porady dotyczące sprzętu niezbędnego do pieczenia na grilllu. Zacznijcie razem z nami sezon grillowania!


Zobacz też temat specjalny o grillowaniu. Kliknij!!

grillowanie

Zobacz też: 5 złotych zasad wyboru grilla

Polecane przepisy

Zobacz więcej

Komentarze do artykułu (1)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe

zdjecie uzytkownika

Konto usunięte 28 kwietnia 2014 ja tam polecam w ogóle odrzucic mięso z diety ;) na szczescie otwiera sie coraz więcej sklepów ze zdrową żywnością. np. ten jest dobry sklep.gillianmckeith.pl

0 Kto głosował? | Odpowiedz

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń