Do góry

Newsy

Przyprawy, które obniżają poziom cukru we krwi

W leczeniu cukrzycy niezwykle istotnym jest kontrolowanie poziomu cukru we krwi. Co oczywiste, nic w tym wypadku nie zastąpi insuliny. Warto jednak pamiętać, iż niektóre przyprawy mogą wspomóc nas w walce z chorobą.

Fot. 123RF/Picsel

W dużym uproszczeniu cukrzyca to choroba metaboliczna, która zaburza działanie lub produkcję insuliny w organizmie. Insulina to hormon niezbędny do transportu cukru do tkanek. Kiedy działa nieprawidłowo lub jej ilość jest zbyt mała, poziom cukru we krwi niebezpiecznie rośnie, a tkanki nie otrzymują wystarczającej ilości energii. Hiperglikemia, czyli poziom cukru przekraczający normę, prowadzi do uszkodzeń naczyń krwionośnych, także tych znajdujących się w oczach czy nerkach. Długotrwała hiperglikemia prowadzi do rozwoju miażdżycy, nadciśnienia, niewydolności nerek, ślepoty i innych powikłań. Właśnie z tego powodu osoby, chorujące na cukrzycę  powinny stale kontrolować poziom cukru we krwi. Warto również włączyć do swojej diety zioła i przyprawy, które nieco to ułatwią.


1. Szałwia

To popularne zioło bardzo często bywa wykorzystywane w naszej kuchni. Badania udowodniły także, iż ma ono bardzo wiele właściwości prozdrowotnych. Jedną z nich jest właśnie regulowanie poziomu cukru we krwi oraz poprawa funkcjonowania wątroby. Warto również pamiętać, iż szałwia ma silnie właściwości antyzapalne, a zawarte w niej substancje aktywne chronią neuroprzekaźniki, dzięki czemu możemy ustrzec się przed zaburzeniami pamięci w podeszłym wieku. Po napar z szałwii powinniśmy sięgać również w przypadku problemów z koncentracją.

 

Weź udział w Wielkim Konkursie Urodzinowym. Co miesiąc nowa szansa na nagrody!

Następna strona >>

1 2 3 4 5

Polecane artykuły

Zobacz więcej

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe
Bądź pierwszy. Napisz coś miłego!

Najlepiej oceniane artykuły

Rozwiń Zwiń